fbpx
Таг: екстерно

таг: екстерно

Aдеми: Учениците и наставниците да не се плашат од националното тестирање 

Одговорните во Министерството за образование и наука анализираат од кога би го вовеле националното тестирање за учениците, кое ќе биде своевидна замена на екстерните тестови. Министерот Арбер Адеми на со новинарите изјави дека заедно со Државниот испитен центар и Бирото за развој на образованието, ќе биде изготвен акциски план кој ќе биде претставен пред Владата, а ќе содржи чекори што...

Министерство за образование: Екстерното тестирање е укинато

Со објавувањето на трите закони за измена на законите за основното образование, за средното образование и за наставниците во основното и во средното образование во „Службен весник на Република Македонија“ бр.67 од 1 јуни 2017 година, екстерното тестирање во Македонија е укинато и нема да се спроведува, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). „Сите почнати постапки во врска со...

Собранието го укина екстерното тестирање

Со 64 гласа „за“, ниту еден против или воздржан, попладнево на четвртата седница, Собранието на Република Македонија го укина екстерното тестирање. Беа направени измени на три закони - за основно образование, за средно образование и законот за во наставници во основното и во средното образование. Епилогот на гласањето беше аплауз во салата, во која отуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Како единствен претставник...

Државниот испитен центар ги објави прашањата за екстерното тестирање

Државниот испитен центар ги објави прашањата за екстерното тестирање за учениците од основно и од средно обрзование на веб-страницата prasanjaeksterno.dic.edu.mk. Распоредите за тестирање ќе бидат објавени на 29 мај, а тестирањата треба да се одржат од 5 до 9 јуни. Учениците ќе полагаат два предмети кои ќе ги дознаат три дена пред тестирањето. Прелиминарните резултати треба да бидат објавени на 15 јуни,...

Почнува екстерното тестирање за 18.600 матуранти

Екстерното тестирање на 18.600 матуранти ќе се спроведе од денеска и ќе трае до петок, 3 февруари, информираше Државниот испитен центар (ДИЦ). Една недела пред тестирањето учениците добија информација за деновите на тестирање, а во петокот училиштата ги објавија и распоредите со предмети по кои учениците ќе бидат проверувани. Прелиминарните резултати ќе бидат објавени на 7 февруари.

Од денеска почнува екстерното тестирање

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведе екстерно тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1.972 предмети. ДИЦ претходно ја објави базата прашања по сите предмети. Учениците се тестираат по два предмета, а за кои...

Од утре до 11 јуни ќе се спроведе екстереното тестирање

Од утре до 11 јуни ќе се спроведе екстерно тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1.972 предмети. ДИЦ претходно ја објави базата прашања по сите предмети. Учениците се тестираат по два предмета, а за кои предмети...

Омбудсман: Изборите не смеат да ги поместат матурата и екстерното тестирање

„Груба повреда на правата на учениците претставува промената на рокот за полагање на државната матура од 4 јуни на 28 мај, во услови кога редовната настава за матурантите завршува на 20 мај. Со тоа на учениците им се скратува времето за подготовка за полагање на овој испит, со што уште еднаш се потврдува дека воопшто не се води сметка...

Ристовски: Нема пролонгирање, наставата завршува на 10 јуни

„Нема пролонгирање на учебната година, наставата завршува на 10 јуни“, изјави за „Мета“ заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, по информациите дека поради изборите за неколку дена подоцна е поместeно и екстерното тестирање. Имено, како што нè информираа наставници, екстерното тестирање годинава ќе почне на 9 јуни, а ќе заврши на 14 јуни, што е поместување од речиси цела...

Изборите ги одложија и екстерното тестирање и распустот за една недела

Екстерното тестирање на учениците годинава се поместува за неколку дена подоцна поради предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни, дознава „Мета“ од наставници во основни училишта, кои вчера го добиле акцискиот план за јунската сесија. Имено, како што нè информираат наставниците, во планот стои дека екстерното тестирање ќе почне на 9 јуни, а ќе заврши на 14 јуни, што е...

Матурантите денеска екстерно ќе се тестираат

Денеска почнува екстерното тестирање на матурантите, кое ќе трае до петок. Екстерното тестирање ќе го полагаат 19.931 матурант, според податоците од Државниот испитен центар. Сите пријавени матуранти ќе полагаат тестови од два предмета, а за кои предмети ќе бидат тестирани дознаваат три дена пред денот на полагањето. Од Државниот испитен центар изјавија дека прелиминарните резултати се очекуваат за 8 февруари. Незадоволните матуранти ќе имаат...

„Наставнички пленум“ побара Уставниот суд да го стопира екстерното

„Наставнички пленум“ до Уставниот суд поднесе иницијатива за спорните закони за основното и за средното образование, на која се потпишаа повеќе од 1.000 наставници. Од пленумот велат дека најголемиот дел од оспорените одредби се однесуваат на ектерното тестирање. - Она што би било најдобро сега да се направи е Уставниот суд да донесе привремена мерка, со која ќе ја стопира примената на законот...

СДСМ бара јавна расправа за укинување на екстерното

Денеска поднесовме барање за одржување јавна расправа за состојбите во образованието, за квалитетот што не се обезбедува со тестови, за укинување на екстерното тестирање, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев, на прес-конференција во Собранието. Тој вели дека барањето за јавна расправа е доставено до претседателот на собранието, Трајко Вељаноски, и до претседателот на собраниската комисија за образование, наука и спорт. -...

Адеми: Од септември нов концепт на државна матура

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, најави дека од септември ќе има нов концепт за државна матура и за екстерно тестирање, за што ќе биде направена детаљна анализа и ќе бидат консултирани сите засегнати страни. - За државната матура имаше отпор математиката да биде задолжителна, а од друга страна, имаме подобри резултати од минатата учебна година. Ова ни дава дополнително...

За екстерното тестирање, поднесени 2.855 приговори

За екстерното тестирање во јуни биле поднесени 2.855 приговори, односно за 0,7 проценти од тестовите. Од нив 17 отсто се прифатени, 26,3 отсто се делумно прифатени, а 50 отсто се неосновани, информираат од Државниот испитен центар. Најмногу приговори се поднесени за предметите математика, македонски јазик, информатика и биологија. „Мал дел од приговорите (околу 40) се однесуваат на нецелосно процесирани резултати и...

СДСМ: Образованието да се ослободи од стегите на власта

Екстерното како проект предизвика многу фрустрации, ги натера децата да учат напамет, тренираше строгост, ги измалтретира родителите и ги деградира наставниците, обвинуваат од СДСМ по објавувањето на резултатите од есктерното тестирање во основното и во средното образование. - Таканареченото екстерно тестирање, Владата на Никола Груевски го смисли за да може да ги конторлира и да ги брка од работа сите...

Од утре почнува полагање на државната матура

Екстерните испити од државната матура ќе се полагаат од утре до 19 јуни, а прелиминарните резултати ќе бидат достапни најдоцна 30 дена од спроведувањето на последниот тест. Сите испити ќе почнуваат во 10 часот. Според информацијата на Државниот испитен центар, матурантите утре ќе полагаат мајчин јазик и литература, на 15 јуни - странски јазик, на 17 јуни ќе се полага математика и на...

Средношколците го прекинуваат бојкотот на наставата

„Средношколски пленум“ ќе го стави во мирување бојкотот на наставата и ќе го распушти кампот во паркот на новинари бидејќи, како што велат, временскиот период не дозволува промена на моделот на екстерното тестирање. - Министерството за образование и наука со својот игнорантен однос дозволи колапс на средното образование и дозвили шест недели училишните клупи да бидат празни. Тие, како луѓе...

Бојкотот продолжува, се бараат посредници за преговорите со МОН

Без договор заврши и третата средба меѓу „Средношколски пленум“ и Министерството за обрзование и наука. Ниту средношколците ниту министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, и по три остварени средби не отстапуваат од своите барања. Средношколците за наредните средби бараат присуство од Народниот правобранител, Првата детска амбасада „Меѓаши“ и од Хелсиншки комитет бидејќи, како што велат, не сакаат да...

Барањата на средношколците ќе се дискутираат на владина седница

Преговорите помеѓу „Средношколски пленум“ и Министерстовото за обрзование и наука ќе продолжат, а барањата на средношколците ќе се разгледаат на денешната седница на Влада. По денешната средба, средношколците велат дека не добиле конкретно ветување, но се оптимисти и веруваат дека ќе наидат на разбирање од Министерството за образование и наука. Тие на средбата ги изложиле своите ставови и барања...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...