fbpx
Tag: MPB

tag: MPB

PSP kërkon ngrirjen e pronës për rastet “Talir” dhe “Treqind”

Prokuroria Speciale ka njoftuar se sot pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1 ka dorëzuar kërkesë për sigurimin e pronës për rastet "Treqind" dhe "Talir". Kërkesën për rastin e tyre është përpunuar, pas çka janë marrë parasysh rrëfimet e gjykatës gjatë refuzimit të kërkesës fillestare për ngrirjen e pronës. Lidhur me rastin "Treqind" lidhur me furnizimin e 300 automjeteve për MPB-në, pranë...

MPB suspendon 17 punonjës për shkak të ngjarjeve në Kuvend

Ministria e Brendshme ka ngritur hetim të brendshëm dhe përkohësisht ka suspenduar 17 punonjës për shkak të dhunës së shkaktuar në Kuvend, njoftojnë sot nga MPB. “Sektori për kontroll të brendshëm, hetime kriminalistike dhe standarde profesionale pranë MPB-së ndaj 11 nëpunësve policor nga SPB Shkup dhe kundër katër pjesëtarëve të Njësitit për Intervenim të Shpejtë ka ngritur procedurë disiplinore dhe...

MPB konfirmon: Kontrolli i brendshëm ka suspenduar pesë persona për shkak të incidenteve në Kuvend

Pesë punonjës në MPB përkohësisht janë larguar nga vendet e punës gjegjësisht janë suspenduar, lidhur me incidentet e 27 prill në Kuvend, konfirmojnë për “Meta” nga MPB. Masa është shqiptuar nga reparti për kontrollin e brendshëm të MPB-së e jo nga grupi i punës i formuar nga ministri Agim Nuhiu për zbardhjen e ngjarjeve në Kuvend, theksojnë nga sektori për...

Nuhiu ka dorëzuar kërkesë në Qeveri që të shkarkohet Mitko Çavkov

Kthim mbrapa nuk ka, çështjet patjetër të zbardhen deri në fund dhe secili patjetër të jep llogari për veprimet e tij, ka thënë ministri i brendshëm Agim Nuhiu, në konferencën e sotme në MPB, ku tha se pranë Qeverisë ka dorëzuar kërkesë që të shkarkohet Mitko Çavkov nga funksioni i drejtorit të Byrosë për Siguri Publike dhe porositi se...

MPB ka identifikuar personat që e kanë hapur derën kryesore të Kuvendit

SPB Shkup pranë Prokurorisë Themelore Publike, Shkup ka dorëzuar tre njoftime të reja për disa persona lidhur me hetimet për dhunën në Kuvendin e R. së Maqedonisë të enjten e kaluar. Njoftimet janë dërguar pasi pas shqyrtimit të video- materialit nga kamerat e sigurisë të Kuvendit janë identifikuar personat që kanë marrë pjesë në largimin e bllokadës së derës nga...

MPB: Kallëzim penale për 15 persona, arrestohen pesë persona për pjesëmarrje në turmë

Lidhur me sulmet e dhunshme në Kuvend ku u lënduan disa deputetë, MPB ka ngritur deri tek Prokuroria Themelore Publike 15 kallëzime penale ndaj disa personave për veprën penale- pjesëmarrje në turmë. Siç njofton MPB, pesë nga të identifikuarit tashmë janë nën arrest. “Në bazë të video- materialit të shqyrtuar dhe masat e ndërmarra, është kryer identifikim i personave të...

Arrestohen tetë persona, Nuhiu ndërron Çavkovin nga kreu i shtabit operativ të MPB-së

Për ngjarjet e mbrëmshme të dhunshme në Kuvend ku u lënduan disa deputetë, në stacionin policor Gazi Babë janë arrestuar tetë persona me të cilët edhe më tej po punohet, ka informuar sot në konferencë shtypi ndihmës ministri për marrëdhënie me opinionin dhe çështje strategjike pranë MPB-së, Jordan Lamanovski, i cili shtoi se është siguruar video- material për identifikimin...

MPB: Gjendja është normalizuar, do të ndërmarrim masa shtesë

Ministria e Punëve të Brendshme në orët e vona dje ka njoftuar se gjendja e sigurisë në pjesën qendrore të qytet, rreth dhe në Kuvend është normalizuar me vendosjen e rendit dhe qetësisë publike. "Për shkak të gjendjes së përgjithshme paraprake, MPB-SPB Shkup do të merr masa shtesë dhe aktivitete për mbrojtjen e sigurisë së qytetarëve, objekteve dhe sigurimin e...

Mogerini dhe Han: Dhuna në Kuvend është e papranueshme, apelojmë për maturi

“Në mënyrën më të ashpër dënojmë sulmet e sotme ndaj anëtarëve të Parlamentit në Shkup. Dhuna në Parlament është tërësisht e papranuar dhe bëjmë thirrje për qetësim dhe maturi”, thuhet në deklaratën e përbashkët të përfaqësueses së lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini dhe euro- komisarit për zgjerim, Johanes Han. Ata i bëjnë thirrje MPB-së...

Dronët në mënyrë (jo)ligjore fluturuan në politikë

Dronët janë shndërruar në vegla politike “par ekselans” në Maqedoni dhe Ballkan. Rasti i parë i përdorimit të këtyre fluturakeve për qëllime politike u regjistruar kah mesi i tetorit 2014 në ndeshjes mes kombëtareve të Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, kur në mes të ndeshjes në stadiumin e KF Partizan u paraqit një dron me flamur të “Shqipërisë së...

MPB do t’i përforcoj masat e sigurisë gjatë festave për shkak të kërcënimeve të SHI

Ministria e punëve të brendshme ditët në vijim, gjatë festave të Pashkëve, do t’i forcojë masat e sigurisë në territorin e vendit, për shkak të kërcënimeve globale terroriste nga ISIS, synim i të cilëve janë edhe vendet e Ballkanit, mes të cilave edhe Maqedonia, njoftojnë nga MPB. “Duke pasur parasysh kërcënimet globale terroriste, ku në cak janë edhe objektet fetare...

Të gjitha kundërthëniet dhe çështjet e hapura pas vjedhjes së shekullit në NLB Shkup

Pas vjedhjes më të madhe në historinë e Maqedonisë të mbi 3 milionë eurove nga arka e NLB-së në Shkup, njoftimet e MPB-së dhe Prokurorisë Themelore- Shkup që i dërguan për mediat dje kanë ndihmuar pak, por më shumë u kanë shkaktuar probleme gazetarëve në tentimin që ta informojnë opinionin për detajet e rastit. Kjo vjedhje për shumë arsye...

Nëse ka nevojë, MPB është e gatshme ta mbrojë Kuvendin

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) është duke e ndjekur situatën dhe nëse ka shkelje të rendit publik, është e gatshme të reagojë, thonë për “Meta” nga MPB, lidhur me paralajmërimet për hyrje me dhunë në këtë institucion. “Ministria e Brendshme ka formuar shtab operativ dhe ndjek situatën në terren. Nëse ndodh prishje të rendit publik, Ministria është e gatshme...

Zvërlevski: Nevojiten ndryshime ligjore për kontrollin e përgjimeve

Ndjekja ilegale e komunikimeve solli krizë të madhe shoqërore në R. e Maqedonisë, por kjo nuk është hera e parë që sistemet për ndjekjen e komunikimeve të keqpërdoren në vend, deklaroi prokurori publik republikan, Marko Zvërlevski në konferencën me temë “Ndjekja e komunikimeve- korniza ligjore dhe përvojat, roli i prokurorit publik”, që sot mbahet në Shkup. “Sistemet për ndjekjen e...

Në shenjë solidariteti me kolegët e sulmuar, “Meta” nuk do të informojë nga protestat

Në shenjë proteste për shkak të sulmit ndaj kolegët tanë nga portali “A1on”, por edhe sulmet e vazhdueshme verbale ndaj të gjitha ekipeve, agjencia e lajmeve “Meta”, duke u bashkëngjitur mediave tjera, nuk do të informoj për protestat e sotme të nismës “Për Maqedoni të përbashkët”, as në Shkup e as në qytetet tjera. Nëse nëpër protesta ndodhin dhuna...

MBP ka arrestuar disa persona për sulmin ndaj ekipit të “A1on”.

Ministri i brendshëm, Agim Nuhiu ka njoftuar Shoqatën e Gazetarëve të Maqedonisë se janë arrestuar disa persona për shkak të sulmit ndaj ekipit të “A1on” gjatë protestës së lëvizjes “Për Maqedoni të përbashkët”. Pjesëmarrës në protestë kanë sulmuar kameramanin Vladimir Zhelçeski dhe gazetarin Aleksandar Todevski, duke u shkaktuar lëndime trupore ku si pasojë që të dy kanë përfunduar në Qendrën...

Ministri Nuhiu në Shtip pyeti “Si jeni” vetëm myslimanët

Gjatë lutjes së pasdites në xhaminë e Shtipit, pa paralajmërim arriti ministri i brendshëm, Agim Nuhiu. Vizita e tij është në suazat e projektit të MPB-së “Si jeni”, ku ministri bisedon me qytetarët për problemet e tyre. Nuhiu u takua vetëm me besimtarët myslimanë të cilët ishin për lutje në xhami. “Vazhdojmë me projektin “Si jeni” dhe i pyesim qytetarët për...

Zekiri: Dhunuesit patjetër të përgjigjen, pa marrë parasysh njerëzit e kujt janë

Persona nga sigurimi i Sasho Mijalkovit mbrëmë verbalisht dhe fizikisht më sulmuan. Objektit është në mbikëqyrjen e kamerave dhe këtë që e them policia mundet lehtë ta konfirmoj, deklaroi sot në konferencë shtypi deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri. Zekiri thotë më tej se dhjetëra persona që kanë qenë të ulur në tavolinë me Mijalkovin janë afruar dhe kanë kërkuar personalisht...

MPB zbulon: Me “atë me shkronjën M” voziten Ivanovi, Veljanovski, Dimitrievski dhe mysafirë të lartë

Mercedesi i blinduar i blerë në vitin 2012 për 600.000 euro për të cilin PSP hapi rastin “Tanku” gjendet në Qeveri dhe, siç thonë nga MPB për “Meta”, përdoret si “automjeti kryesor për mysafirët e lartë të delegacioneve të huaja”. “Mercedesi i blinduar përdoret kryesisht si automjet kryesor për delegacionet e huaja gjatë vizitës së tyre në Maqedoni e të...

Ambasada e SHBA-së: Kërcënimet e denoncojmë në MPB, por nuk kërkojmë ndjekje penale

Ambasada e SHBA-së në Shkup njofton autoritetet maqedonase për kërcënimet që vijnë deri tek ta nga burime të ndryshme, por nuk ka kërkuar kryerësit të ndiqen juridikisht, por se këtë çështje ua le institucioneve të vendit, thonë nga ambasada në pyetjen e “Meta” lidhur me kallëzimin penal të ngritur nga MPB kundër një shkupjani i cili ka kërcënuar ambasadorin...