fbpx

Të gjitha kundërthëniet dhe çështjet e hapura pas vjedhjes së shekullit në NLB Shkup

-

Pas vjedhjes më të madhe në historinë e Maqedonisë të mbi 3 milionë eurove nga arka e NLB-së në Shkup, njoftimet e MPB-së dhe Prokurorisë Themelore- Shkup që i dërguan për mediat dje kanë ndihmuar pak, por më shumë u kanë shkaktuar probleme gazetarëve në tentimin që ta informojnë opinionin për detajet e rastit. Kjo vjedhje për shumë arsye është specifike:

Arkëtari i bankës pesë ditë me radhë ka nxjerrë të holla në qese zbukuruese (që është  detaji i vetëm të cilin e zbuloi MPB) dhe askush nuk e ka vërejtur?

Edhe pas tre ditëve, misteri qëndron tek paratë të cilat ende s’mund të gjenden, autori është në paraburgim ndërsa çdo ditë e më tepër rritet numri i pyetjeve të hapura:

  • Ku janë paratë?
  • A ka vepruar arkëtari i vetëm?
  • Si ka mundësi askush të mos e vërej arkëtarin se po nxjerr të holla nga arka e bankës?
  • A ka pasur në bankë (arkë) kamera sigurie?
  • Pse ka dallim në shumën e parave që përmenden në njoftimet e MPB-së (2,4 milionë franga zvicerane dhe000 euro) dhe Prokurorisë Publike (2 milionë franga zvicerane dhe 270.000 euro)?

Por, nga MPB dhe nga Prokuroria Themelore nuk morëm përgjigje të saktë. Në Ministrinë e brendshme thonë se tash për tash s’mund të thuhet asgjë nga ajo që dje u dërgua për mediat, pasi tani çështja është në duart e prokurorit publik.

Nga Prokuroria e Shkupit për dallimet në shumat e parave, për “Meta” thonë se njoftimi i tyre nuk është shterur, janë njoftuar detaje të caktuara, por fotografia e plotë do të shihet në aktakuzë.

Në pyetjen nëse arkëtari i dyshuar B.S ka treguar ku janë paratë, na thanë se në interes të procedurës hetimore, shumë detaje nuk do të njoftohen për opinionin deri në momentin e duhur.

 

 

 

 

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.