fbpx

MPB zbulon: Me “atë me shkronjën M” voziten Ivanovi, Veljanovski, Dimitrievski dhe mysafirë të lartë

-

Mercedesi i blinduar i blerë në vitin 2012 për 600.000 euro për të cilin PSP hapi rastin “Tanku” gjendet në Qeveri dhe, siç thonë nga MPB për “Meta”, përdoret si “automjeti kryesor për mysafirët e lartë të delegacioneve të huaja”.

odgovor mvr
Përgjigja e MPB-së në pyetjen: A përdoret automjeti, kush e përdor dhe ku ruhet? (Klikoni për version më të madh)

“Mercedesi i blinduar përdoret kryesisht si automjet kryesor për delegacionet e huaja gjatë vizitës së tyre në Maqedoni e të cilët sigurohen me masa të shkallës së parë, të dytë dhe të tretë (presidentë të shteteve, kryeministra të Qeverisë, zv/ presidentë, zv/ kryeministra të Qeverisë, etj)- thuhet në përgjigjen e MPB-së në pyetjet tona: A përdoret automjeti, kush e përdor dhe ku ruhet?

Nga MPB thonë se Mercedesi shpesh përdoret edhe “në raste kur për shkak të makinave të vjetruara të blinduara me të cilat barten presidentit i shtetit, kryetari i Kuvendit dhe kryeministri” s’mund t’u përgjigjen standardeve të sigurimit dhe Vendimi për sigurimin e personave dhe objekteve.

Në gjuhën tonë, do të thotë se me “atë me shkronjën M” prej 600.00 euro voziten Gjorgje Ivanov, Trajko Veljanovski dhe Emil Dimitriev, nëse sigurimi i tyre vlerëson se ashtu duhet.

Më 24 janar, PSP kumtoi se ka hapur lëndën “Tanku” ku dyshohen dy persona, të cilët ngarkohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare në periudhën shkurt/ tetor 2012 për “ta plotësuar dëshirën e kryeministrit të atëhershëm” (Nikola Gruevski, v.j) për furnizim me “automjet special”.

Në bombën 31 që LSDM e publikoi më 13 maj 2015, në bazë të cilës PSP hapi hetimin, për blerjen e Mercedesit flasin kryeministri i atëhershëm Gruevski dhe ish ministrja e brendshme, Gordana Jankuloska.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy course