fbpx
Tags MPB

Tag: MPB

Ambasada franceze në Shkup kërkon sigurim të shtuar policor

MPB ka rritur sigurinĂ« ndaj ambasadĂ«s franceze. KĂ«tĂ« pĂ«r Telma e konfirmojnĂ« nga Ministria ku pĂ«r shkaqe sigurie s’mund tĂ« tregojnĂ« mĂ« shumĂ« detaje. Ambasada ka kĂ«rkuar masa tĂ« shtuara tĂ« sigurisĂ« ndĂ«rsa Ministria Ă«shtĂ« pĂ«rgjigjur nĂ« mĂ«nyrĂ« pĂ«rkatĂ«se. Kjo Ă«shtĂ« ambasada e vetme qĂ« deri mĂ« tani ka kĂ«rkuar siguri, pas sulmeve verbale dhe fotografive tmerruese me nekrologĂ« qĂ«...

Çiçakovski: Deri ora 12 kanĂ« votuar 34,43%, votimi zhvillohet qetĂ«

Deri mĂ« orĂ«n 13 nĂ« nivel shtetĂ«ror kanĂ« votuar 34,43% nga votuesit, njoftoi kryetari i KSHZ-sĂ«, Aleksandar Çiçakovski. “NĂ« NJZ 1 kanĂ« dalĂ« 38,35%, nĂ« NJZ 2 33,71 %, NJZ 3 38,62 %, NJZ 4 39,9 %, NJZ 5 33,55% ndĂ«rsa nĂ« NJZ 6 23,85 % – deklaroi Çiçakovski. Ai shtoi se vlerĂ«simi i pĂ«rgjithshĂ«m i KSHZ-sĂ« Ă«shtĂ« se votimi po...

MPB: Janë regjistruar incidente më të vogla ku është reaguar në mënyrë përkatëse

Nga hapja e vendvotimeve deri më ora 13 nuk ka pasur incidente më të mëdha, por se janë regjistruar disa më të vogla ku është reaguar në mënyrë përkatëse, deklaroi në konferencë shtypi, ndihmës- ministri për marrëdhënie me opinionin në MPB, Jordan Lamanovski. Ai njoftoi se në disa vendvotime ka pasur raste të fotografimit të fletëvotimeve me celular, agjitacion dhe...

Vërtetohet identiteti i pronarit të automobilit të dyshimtë para ambasadës së SHBA-së

MPB ka vĂ«rtetuar identitetin e pronarĂ«t tĂ« makinĂ«s “Zastava” qĂ« dje mobilizoi ekipet anti- terrorizĂ«m tĂ« MPB-sĂ« pasi nga Ambasada e SHBA-sĂ« nĂ« Shkup u denoncua se ekziston mundĂ«sia qĂ« makina tĂ« ketĂ« eksploziv. “ËshtĂ« vĂ«rtetuar identiteti i pronarit, por lidhur me kĂ«tĂ« nuk do tĂ« dalim me detaje tĂ« mĂ«tutjeshme sepse bĂ«het fjalĂ« pĂ«r tĂ« dhĂ«na personale” deklaruan pĂ«r...

TĂ« shtĂ«na kriminalo- politike dhe ndjekje nĂ« “Partizanska”

NjĂ« person 46 vjeç nga Shkup, para mesnatĂ«s, Ă«shtĂ« qĂ«lluar nĂ« tĂ« shtĂ«nat nĂ« bulevardin “Partizanski Odredi”. Sipas informacioneve tĂ« para, bĂ«het fjalĂ« pĂ«r Daniel T i cili pas incidentit Ă«shtĂ« dĂ«rguar nĂ« KlinikĂ«n pĂ«r anesteziologji, reanimacion dhe shĂ«rim intensiv, ku edhe Ă«shtĂ« operuar. Para tĂ« shtĂ«nave ka pasur ndjekje me makina, qĂ« ka filluar nga pompa e benzinĂ«s “Makpetrol”...

Si shpĂ«rqendrojnĂ« dhe si i “vrasin lajmet”: Ti mua nĂ« konferencĂ«, unĂ« ty nĂ« termin goditĂ«s

Siç afrohet data e zgjedhjeve, ashtu po ashpĂ«rsohet beteja pĂ«r prezencĂ« nĂ« media ndĂ«rsa filloi edhe vjedhja e kohĂ«rave dhe mbulimi i konferencave tĂ« shtypit me konferenca shtypi. Ja tre shembuj: 3 nĂ«ntor 2016 Oliver Spasovski paralajmĂ«ron konferencĂ« pĂ«r aksidentin e Dime Spasovit; Dime Spasov jep intervistĂ« pikĂ«risht para konferencĂ«s sĂ« Spasovskit nĂ« “asnjĂ«â€ kohĂ«, mĂ« 14:00 ndĂ«rsa njĂ« televizion “siguron” incizimet nga...

Pse kamerat kanĂ« incizuar Spasovin, por jo “MonstrĂ«n”, “Mlladenovin” dhe “Neshkovskin”?

Hetimet pĂ«r ngjarjet e sĂ« premtes ku i pĂ«rfshirĂ« ishte zv/ ministri plotĂ«sues i punĂ«s dhe politikĂ«s sociale, Dime Spasov, sot hodhĂ«n dritĂ« edhe mbi enigmĂ«n nĂ«se funksionojnĂ« kamerat e trafikut nga projekti i quajtur “Qyteti i sigurt”. Konferenca e sotme e shtypit tĂ« ministrit tĂ« brendshĂ«m, Oliver Spasovski dhe “regjistrimet ekskluzive” qĂ« i publikoi “Sitel”, tregojnĂ« se kamerat e...

MPB: Spasov ka shkaktuar dy aksidente trafiku dhe është larguar me vrap

MPB sot pasdite doli me njoftim për aksidentin e trafikut që mbrëmë ndodhi afër Agjencisë së kadastrës në komunën e Karposhit, për të cilin thuhet se e ka shkaktuar zv- ministri plotësues Dime Spasov. Në njoftimin e MPB-së thuhet se vozitësi me inicialet D.S ka shkaktuar dy aksidente trafiku me makinën "Tuareg" dhe ka ikur ndërsa para policisë është paraqitur...

PSP: Siguria e pajisjes do të jetë në kurriz të DSK-së pasi nuk i lëshojnë hetuesit tanë

Drejtori i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit (DSK), Vladimir Atanasovski sot ka njoftuar PSP se nuk do të lejoj hetues të PSP-së fizikisht të jenë prezent në DSK derisa të mos vijë eksperti i huaj, që duhet të ndihmoj në nxjerrjen e të dhënave nga sistemet e përgjimit. "Pasi u konfiskua pjesa më e madhe e të dhënave me zbatimin...

PSP ka marrë një pjesë të informacioneve nga DSK, për tjerat duhet të pritet eksperti i huaj

Prokuroria Speciale nga DSK e ka marrĂ« tĂ«rĂ« dokumentacionin me urdhra pĂ«r masat e posaçme hetimore pĂ«r ndjekjen e komunikimeve, librat e evidencĂ«s dhe njĂ« pjesĂ« e tĂ« dhĂ«nave kompjuterike nga sistemi pĂ«r pĂ«rgjim, njoftoi sot pasdite PSP. Prej atje thonĂ« se ngel qĂ« tĂ« merren tĂ« dhĂ«nat e kompjuterit pĂ«r tĂ« cilat nevojitet asistencĂ« nga ekspert i jashtĂ«m. "ËshtĂ« marrë dokumentacioni...

Pas Jankulloskës, tash Andonov vozitet me xhipin e vjedhur të Bekamit

Zëvendësministri plotësues i Punëve të brendshme, Oliver Andonov, vozitet me xhipin e markës "BMV X5", automjeti zyrtar që gjatë gjithë mandatit të saj e shfrytëzonte ish ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankulloska, mëson "Meta". Ndërkaq, pikërisht ky automjet u identifikua si xhip i ish yllit të futbollit, Dejvid Bekam, i vjedhur në Spanjë, që pretendohet në vend të...

MPB shkarkoi aktorĂ«t e provokimit tek ambasada e SHBA-sĂ« dhe rasti “Trezori”

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski sot ka shkarkuar 11 krerë në më shumë sektorë të MPB-së. Burime të larta nga MPB për "Meta" konfirmojnë se disa prej tyre janë shkarkuar për shkak të ushtrimeve të njësitit "Alfa" dhe për shkak të hetimit të PSP-së për lëndën "Trezori". Në mesin e të shkarkuarve është edhe Nebojsha Stajkoviq, për të cilin mediat publikuan...

Për gjashtë ditë, shtatë hapa parazgjedhore- pushteti me hapa të përshpejtuara po konfirmohet për 11 dhjetor

Më 31 gusht, liderët e partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës konfirmuan 11 dhjetorin si datë kur duhet mbajtur zgjedhjet parlamentare. Tanimë ditën e ardhshme, partitë në pushtet filluan me kombinime kadrovike në MPB, punësime në ministri dhe sërë hapa para zgjedhjeve të parakohshme. Një pjesë e ekspertëve dhe partive opozitare, hapat e këtillë urgjent i cilësuan si vërtetim...

MinistĂ«r pĂ«r njĂ« ditĂ« – hap taktik i VMRO-DPMNE-sĂ« pĂ«r kontroll tĂ« MBP-sĂ« para zgjedhjeve

Emërimi i ish-profesorit të Universitetit  MIT dhe aktivistit të Lëvizjes Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë Oliver Andov si ministër të MBP-së për një ditë është hapi i fundit taktik i VMRO-DPMNE-së. Partia në pushtet këtë e beri nga shkaku që të mbroje pozicionet kyçe në MBP me kuadër të kontrolluar para votimit të nesërm ne Kuvend për zgjedhjen e...

Pesëmbëdhjetë të vdekur është bilanci i vërshimeve të djeshme në Shkup

TĂ« paktĂ«n 15 persona kanĂ« gjetur vdekjen nĂ« vĂ«rshimet e mĂ«dha qĂ« dje pĂ«rfshinĂ« Shkup, njoftojnĂ« pĂ«r “Meta” nga MPB. Prej atje thonĂ« se kĂ«to janĂ« tĂ« dhĂ«nat e deritanishme jo- zyrtare pĂ«r viktimat. Sipas kĂ«saj Ministrie, tĂ« gjithĂ« viktimat janĂ« nga pjesa verilindore tĂ« Shkupit nĂ« StajkovcĂ« dhe rrethinĂ«, zona qĂ« u goditĂ«n nga vĂ«rshimet e djeshme. Nga MPB me...

 Një person bie në komë pas përplasjes mes BMW-së dhe motoçikletës në Kisela Vodë

MbrĂ«mĂ«, 40 minuta pas mesnatĂ«s, nĂ« bulevardin “Boris Trajkovski” nĂ« lagjen Kisela VodĂ«, ka ndodhur njĂ« aksident trafiku mes njĂ« makine BMW dhe motoçikletĂ«s ku vozitĂ«si 22 vjeçar i motoçikletĂ«s ka marrĂ« lĂ«ndime tĂ« rĂ«nda. Djaloshi me lĂ«ndime tĂ« rĂ«nda trupore me automjetin e ndihmĂ«s sĂ« shpejtĂ« Ă«shtĂ« dĂ«rguar nĂ« Spitalin kirurgjik tĂ« qytetit “Naum Ohridski”. Siç njoftojnĂ« nga MPB,...

Çavkov: Konkursin e publikojmĂ« sepse nuk mund ta bĂ«jmĂ« gjatĂ« zgjedhjeve

Konkursi pĂ«r punĂ«simin e 600 policĂ«ve nĂ« MPB Ă«shtĂ« pĂ«r pĂ«rforcimin e kapaciteteve tĂ« MinistrisĂ« dhe plotĂ«simin e mesatares evropiane pĂ«r nga numri I policĂ«ve, deklaroi sot nĂ« konferencĂ« ministri I brendshĂ«m, Mitko Çavkov. Sipas tij, numri prej 600 policĂ« pĂ«r tĂ« cilĂ«t Ă«shtĂ« shpallur konkursi Ă«shtĂ« bazuar nĂ« strategjinĂ« pĂ«r zhvillimin e resurseve njerĂ«zore nĂ« MPB dhe kĂ«rcĂ«nimet aktuale...

Ministria e brendshme ka shpall konkurs për punësimin e 600 policëve

Ministria e brendshme ka shpall konkurs pĂ«r punĂ«simin e 600 policĂ«ve, mĂ«son “Meta”. Konkursi duhet tĂ« publikohet nesĂ«r nĂ« “GazetĂ« zyrtare”. Pjesa mĂ« e madhe e kandidatĂ«ve apo 100 qĂ« do t’i kalojnĂ« trajnimet dhe do tĂ« pranohen, sipas konkursit do tĂ« sistemohen nĂ« njĂ«sitĂ« organizative me seli nĂ« Shkup. NĂ« konkurs pĂ«rmendet kushtet pĂ«r paraqitje nĂ« konkurs si dhe...

Kocijançiq:  Urgjentisht të arrihet marrëveshje për çështjet e mbetura

Brukseli ka pĂ«rshĂ«ndetur progresin e arritur mbrĂ«mĂ« nĂ« bisedimet nĂ« rezidencĂ«n e BE-sĂ« nĂ« PĂ«rzhinĂ«, por iu bĂ«ri thirrje partive qĂ« menjĂ«herĂ« tĂ« arrihet marrĂ«veshje pĂ«r çështjet e mbetura. “PĂ«rshĂ«ndesim progresin qĂ« partitĂ« e arritĂ«n mbrĂ«mĂ« dhe i inkurajojmĂ« qĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n ta bĂ«jnĂ« edhe me çështjet tjera, qĂ« mund tĂ« arrihet me vullnet tĂ« mira nga palĂ«t” deklaroi zĂ«dhĂ«nĂ«sja...

PSP: Formimi i reparteve speciale është kuptimplotë

Formimi eventual i reparteve speciale Ă«shtĂ« kuptimplotĂ«, thonĂ« pĂ«r “Meta” Prokuroria speciale, lidhur me nismat pĂ«r formimin e reparteve speciale nĂ« gjykatĂ« dhe MPB, pĂ«r rastet e PSP-sĂ«. Nga ky institucion shtojnĂ« se nuk do tĂ« japin detaje tjera sepse, siç thonĂ«, puna e tyre Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« zhvillojnĂ« hetime tĂ« pavarura. “KonsiderojmĂ« se formimi eventual i reparteve speciale Ă«shtĂ« kuptimplotĂ«,...