fbpx

Mogerini dhe Han: Dhuna në Kuvend është e papranueshme, apelojmë për maturi

-

“Në mënyrën më të ashpër dënojmë sulmet e sotme ndaj anëtarëve të Parlamentit në Shkup. Dhuna në Parlament është tërësisht e papranuar dhe bëjmë thirrje për qetësim dhe maturi”, thuhet në deklaratën e përbashkët të përfaqësueses së lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini dhe euro- komisarit për zgjerim, Johanes Han.

Ata i bëjnë thirrje MPB-së dhe policisë që të krijojnë kushte për siguri në Kuvend dhe për deputetët.

“Demokracia duhet të vazhdojë në rrugën e saj. Ne mirëpresim pozitivisht në zgjedhjen e Talat Xhaferi, si kryetar i Parlamentit. Bashkimi Evropian është i bindur se dialogu politik në institucione është e vetmja rrugë për të shkuar përpara dhe nxisim të gjithë aktorët politikë të respektojnë Kushtetutën e vendit dhe të veprojë në frymën e parimeve demokratike, dinjitetin dhe arsyen e shëndoshë. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë është një vend kandidat për në BE dhe BE-ja është e gatshme të punojë me Parlamentin në reformat e nevojshme që do të ndihmojë pranimin e saj në union”, thuhet në deklaratën e Mogerinit dhe Hanit.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download samsung firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course