fbpx

Dronët në mënyrë (jo)ligjore fluturuan në politikë

-

Dronët janë shndërruar në vegla politike “par ekselans” në Maqedoni dhe Ballkan. Rasti i parë i përdorimit të këtyre fluturakeve për qëllime politike u regjistruar kah mesi i tetorit 2014 në ndeshjes mes kombëtareve të Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, kur në mes të ndeshjes në stadiumin e KF Partizan u paraqit një dron me flamur të “Shqipërisë së madhe”.

Një fluturake me mbishkrim të njëjtë dje u paraqit në stadiumin në Çair në Shkup, në ndeshjes mes ekipit të Shkupit dhe Vardarit. Policia në dhjetor 2015 arrestoi një person i cili me dron incizoi protestën e studentëve në Shkup. Djaloshi pas “bisedës informative” u lëshua ndërsa incizimet me dron ngelën në polici.

Kohëve të fundit, protestat që mbahen në Shkup para Qeverisë dhe Kuvendit, rregullisht incizohen nga ajri me fluturake pa pilot (dronë). Qeveria në fillim të vitit 2015 miratoi Dispozitë për kushtet me të cilat fluturake pa ekuipazh mund të fluturoj në hapësirën ajrore të Maqedonisë. Në nenin 12, paragrafin 5 thuhet se “fluturake pa ekuipazh s’mund të fluturoj në radius prej 500 metra nga objektet e MPB-së, ARM-së, Qeverisë, Kuvendit, rezidencës së presidentit të shtetit, përfaqësive diplomatike, ndeshjet e rrezikut të lartë dhe tubime të mëdha (protesta)”.

Nga Agjencia për aviacion civil nuk përgjigjen në pyetjen nëse prej tyre është kërkuar apo nëse është lëshuar leje për përdorimin e dronëve në protesta.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
free online course
download karbonn firmware
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free