fbpx
Tags Protesta

Tag: protesta

Todorov: VMRO DPMNE dhe protestat e popullit kanë mbrojtur Maqedoninë unitare

Zoran Zaev është mandatari i parë i cili nënshkruan garanci se nuk do t’i rrezikoj interesat e larta shtetërore dhe nacionale. Kjo nuk është kërkuar as  nga Branko Cërvenkovski, as nga Hari Kostov e as nga Vlado Buçkovski. Kjo flet për seriozitetin e informacioneve që paralajmëronin për rrezikun me të cilin ballafaqohet Maqedonia, ka thënë Nikola Todorov në konferencën...

Dronët në mënyrë (jo)ligjore fluturuan në politikë

Dronët janë shndërruar në vegla politike “par ekselans” në Maqedoni dhe Ballkan. Rasti i parë i përdorimit të këtyre fluturakeve për qëllime politike u regjistruar kah mesi i tetorit 2014 në ndeshjes mes kombëtareve të Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, kur në mes të ndeshjes në stadiumin e KF Partizan u paraqit një dron me flamur të “Shqipërisë së...

Nëse ka nevojë, MPB është e gatshme ta mbrojë Kuvendin

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) është duke e ndjekur situatën dhe nëse ka shkelje të rendit publik, është e gatshme të reagojë, thonë për “Meta” nga MPB, lidhur me paralajmërimet për hyrje me dhunë në këtë institucion. “Ministria e Brendshme ka formuar shtab operativ dhe ndjek situatën në terren. Nëse ndodh prishje të rendit publik, Ministria është e gatshme...

 “Metamorfozis”: Nuk organizojmë trajnime për protesta, Manevski manipulon ashpër

Pohimet e publikuara më 21 mars 2017 nga mediat “Dnevnik”, televizioni “Nova” dhe “Vecer”, dedikuar Mihajlo Manevskit për çfarëdo lidhje me Fondacionin “Metamorfozis” me dhunë, paraqesin manipulim të rëndë dhe shtrembërim të së vërtetës, thuhet në demantin e “Metamorfozis”. “Fondacioni “Metamorfozis” përmes trajnimeve ndërton kapacitetet e organizatave joqeveritare për shfrytëzimin e teknologjive të reja që të jenë më efikase në...

Nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkon takim me euro- komisarin Han

Nga nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkojnë takim me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han, i cili të martën do të arrijë për vizitë në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi anëtari i nismës dhe drejtori i Operës dhe Baletit të Maqedonisë (OBM), Igor Durlovski i cili shtoi se askush “nuk guxon, nuk duhet dhe nuk mund t’i injoroj 200 mijë...

Avokati i popullit: Të ndalojnë përpjekjet për involvim politik të nxënësve

Avokati i popullit të R. së Maqedonisë sot, përmes njoftimit ka shprehur shqetësimin serioz për përpjekjen e involvimit të fëmijëve në protestat që po organizohen në më shumë qytete të vendit. Obdusmani njëkohësisht dënon pjesëmarrjen e njerëzve udhëheqës të shkollave dhe apelon deri tek Këshillat e shkollave, kryetarëve të komunave, Inspektoratin shtetërore arsimor dhe Ministrinë e arsimit menjëherë, secili në...

CIVIL: MPB t’i pengojë sulmet ndaj gazetarëve, aktivistëve dhe figurave publike

CIVIL -Qendra për lirinë dënon sulmin fizik ndaj gazetarit të televizionit 24 gjatë protestave të fundit. "Ky nuk është incident i izoluar dhe është e qartë se dhuna është pjesë e imazhit të protestave prej fillimit të tyre. U rrahën gazetarë të cilët kryejnë punën e tyre, që të informojnë opinionin për ngjarjet. Sulmohen aktivistë për të drejtat e njeriut...

Në shenjë solidariteti me kolegët e sulmuar, “Meta” nuk do të informojë nga protestat

Në shenjë proteste për shkak të sulmit ndaj kolegët tanë nga portali “A1on”, por edhe sulmet e vazhdueshme verbale ndaj të gjitha ekipeve, agjencia e lajmeve “Meta”, duke u bashkëngjitur mediave tjera, nuk do të informoj për protestat e sotme të nismës “Për Maqedoni të përbashkët”, as në Shkup e as në qytetet tjera. Nëse nëpër protesta ndodhin dhuna...

Nga shtabet, anëtarët dhe simpatizuesit e VMRO DPMNE dalin në rrugë

Pasi Kryesia qendrore e VMRO DPMNE-së i thirri komitetet e komunave që të mbajnë takime urgjente, para shumë shtabeve të komunave të kësaj partie nëpër janë grumbulluar anëtarë dhe simpatizues. "Po marrin ofensivë, është sulmuar vendlindja jonë, Maqedonia duhet të mbrohet. Vijon një periudhë e vështirë, pranverë me shumë energji dhe luftë për VMRO dhe Maqedoninë. Do të fitojmë" porositën...

VMRO DPMNE: Maqedonia ka nevojë për sektorë të vërtetë civil

VMRO DPMNE në njoftim sot bëri thirrje për “desorosoizim” dhe akuzoi Pavle Bogoevskin, Ivana Tufekgjiqin dhe Lidija Dimovën se “janë vetëm pjesë e vazalëve të kriminelit të falur Zoran Zaev që dëshmojnë se LSDM dhe Sorosi janë një kur bëhet fjalë për sforcimin e agjendës anti- shtetërore”. “Figurat e këtilla nuk janë sektor civil dhe nuk munden t’i përfaqësojnë interesat...

Kocijançiq: Brukseli është i shqetësuar për retorikën negative dhe bën thirrje për sjellje të përgjegjshme

Komisioni Evropian sot ka bërë thirrje që të mos kryhet trysni ndaj Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSZ) dhe gjyqësorit. “Komisioni i ka regjistruar rezultatet preliminare dhe rezultatin e ankesave dhe tani i pret vendimet nga procesi ankesave. Pushteteve shtetërore relevante, duke e përfshirë edhe KSHZ-në dhe gjyqësorin, duhet t’u mundësohet që të punojnë pa pengesa, pa trysni dhe pa përzierje politike”,...

VMRO DPMNE me përgjigje të ashpra për ambasadorët e SHBA-së, BE dhe Norvegjisë

Lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski mbrëmë kishte takime të ndara me ambasadorin amerikan, Xhes Bejli, euro- ambasadorin Samuel Zhbogar dhe ambasadorin norvegjez, Anre Sanes Bjornstad, ku është diskutuar për rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme, pritjet nga qeveria e re dhe parlamenti, për punën e KSHZ-së si dhe gjuhën e urrejtjes dhe retorikën e protestave para KSHZ-së. Ambasadori Bejli në...

Sërish anulohet gjykimi i Saveskit dhe Kunovskit nga E Majta

Për shkak të sëmundjes së Vladimir Kunovskit i cili së bashku me Zdravko Saveskit janë të akuzuar për shkatërrimin e zyrës kombëtare të presidentit të shtetit, Gjorgje Ivanov, sot sërish u anulua seanca nga gjykimi i dy anëtarëve të Së Majtës, shkruan “24 Vesti”. Gjykimi është ricaktuar për 18 janar vitin e ardhshëm. Ndryshe, Saveski dhe Kunovski ngarkohen se më 13...

Fermerët e Manastirit Ilievski dhe Nedelovski thirren për bisedë informative në Prokurorinë themelore- Shkup

Prokuroria themelore- Shkup u ka dërguar ftesë për bisedë informative fermerit të Manastirit Dushko Ilievski dhe duhan- prodhuesit Kire Nedelkovski, për shkak të pjesëmarrjes në protestat e prillit të këtij viti në Shkup, ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e 56 politikanëve. Ilievski dhe Nedelkovski, sipas ftesave, dyshohen për pjesëmarrje në turmë dhe pengimin e personit zyrtar në...

Organizatat civile kërkojnë të përfshihen në bisedimet

“Është e patjetërsueshme pjesëmarrja e drejtpërdrejtë e shoqërisë civile në bisedimet për dalje nga  kriza dhe për demokratizimin e Maqedonisë”, porositën sot 88 organizata qytetare nëpërmjet letrës drejtuar deri te Delegacioni i Bashkimit Evropian në Maqedoni, Ambasada e SHBA-së në Shkup dhe katër partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos. “Organizatat tona, grupet, koalicionet dhe lëvizjet qëndrojnë në gatishmëri me...

“Revolucioni shumëngjyrësh” ju bën thirrje deputetëve të bojkotojnë punën e Kuvendit

"Revolucioni shumëngjyrësh" sot në profilin zyrtar në Facebook iu bëri thirrje deputetëve që mos të marrin pjesë në punën e Kuvendit derisa të mos plotësohen kërkesat e tyre. "Deputetë, që të tregoni se jeni për mbrojtjen e të drejtës, sovranitetit të qytetarëve të Kushtetutës, prej jush kërkojmë të mos merrni pjesë në punën e Kuvendit derisa i njëjti të mos...

Soros: Nuk jam i involvuar në ngjarjet e Maqedonisë

Miliarderi i njohur hungarez dhe sponsor i Fondacioneve shoqëri të hapura, Xhorxh Soros, sot në debat për integrimin e romëve në Bruksel, potencoi se ai nuk merr pjesë në shkatërrimin e Republikës së Maqedonisë dhe se politikën e Shoqërisë së tij të hapur në Maqedoni e udhëheq bordi drejtues i fondacionit që është përbërë nga qytetarët e Maqedonisë. Kjo,...

“Revolucioni shumëngjyrësh”: Prej sot numërojmë!

“Gjashtë qershori është data me rëndësi të madhe për të gjithë ne, dita kur ne mësuan për mizorinë, brutalitetin dhe për aftësinë e pushtetit që të fshehë vrasje të fëmijës – Martin Neshkovski”, kështu shkruhet në paralajmërimin e “Revolucionit Laraman” dhe të “#Protestoj”, për protestën e sotme. Pritet që protesta e sotme të jetë me numër më të madh të...

Protestë para shtëpisë së Gruevskit: “Mjaft ishte, do të luftojmë për lirinë”

Portret i madh me imazhin e kreut të VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski sot u ngjyros me ngjyrat e "Revolucionit laraman", para godinës ku gjendet shtëpia e ish kryeministrit. Aty edhe mbaroi protesta, që sot mbush jubile të vogël, një muaj nga ky tubim i parë.   https://twitter.com/meta_agency/status/730821127036108800 Para shtëpisë së ish kryeministrit fjalim mbajti Sanja Lukarevska, e cila tha se më shumë se...

Nga “Kanal 77” kërkojnë shoqatat e gazetarëve të reagojnë për incidentin me gazetaren e tyre

Radioja nacionale “Kanal 77” dënoi publikisht sjelljen e pjesëtarëve të LQMM të cilët në protestën e djeshme në Shtip nuk e kanë lejuar gazetaren e radios, Vanja Micevska që të informoj nga ngjarja. Ajo i bëri thirrje shoqatave të gazetarëve që të dënojnë rastin. “Pjesëmarrës në kundër –protestën nuk i kanë lejuar gazetares sonë të fotografinë dhe të filmoj, edhe pse...