fbpx
Tag: Marrëveshje

tag: marrëveshje

LSDM: Me Besën nuk kemi marrëveshje, ngelim të hapur për bashkëpunim

LSDM me kumtesë ka njoftuar se me Lëvizjen Besa nuk kanë arritur marrëveshje rreth disa çështjeve, por se ngelen të hapur për bashkëpunim rreth reformave. "Ju njoftojmë se në lidhje me bisedimet me partinë BESA, edhe pse u pajtuam se bashkërisht e ndajmë përcaktimin për reforma urgjente për zhvillim demokratik të Maqedonisë, për një pjesë të pyetjeve nuk arritëm marrëveshje....

Rasti “Magjar Telekom” përfundon në SHBA, tek ne ngec nëpër prokurori dhe gjykata

Në Maqedoni për momentin zhvillohen dy procedura për “Magjar Telekom” të cilat edhe pse kanë filluar që moti, qëllimisht ose jo, kurrsesi të kenë epilog final. Dje ish drejtorët e “Magjar Telekom”, Eleg Shtraub dhe Andras Balog, të cilët u akuzuan për zhvillimin e marrëveshjeve të fshehta me një kryeministër dhe persona tjerë nga Maqedonia që të pengojnë konkurrencën në...

Partitë shqipe do të formojnë trup për Ligjin e përdorimit të gjuhëve

Partitë politike parlamentare shqiptare në afat prej tre ditëve do të formojnë Trup që do të përpiloj rregullore për funksionimin e partive politike shqiptare dhe do të përgatit propozim- ligj për përdorimin e gjuhëve që do t’i përmbush nevojat e shqiptarëve. Këto janë dy konkluzionet që i kanë miratuar partitë politike shqiptare sot në takimin në hotelin “Arka”, njoftoi kreu...

BDI demanton se ka arritur marrëveshje me VMRO DPMNE-në

BDI demanton lajmin se është arritur pajtueshmëri për koalicionim me VMRO DPMNE-në, shkruan portali shqiptar “Aktuale”. Sipas partisë së Ahmetit, informacionet e këtilla janë spekulim i qartë dhe nuk kanë lidhje me realitetin. “Asnjë nga këto informacione jozyrtare nuk është e saktë. Lideri ynë Ali Ahmeti, tha se marrëveshja me cilëndo parti do të jetë transparente dhe opinioni do të njoftohet...

Turqia shfuqizon marrëveshjen për pranimin e diplomave të Maqedonisë

Turqia ka shfuqizuar marrëveshjen me Maqedoninë për pranim të ndërsjellë të diplomave të vendit në të gjitha nivelet e arsimit, shkruan Alsat M. Vendimi tashmë është shpallur në Gazetën zyrtare të Turqisë ndërsa ka të bëjë me marrëveshjen e firmosur mes dy shteteve më 6 korrik 1998, me të cilën Turqia dhe Maqedonia vendosën pranimin e diplomave në të...

Han: Zgjedhjet janë të rëndësishme, por ato janë vetëm fillim për zgjidhjen e krizë

Eurokomesari për zgjerim dhe për politikë të fqinjësisë së mirë, Johans Han, sot pas takimeve me përfaqësuesit e sektorit civil, Prokurorinë Special Publike dhe me liderët e katër partive politike, vlerësoi se ka progres, sikurse në atmosferën që mbizotëron mes folësve, ashtu edhe në  pastrimin e listës zgjedhore edhe funksionimit të mediave dhe të trupit ad- hok për mbikëqyrje...

Zgjedhjet e parakohshme më 11 dhjetor, qeveria e parakohshme të premten

Liderët e katërve partive politike në vend arritën marrëveshje që zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbahen më 11 dhjetor. Liderët të kënaqur nga plotësimi i kushteve thonë se rrethanat për zgjedhje korrekte dhe të lira janë përmbushur. Të kënaqur nga marrëveshja janë edhe përfaqësuesit e huaj gjegjësisht ambasadori amerikan në vend Xhes Bejli dhe përfaqësuesi i BE-së, Lukash Holub. Gruevski,...

Çfarë është realizuar dhe çfarë pritet të realizohet nga Marrëveshja

Partitë dhe institucionet, dy javë pasi përfaqësuesit e tyre arritën marrëveshje për formimin e Qeverisë kalimtare që duhet t'i organizoj zgjedhjet, po i respektojnë afatet e parapara me marrëveshjen. Ngel: 18 gusht – Afati final për paraqitjen e votuesve kontestues në KSHZ; 19 gusht – Formimi i trupit ad- hok për media; 31 gusht – Afati final për takim të liderëve; 2 shtator –...

Bejli paralajmëron që fokusi të mbahet në zbatimin e marrëveshjes

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli para pak çaste në profilin e tij në Twitter shpërndau marrëveshjen që mbrëmë e arritën partitë politike dhe shkroi: "Marrëveshja e 20 korrikut- partitë, mediat, institucionet-vetëm 42 ditë që të ketë sukses, mbani fokusin", shkroi ai.   https://twitter.com/AmbBaily/status/756098966756986880 Më herët Bejl përshëndeti marrëveshjen e arritur dhe shkroi se është mundësi për demokraci.  

Marrëveshje nuk ka- partitë këtë fundjavë do të mendojnë rreth opsioneve të ofruara

Përfaqësuesit e partive politike edhe sot nuk arritën të merren vesh në rezidencën e BE-së në Përzhinë. Pas përfundimit të bisedimeve, ambasadori amerikan Xhes Bejli tha se ka pasur progres të vogël dhe për këtë me ambasadorin e BE-së në Maqedoni, Aivo Orav do të lënë hapësirë partitë gjatë fundjavës të mendojnë lidhur me propozimet e ofruara. Ambasadori Bejli është optimist...

Për partitë në pushtet, është arritur progres i vogël në bisedimet

Partitë politike kanë arritur progres të vogël në takimin e sotëm me ambasadorët Xhes Bejli dhe Airo Orav në selinë e BE-së në Përzhinë. Siç deklarojnë përfaqësuesit e koalicionit qeverisë, Nikolla Todorov dhe Artan Grubi, është diskutuar për pastrimin e listës së zgjedhësve dhe reformat në media. Grubi deklaroi se është optimist dhe se shpreson se me qasje konstruktive së...

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

Kompanitë e huaj anulojnë vizitat për shkak të krizës

Për kompanitë e industrisë përpunuese, metalike dhe elektrike, ndikimi i krizës vërehet në anulimin e lidhjeve të marrëveshjeve nga kompanitë e huaja. Këtë e tregon anketa e Odës ekonomike të Maqedonisë për punën e kompanive në kushte të krizës aktuale. Këtu anulime të vizitave janë nga vendet e BE-së dhe Lindjes së Mesme. Nga fillimi i krizës e në veçanti muajt e...

Ahmeti: Nuk dua nga Vjena të kthehem pa marrëveshje

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti gjatë pjesëmarrjes së tij në “Klik Plus” në TV 21 konfirmoi pjesëmarrjen e tij në takimin në Vjenë të premten. Ahmeti tha se nga Vjena nuk do të kthehet pa marrëveshje. Ai thotë se Marrëveshja e Përzhinës duhet të konfirmohet sepse, sipas tij nuk është i vdekur. “Prokuroria speciale funksionon, funksionojnë edhe institucionet tjera, kërkuam nga...

LSDM: Arsovska-Tomovska gënjen, nuk ka marrëveshje për mediat

Marta Arsovska- Tomovska gënjen. Marrëveshje për mediat nuk ka, sepse prej tyre ikin Nikolla Gruevski dhe VMRO DPMNE. Gruevski dhe VMRO DPMNE ikin nga takimet e liderëve, ikin nga grupet e punës, ikin nga debati për mediat në Kuvend" thuhet në reagimin e LSDM-së pas intervistës së ministres së shoqërisë informatike Marta Arsovska- Tomovska. "Kjo do të thotë me listë...

Vanhaute: Po shqyrtohen opsione të ndryshme që të ketë pajtueshmëri për mediat

Për momentin, për fat të keq, nuk është e mundur të vazhdohen takimet për reformat në media ku deri më tani janë zhvilluar, njofton ndërmjetësi belg Piter Vanhaute. "Duke pasur parasysh interesin e opinionit për bisedimet për media në suazat e grupit politik të punës, duam t'ju informojmë se tani për tani është e pamundur të vazhdojnë takimet e grupeve...

Zaev: Zgjedhje më 24 prill nuk ka dhe nuk mund të ketë

Në Maqedoni nuk ka kushte për zgjedhje korrekte dhe demokratike, këtë dje e konfirmuan edhe ambasadori i BE-së  Aivo Orav dhe ai  ShBA-së Xhes Bejli, tha sot në konferencën për shtyp, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev Ai deklaroi se nuk janë zbatuar reformat për mediat dhe nuk është pastruar lista zgjedhore, e këto janë dy kushtet kryesore për mbajtjen e...

Marrëveshja e Përzhinos në “aparate për frymëmarrje artificiale”

Partitë pjesëmarrëse në bisedimet për mediumet nuk kanë ide se çfarë do të ndodh më tutje pasi mbrëmë dështoi tentimi i fundit për dalje nga kriza në këtë sferë. Informacioni i “Netpres” se sot përsëri do të vazhdojnë bisedimet për mediumet, tregon se ndoshta procesi nuk është i dështuar plotësisht. Nga LSDM thonë se informacioni i këtillë është spekulim dhe nuk...

Dimitriev: Data për zgjedhje është pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos

"Data e zgjedhjeve është e përcaktuar dhe votuar nga partitë politike në Kuvend dhe është pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos. Tani për tani nuk shoh arsye kjo datë apo ligji të jetë diskutabil" theksoi sot kryeministri për zbatimin e zgjedhjeve, Emil Dimitriev në Qeveri, në pyetjet e gazetarëve. "Konsideroj se duhet të përmbahemi në atë që e kemi arritur si...

 “Most”: Nuk ka kushte për zgjedhje korrekte më 24 prill

Nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Ky konluzion vjen nga disa asociacione joqeveritare të kryesuara nga “MOST-i”. Kryetari i këtij asociacioni Darko Aleksov ka thënë se KSHZ-ja pastrimin e listës zgjedhore e ka nisur me më shumë se dy muaj vonesë. “Në në janar vonesa me përqindjen për pastrimin e listave zgjedhore ishte 50...