fbpx

Partitë shqipe do të formojnë trup për Ligjin e përdorimit të gjuhëve

-

Partitë politike parlamentare shqiptare në afat prej tre ditëve do të formojnë Trup që do të përpiloj rregullore për funksionimin e partive politike shqiptare dhe do të përgatit propozim- ligj për përdorimin e gjuhëve që do t’i përmbush nevojat e shqiptarëve.

Këto janë dy konkluzionet që i kanë miratuar partitë politike shqiptare sot në takimin në hotelin “Arka”, njoftoi kreu u Lëvizjes për Reforma në PDSH, Zijadin Sela.

“Në këtë takim u bisedua për Deklaratën e përbashkët. Nga ky takim dolëm me dy konkluza. E para është që partitë politike nënshkruese të Deklaratës obligohen që në afat prej tre ditësh të emërojnë nga dy anëtarë të komisionit të cilët do të merren me krijimin e rregullores, pra me atë se si do të funksionojë në të ardhmen tryeza e partive politike parlamentare, ndërkaq e dyta ka qenë  harmonizimi i qëndrimeve rreth ligjit, të cilin ne e kemi përgatitur dhe që do t’i përmbush nevojat e shqiptarëve”, tha Sela.

Ai përsëriti se nënshkrimet e deputetëve të Aleancës për shqiptarët për marrjen e mandatit do t’ia japin LSDM-së, por kjo s’do të thotë se ato do të jenë nënshkrime për formimin e Qeverisë.

Duke folur për paqen, ai tha se partitë maqedonase dhe maqedonasit janë ato që publikisht janë kërcënuar dhe kanë penguar paqen dhe stabilitetin e vendit.

Në takim, përveç Selës, morën pjesën edhe lideri i Unitetit, Gëzim Ostreni, kryetari i RDK-së, Vesel Memedi, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti i shoqëruar nga shefi i kabinetit të tij, Artan Grubi.

Ali Ahmeti u largua pa u prononcuar për gazetarët.

Kreu i Besës, Bilall Kasami nuk mori pjesë në takim ndërsa partia përmes njoftimit theksoi se “nuk sheh kurrfarë obligimi që të merr pjesë në takime të tilla që s’janë në frymën e Deklaratës së përbashkët të partive shqiptare në Maqedoni”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.