fbpx
Tags Marrëveshje

Tag: marrëveshje

Marrëveshja e Përzhinos mund të dështojë nga keqinterpretimi dhe përkthimi ipasaktë

Problemi më i madh ndërmjet partive politike, të cilat janë  drejt rrugës për ta përmbysur "Marrëveshjen e Përzhinos, është Ligji  për ndalimin e "bombave" dhe Ligjin për Qeverinë. Nga VMRO- DPMNE kërkojnë që me Ligjin për moratoriumin e "bombave" të përfshihen të gjitha materialet e përgjuara dhe insistojnë dënime me burg për përfaqësuesit e mediave të cilat o t'i publikojnë....

Van Hojte: Nëse nuk ka marrëveshje për KSHZ-në deri në nëntor, zgjedhjet në prill të pamundura

  Ndërmjetësi belg Piter van Hojte sot tha se nëse nuk ka marrëveshje për detajet e funksionimit të KSHZ-së deri në fillim të nëntorit, zgjedhjet në prill janë të pamundura. Ai tha se duhet të parashtrohet pyetja nëse partitë politike në përgjithësi duan të ketë marrëveshje politike ndërsa sipas tij bllokime ka nga gjithë anët. Si përparim më të madh Hojte...

Këshilli i prokurorëve publik edhe sot nuk e emëroi ekipin e plotë të Janevës

Debati për emërimin e ekipit të plotë të prokurores speciale, Katica Janeva nuk u gjet në rend dite në seancën e Këshillit të prokurorëve publik, njoftoi kryetari i Këshillit, Petar Anevski. Edhe pse këtë e kërkuan prokurorja speciale, ministri i drejtësisë dhe katër partitë që bisedojnë në Përzhino, Këshilli i prokurorëve publik nuk e vendosi këtë pikë në rend...

Edhe afati i fundit kaloi, nuk ka marrëveshje

Partitë politike nuk arritën marrëveshje për Ligjin e bombave dhe për përzgjedhjen e ministrave. Me këtë nuk është respektuar afati i fundit nga Marrëveshja e Përzhinos, i cili kaloi më 20 tetor. Siç mësojmë të dyja partitë më të mëdha LSDM dhe VMRO- DPMNE kanë mbetur në qëndrimet e tyre. Partia në pushtet kërkon që ministrat e rinj të jenë...

Janeva dorëzoi kërkesë për kompletimin e ekipit të prokurorëve

Prokurorja publike Katica Janeva ka dorëzuar shkresë deri te Këshilli i prokurorëve publik për emërimin e pjesës tjetër të ekipit të saj, jozyrtarisht mëson “Meta”. Sot në mëngjes prej orës 10 filloi takimi i Këshillit të prokurorëve publik në të cilin siç deklaroi dje kryetari Petar Anevski, do të debatohet për pika tjera, por la hapësirë që të vendoset edhe...

Nuk ka marrëveshje Han i dëshpëruar,por beson se do të ketë shanse tjera

Pas bisedimeve  maratone prej 12 orësh, liderët e partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, nuk arritën të merren vesh të takimin që u mbajt me komisarin evropian Johanes Han, në rezidencën e BE-së. Komisari evropian  Han është i zhgënjyer nga takimi i sotëm, mirëpo akoma ka kohë për të ardhmen evropiane të shteti, që partitë sot brenda ditës të...

Pas takimit me Zaev, liderët në takim të përbashkët me Han

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev arriti në takim me Radmilla Sheqerinskën, Renata Deskovskën, Damjam Mançevskin dhe Oliver Spasovskin. Më herët, komisari Han  u takua me kryeministrin Gruevski dhe liderin e BDI-së, Ali Ahmeti. Kryeministrit shoqëri i bënë ministri i jashtëm Nikolla Poposki, zëvendës ministri i drejtësisë Biljana Brishkovska, ministri i shëndetësisë NIkolla Todorov dhe shefi i kabinetit të kryeministrit, Martin Protogjer. Pas...

Ahmeti: Varet nga takimi i sotëm i liderëve nëse do të ketë marrëveshje

Sipas liderit të BDI-së, Ali Ahmeti nëse do të ketë zgjidhje për çështjet e hapura, varet nga takimi i liderëve të partive politike. Këtë e deklaroi pas përfundimit të takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ahmeti tha se komisari Han kanë biseduar për ngjarjet aktuale politike gjegjësisht për atë se çfarë është vendosur në tavolinë këto ditët e fundit. Duke u...

Prokurorët e Janevës nuk u paraqitën në betimin solemn

Shtatë ndihmës- prokurorët e prokurores speciale Katica Janeva sot nuk u paraqitën për të dhënë betimin solemn për postin e tyre. Për këtë arsye gjithashtu nuk u mbajt seanca e Këshillit të prokurorëve publik. Në orën 11 për kur edhe ishte caktuar seanca nuk u paraqit asnjëri nga  prokurorët e emëruar e as prokurorja speciale. Në ndërkohë, sot u desh...

Han të hënën në Shkup

Komisari për zgjerim të Bashkimit Evropian, Johanes Han, të hënën do të vjen në Shkup, “E ndjekim nga afër zhvillimin e ngjarjeve në Maqedoni dhe u bëjmë thirrje të gjithë partive të vazhdojnë të punojnë për ta implementuar Marrëveshjen e Përzhinos. Euro-komisari Han ka në plan që javën tjetër ta vizitojë vendin tuaj, saktësisht të hënën” tha sot zëdhënësja e...

Vajgëll: Raporti pozitiv për Maqedoninë varet nga Marrëveshja e Përzhinos

Raporti për avancimin e vendit dhe për atë se Maqedonia a do të humbas rekomandimin për vend kandidat të BE-së, varet nga implementimi i Marrëveshjes së Përzhinos, tha eurodeputeti Ivo Vajgëll, pas takimit të sotëm me liderin e LSDM-së Zoran Zaev. Ai deklaroi se shumë shpejt do të fillojë procedura parlamentare për avancim dhe do të mund ta marrin...

LSDM: Nuk ka bisedime derisa nuk zbatohet Ligji për prokurorinë speciale

“Bisedimet mes katër partive për çështjet e hapura nuk do të vazhdojnë deri sa të mos respektohet dhe zbatohet Ligji për Prokurori special, gjegjësisht të mos emërohen të gjithë prokurorët e propozuar”, kështu thuhet në njoftimin e LSDM-së, në lidhje me vazhdimin apo jo të bisedimeve të grupeve të punës për zbatimin e  marrëveshjes së Përzhinos. Sipas tyre Këshilli për...

Bejli: Prokurores speciale duhet t’i mundësohen resurset e nevojshme

“Deputetët, katër partitë politike dhe Këshilli i prokurorëve publik votuan prokuroren speciale publike në bazë të profesionalizmit të saj. Konsideroj se duhet t’i mundësohen resurset për ta kryer punën e saj” tha ambasadori i SHBA-së në Maqedoni Xhes Bejli, së bashku me kryeministrin Nikolla Gruevski të cilët e lëshuan në përdorim objektin shkollor për nxënësit me shikim të dëmtuar...

Vajgëll sot takon liderët partiak dhe Katica Janevën

Raportuesi në Parlamentin Evropian për Republikën e Maqedonisë, Ivo Vajgëll, sot vjen për vizitë dyditore në Shkup. Ai do të ketë takime me liderët partiak dhe me prokuroren speciale Katica Janeva. Vizita e tij bëhet me qëllim të informohet për ecurinë bisedimeve në zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos.

Dimovski: Është arritur marrëveshje rreth kodit zgjedhor, Diaspora do të votoj

Është arritur marrëveshje për kodin zgjedhor. Kishim momente të vështira, të palakueshme, dhamë shumë mund të punë, por marrëveshja në fund kishte, deklaroi Ilija Dimovski para Klubit të deputetëve pasi LSDM e lëshoi takimin e grupeve të punës. Ai tha se largimin e opozitës e vlerësojnë si taktikë që çdoherë përsëritet. “Çdoherë kur kemi marrëveshje apo jemi afër saj, LSDM-ja...

Prokurori Zvërlevski: Prokuroja speciale është e politizuar

Kryeprokurori publik, Marko Zvërlevski, pas seancës së Këshillit të Prokurorisë Publike, tha se prokuroritë janë në gjendje shumë të keqe. Ai deklaroi se për të, Prokuroria Publike Speciale është Prokurori politike sepse është  formuar nga marrëveshje politike dhe pohoi se në vazhdim e sipër është përpunimi i nismës konfirmimin e kushtetutshmërisë të Ligjit për Prokuror special.  

Janeva kërkoi 14 prokurorë kurse i dhanë 7

Këshilli i Prokurorëve pas më shumë tri orë diskutimi ka votuar vetëm shtatë anëtarë ndihmës prokurorë, e jo 14 anëtarët e propozuar të ekipit të prokurores speciale Katica Janeva. Nga kandidatët e propozuar nuk është pranuar asnjë nga prokurorët e Shkupit. Janeva për vendimin e Këshillit të Prokurorëve mësoi nga ekipet e gazetarëve, pas përfundimit të senacës. Ajo deklaroi se nuk...

Ivo Vajgël nesër për vizitë në Maqedoni

Raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian dhe ndërmjetës në negociatat mes katër partive BDI, PDSH, VMRO-DPMNE dhe LSDM për tejkalimin e krizës politike në vend, eurodeputeti Ivo Vajgël nesër vjen në Maqedoni. Vizita e tij është që të informohet për negociatat rreth zbatimit të Marrëveshjes ëë Përzhinos.

Këshilli i prokurorëve publik për ekipin e Janevës debaton me dyer të mbyllur

Filloi seanca e Këshillit të prokurorëve publik ku do të debatohet dhe do të vendoset për propozim- ekipit të prokurores speciale Katica Janeva prej 14 prokurorëve. Pika e dytë në rend dite është plani i përgjithshëm, personal dhe financiar që Janeva javën e kaluar e dorëzoi deri tek Kuvendi, Qeveria dhe Këshilli i prokurorëve publik. Në seancë është prezent edhe prokurorja...

Kocijançiq: Përparimi për rregullativën zgjedhore dhe KSHZ-në duhet të arrihet menjëherë

“Komisari prej afër ndjek zbatimin e marrëveshjes politike në Shkup. Ai është i njohur me prolongimin e vendimit që duhet të sillet ndërsa rregullon çështje të rëndësishme” thotë zëdhënësja e komisarit Han, Maja Kocijançiq. “Komisari është i shqetësuar sepse disa afate për të cilat arritën marrëveshje partitë, nuk janë respektuar. Përparim për rregullativën zgjedhore dhe KSHZ-në duhet të arrihet menjëherë...