fbpx
Tag: Marrëveshje

tag: marrëveshje

Mediumet edhe më tej pa zgjidhje, bisedimet vazhdojnë sot

Pa rezultat përfunduan bisedimet e djeshme maratonë të grupeve të punës të partive politike lidhur me reformat në mediume. Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute pas bisedimeve të mbrëmshme për mediumet në profilin e tij në Twitter shpërndau dy poste në orën 2 pas mesnatës. Në postin e parë shkroi :”Pas bisedimeve të gjata, koha është për zgjidhje kreative: gjumi. Bisedimet vazhdojnë nesër”. https://twitter.com/peter_vanhoutte/status/699757328862728192 Në...

Zaev për “Al Jazeera”: Zgjedhjet të mbahen në fillim të verës

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi, në një intervistë për emisionin “Kontekst” në Al Jazeera Balkans, bëri të ditur se nuk ka asnjë shans që opozita të dalë nga zgjedhjet më 24 prill, njofton Telegrafi. “Janë dy arsye kryesore për këtë njoftim shpjegon Zaev. Së pari është lista zgjedhore që nuk është pastruar dhe në të janë njerëz të vdekur dhe...

Në Kosovë do të mund të udhëtohet vetëm me letërnjoftim

Kosova dhe Maqedonia nënshkruan dy marrëveshje bilaterale. Atë për kalimin e kufirit vetëm me një letërnjoftim dhe atë për hapjen e një pikëkalimi kufitar mes dy vendeve Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës Hashim Thaçi, i cilësoi marrëveshje të rëndësishme dhe se shumë shpejt do të mundohen që të bëjnë edhe zbatimin e tyre. Ai, potencoi se Kosova ka marrëdhënie të shkëlqyera...

Partitë arrijnë marrëveshje për listën zgjedhore, sonte KSHZ do të mbaj seancë?

Të gjitha partitë politike deri në KSHZ i kanë dorëzuar metodologjitë për pastrimin e listave zgjedhore, që do të thotë se opozita ka pranuar metodologjinë për pastrimin e propozuar nga KSHZ. Pasi KSHZ zyrtarisht do të miratoj metodologjinë do të mund të filloj procedurën për pastrimin e listave zgjedhore. Siç mëson “Meta” seancën për miratimin e metodologjisë KSHZ mund ta mbaj...

Për zgjedhje më 24 prill, Gruevski më së voni deri nesër duhet të jep dorëheqje

Më 3 janar kryeministri Gruevski njoftoi se do të jep dorëheqje para 15 janarit që të mund të zbatohet Marrëveshja e Përzhinos. “Në përputhje me marrëveshjen, më 15 janar do të caktohet qeveria e re me kryetar për organizimin e zgjedhjeve. Më herët do të jap dorëheqje kuptohet, ndërsa kush do të jetë personi që do të jetë kryetar qeverie...

Të martën takim me liderët

Takimi mes liderëve të katër partive politike VMRO- DPMNE-së, LSDM-së, PDSH-së do të mbahet të martën, ku do të vendoset për tre ekspertët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor. Lideri i LSDM-së, pret që javën e ardhshme të arrihet marrëveshje për dy çështjet e hapura në dialogun politik. Nëse takimi mes liderëve mbaron me marrëveshje, Zaev beson se pas Vitit të Ri, mund...

Takim i grupeve të punës për reforma në mediume

Sot në Klubin e deputetëve vazhdojnë bisedime e partive politike për reformat në mediume që pritet të arrihet pajtueshmëri me Marrëveshjen e Përzhinos për daljen nga kriza politike. Pjesëmarrësit në bisedimet theksojnë se debati po përsëritet dhe se nuk ka përafrim të qëndrimeve. Sipas të dhënave jozyrtare, LSDM dëshiron që të anulohet reklamimi qeveritar ndërsa pushteti dëshiron që kjo të...

Zaev: Ministrat e rinj do të kenë rolin e kontrrollit

Përzgjedhja e sotme e ministrave dhe zëvendësministrave është edhe një hap për të kontribuar në zgjedhjet korrekte dhe demokratike, deklaroi lideri i opozitës Zoran Zaev, para Kuvendit, pas përfundimit të seancës ku deputetët miratuan propozimet e anëtarëve të rinj të Qeverisë. Roli i këtyre personave do të jetë të bëjnë kontroll të punës së  Qeverisë dhe të sigurojnë vullnetin e...

Sot takimi i radhës me grupet e punës

Sot në Klubin e deputetëve do të mbahet takimi i radhës me grupet e punës për të finalizuar Marrëveshjen e Përzhinos. Ndërmjetësuesi i bisedimeve ndërmjet  katër partive më të mëdha politike Piter Vanhaut, deklaroi se ata kanë arritur progres të caktuar për çështjet e hapura nga marrëveshja e 2 qershorit dhe nga 15 korrik, por akoma nuk ka përgjigje...

Partitë sot do ta shpëtojnë Marrëveshjen e Përzhinos

Përfaqësuesit e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, sot pritet të takohen dhe të diskutojnë për çështjet e pazgjidhura, mëson “Meta”. Sipas të dhënave tona, ata pritet të bisedojnë për propozim-ligjin për Qeverinë, që ndërmjetësi belg Piter van Hojte ua dorëzoi javën e kaluar. Të dhënat flasin se në të janë marrë parasysh të gjitha vërejtjet e partive politike....

Oer: Marrëveshjes t’i jepet shans

Lorens Oer, ambasadorja e Francës në Maqedoni, sot shprehu shqetësimin e saj për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos dhe deklaroi se besojnë në të dhe se duhet t'i jepet shans në realizimin e plotë të saj. Oer,  gjatë takimit në Kuvend me grupin parlamentar për miqësi me parlamentin francez, nuk  u deklarua për atë se Maqedonia do të humbas rekomandimin...

BDI: Po shqyrtojmë të gjitha opsionet rreth zbatimit të Marrëveshjes së Përzhinos

Sot në Ambasadën Amerikane në Shkup, Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka realizuar takim pune me u.d. ambasadorin e SHBA në Maqedoni, Bart Putni. Ahmeti dhe Putni diskutuan rreth çështjeve të hapura nga Marrëveshja e Përzhinos, negociatave të grupeve të punës, si dhe për hapat që BDI planifikon ti ndërmerr varësisht nga progresi i zbatimit të marrëveshjes. Ahmeti theksoi...

Partitë luajtën fuqishëm me akuza të ndërsjella

Pas një dite heshtje pas deklaratës të disa ambasadorëve në Maqedoni, të cilët partive politike iu dhanë mesazh për zbatimin urgjent të Marrëveshjes së Përzhinos, sot pjesëmarrësit e grupeve të punës sërish me akuza të ndërsjella për shkeljen e marrëveshjes. Antonio Milloski  nga VMRO- DPMNE para Klubit të Deputetëve në Shkup,  akuzoi LSDM-në se "dëshiron të thelloj krizën politike dhe...

Spasovski: Nuk duam të qeverisim së bashku me VMRO DPMNE-në

“VMRO DPMNE po shkel Marrëveshjen e Përzhinos. Zëvendës prokurorët special ende nuk janë emëruar ndërsa prokurorja special s’mund të filloj me punë” akuzoi në konferencën e sotme për shtyp sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Oliver Spasovski. Ai tha se shihet qartë se VMRO DPMNE nuk është e gatshme të ballafaqohet me përgjegjësi. “Nuk ka marrëveshje për Ligjin me të cilin parashihen...

Van Hojte partive ju ka dhënë ligj për kompetencat e ministrave

Ndërmjetësi në Marrëveshjen e Përzhinos ka dorëzuar propozim të ri ligjor për kompetencat e ministrave dhe zëvendës- ministrave në qeverinë e re të përbashkët. Propozimi është përmbledhje e bisedimeve të deritanishme të partive, ndërsa para se gjithash, ka të bëjë me kompetencat që duhet t’i ketë ministri i ri i brendshëm. Mësohet se për këtë propozim dje partitë kanë pasur...

Më 2 nëntor do të derdhen mjetet në llogarinë e Janevës

Këtë javë do të hapet llogaria për Prokurorinë speciale publike me nënshkrim të autorizuar nga prokurori special publik, paralajmëroi në konferencën e sotme për shtyp ministri i financave, Zoran Stavrevski. “Vendimi duhet të kaloj në seancë qeveritare dhe më 2 nëntor të miratohet në Parlament, ku mjetet e miratuara nga buxheti do të derdhen në llogari dhe do të mund...

Gruevski: Përshëndes angazhimin e diplomatëve

“Grupet e punës janë në komunikim të vazhdueshëm me ndërmjetësin. Interesi jonë është zbatimi i Marrëveshjes dhe me angazhim punojmë që kjo sa më shpejtë të ndodh” deklaroi në konferencën e sotme për shtyp kryeministri Nikolla Gruevski. “Në lidhje me vendimet e ministrit të brendshëm, së pari do të prononcohemi në tavolinën e bisedimeve e më pas do të dalim...

Marrëveshja e Përzhinos mbahet në “aparate”

“Deklarata e djeshme e ambasadorëve, në të cilat theksuan se Nikolla Gruevski dhe VMRO-DPMNE janë fajtorë për mossuksesin e Marrëveshjes së Përzhinos, është vetëm një vërtetim për atë se ne çfarë e thamë të shtunën”, thonë nga LSDM-ja. Nga partia opozitare informojnë se takimet bilaterale ende mbahen, por nuk ka kurrfarë përparimi, ndërkaq sipas tyre, është e qartë se edhe...

Për VMRO-DPMNE bisedimet janë aktive, për LSDM janë në pauzë

Nuk ka ende ndonjë shenjë se sot mund të rifillojnë bisedimet në mes partive politike. Informacionet jozyrtare thonë se vazhdimi i rekomandimit varet nga ajo se a do të zbatohet. Nga VMRO-DPMNE për “Meta” thonë se bisedimet për to janë aktive, dhe për takimet eventuale duhet të pyetet lehtësuesi i bisedimeve, Piter Van Hojte. Burime nga LSDM thonë se ata nuk...

Liderët e partive kanë arritur marrëveshje për vazhfimin e bisedimeve

Bisedimet rreth realizimit të pikave të Marrëveshjes së Përzhinos do të vazhdojnë sot në nivel të grupeve punuese”, ky është epilogu i bisedimeve të mbrëmshme, që zgjatën dy orë e gjysmë në Klubin e Deputetëve në Shkup, në të cilën morrën pjesë, katër liderët e partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, VMRO-DPMNE-së – Nikolla Gruevski, LSDM-së – Zoran Zaev, BDI-së – Ali...