fbpx

Për zgjedhje më 24 prill, Gruevski më së voni deri nesër duhet të jep dorëheqje

-

Më 3 janar kryeministri Gruevski njoftoi se do të jep dorëheqje para 15 janarit që të mund të zbatohet Marrëveshja e Përzhinos.

“Në përputhje me marrëveshjen, më 15 janar do të caktohet qeveria e re me kryetar për organizimin e zgjedhjeve. Më herët do të jap dorëheqje kuptohet, ndërsa kush do të jetë personi që do të jetë kryetar qeverie do të publikohet VMRO DPMNE do të merr vendim. Ky vendim do të promovohet publikisht nga VMRO DPMNE ose përmes njoftimi ose përmes konferencës së shtypit” deklaroi atëherë Gruevski.

Nëse respektohen të gjitha afatet ndërsa Marrëveshja edhe nuk është saktësuar aq shumë sepse mban formulime të llojit “në një kohë të ardhshme” dhe “do të jep dorëheqje në kohë” kryeministri Gruevski, së bashku me qeverinë aktuale, duhet më së voni deri nesër të jep dorëheqje.

Më pas, presidenti Gjorgje Ivanov duhet mandatin t’ia jap partisë që ka më shumë deputet në zgjedhjet e fundit parlamentare gjegjësisht VMRO DPMNE.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.