fbpx
Tag: Пржино

tag: Пржино

Marrëveshje nuk ka- partitë këtë fundjavë do të mendojnë rreth opsioneve të ofruara

Përfaqësuesit e partive politike edhe sot nuk arritën të merren vesh në rezidencën e BE-së në Përzhinë. Pas përfundimit të bisedimeve, ambasadori amerikan Xhes Bejli tha se ka pasur progres të vogël dhe për këtë me ambasadorin e BE-së në Maqedoni, Aivo Orav do të lënë hapësirë partitë gjatë fundjavës të mendojnë lidhur me propozimet e ofruara. Ambasadori Bejli është optimist...

Gruevski me gjysmën e kabinetit qeveritarë në takimin me Han

Kryeministri Nikolla Gruevski, i shoqëruar nga Zoran Stavrevski, Nikolla Todorov, Nikolla Poposki. Ilij Dimoski i Martin Protugjer, sapo kanë arritur në rezidencën e Bashkimit evropian në Przhino. Pritet që euro komisari Johanes Han fillimisht të ketë takim vetëm me përfaqësuesit e partisë qeveritare. Pas përfundimit të këtij takimi duhet të arrijnë përfaqësuesit e BDI-së, dhe pastaj PDSH. Pasi do të mbarojnë takimet...

Për zgjedhje më 24 prill, Gruevski më së voni deri nesër duhet të jep dorëheqje

Më 3 janar kryeministri Gruevski njoftoi se do të jep dorëheqje para 15 janarit që të mund të zbatohet Marrëveshja e Përzhinos. “Në përputhje me marrëveshjen, më 15 janar do të caktohet qeveria e re me kryetar për organizimin e zgjedhjeve. Më herët do të jap dorëheqje kuptohet, ndërsa kush do të jetë personi që do të jetë kryetar qeverie...

Oer: Marrëveshjes t’i jepet shans

Lorens Oer, ambasadorja e Francës në Maqedoni, sot shprehu shqetësimin e saj për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos dhe deklaroi se besojnë në të dhe se duhet t'i jepet shans në realizimin e plotë të saj. Oer,  gjatë takimit në Kuvend me grupin parlamentar për miqësi me parlamentin francez, nuk  u deklarua për atë se Maqedonia do të humbas rekomandimin...

Partitë luajtën fuqishëm me akuza të ndërsjella

Pas një dite heshtje pas deklaratës të disa ambasadorëve në Maqedoni, të cilët partive politike iu dhanë mesazh për zbatimin urgjent të Marrëveshjes së Përzhinos, sot pjesëmarrësit e grupeve të punës sërish me akuza të ndërsjella për shkeljen e marrëveshjes. Antonio Milloski  nga VMRO- DPMNE para Klubit të Deputetëve në Shkup,  akuzoi LSDM-në se "dëshiron të thelloj krizën politike dhe...

Marrëveshja e Përzhinos mbahet në “aparate”

“Deklarata e djeshme e ambasadorëve, në të cilat theksuan se Nikolla Gruevski dhe VMRO-DPMNE janë fajtorë për mossuksesin e Marrëveshjes së Përzhinos, është vetëm një vërtetim për atë se ne çfarë e thamë të shtunën”, thonë nga LSDM-ja. Nga partia opozitare informojnë se takimet bilaterale ende mbahen, por nuk ka kurrfarë përparimi, ndërkaq sipas tyre, është e qartë se edhe...

Filloi takimi kyç i liderëve me Hanin në Përzhino

Filloi takimi i liderëve të katër partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes të Përzhinos në rezidencën e BE-së me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han, në të cilën marrin pjesë edhe ambasadori amerikan Xhes Bejli dhe ndërmjetësi belg, Piter van Hojte. Partitë pritet të arrijnë marrëveshje rreth ligjit për Qeveri me të cilin parashihet emërimi i ministrave dhe zëvendës- ministrave nga...

Pas takimit me Zaev, liderët në takim të përbashkët me Han

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev arriti në takim me Radmilla Sheqerinskën, Renata Deskovskën, Damjam Mançevskin dhe Oliver Spasovskin. Më herët, komisari Han  u takua me kryeministrin Gruevski dhe liderin e BDI-së, Ali Ahmeti. Kryeministrit shoqëri i bënë ministri i jashtëm Nikolla Poposki, zëvendës ministri i drejtësisë Biljana Brishkovska, ministri i shëndetësisë NIkolla Todorov dhe shefi i kabinetit të kryeministrit, Martin Protogjer. Pas...

Han të hënën në Shkup

Komisari për zgjerim të Bashkimit Evropian, Johanes Han, të hënën do të vjen në Shkup, “E ndjekim nga afër zhvillimin e ngjarjeve në Maqedoni dhe u bëjmë thirrje të gjithë partive të vazhdojnë të punojnë për ta implementuar Marrëveshjen e Përzhinos. Euro-komisari Han ka në plan që javën tjetër ta vizitojë vendin tuaj, saktësisht të hënën” tha sot zëdhënësja e...

LSDM: Nuk ka bisedime derisa nuk zbatohet Ligji për prokurorinë speciale

“Bisedimet mes katër partive për çështjet e hapura nuk do të vazhdojnë deri sa të mos respektohet dhe zbatohet Ligji për Prokurori special, gjegjësisht të mos emërohen të gjithë prokurorët e propozuar”, kështu thuhet në njoftimin e LSDM-së, në lidhje me vazhdimin apo jo të bisedimeve të grupeve të punës për zbatimin e  marrëveshjes së Përzhinos. Sipas tyre Këshilli për...

Dimovski: Është arritur marrëveshje rreth kodit zgjedhor, Diaspora do të votoj

Është arritur marrëveshje për kodin zgjedhor. Kishim momente të vështira, të palakueshme, dhamë shumë mund të punë, por marrëveshja në fund kishte, deklaroi Ilija Dimovski para Klubit të deputetëve pasi LSDM e lëshoi takimin e grupeve të punës. Ai tha se largimin e opozitës e vlerësojnë si taktikë që çdoherë përsëritet. “Çdoherë kur kemi marrëveshje apo jemi afër saj, LSDM-ja...

Spasovski: Për LSDM-në Marrëveshja e Përzhinos nuk është aktiv

Me vendimin e Këshillit të prokurorëve publik sot është shkelur Marrëveshje e Përzhinos dhe Ligji për prokurori speciale publike, deklaroi sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Oliver Spasovski, para Klubit të deputetëve, ku deri më tani mbahej takimi i grupeve të punës për rregullativën ligjore. “Ne tani po tërhiqemi nga bisedimet e konsultimeve në parti. Për ne Marrëveshja e Përzhinos nuk...

Ivo Vajgël nesër për vizitë në Maqedoni

Raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian dhe ndërmjetës në negociatat mes katër partive BDI, PDSH, VMRO-DPMNE dhe LSDM për tejkalimin e krizës politike në vend, eurodeputeti Ivo Vajgël nesër vjen në Maqedoni. Vizita e tij është që të informohet për negociatat rreth zbatimit të Marrëveshjes ëë Përzhinos.

Këshilli i prokurorëve publik për ekipin e Janevës debaton me dyer të mbyllur

Filloi seanca e Këshillit të prokurorëve publik ku do të debatohet dhe do të vendoset për propozim- ekipit të prokurores speciale Katica Janeva prej 14 prokurorëve. Pika e dytë në rend dite është plani i përgjithshëm, personal dhe financiar që Janeva javën e kaluar e dorëzoi deri tek Kuvendi, Qeveria dhe Këshilli i prokurorëve publik. Në seancë është prezent edhe prokurorja...

Trajanovski: Përpjekje qesharake për amnistim

Për ekspertin e të drejtave të njeriut Zharko Trajanovski ligji me të cilin parashihet ndalimi i publikimit të “bombave” është tentim qesharak i bandës kriminale që të vendos censurë dhe të amnistojë veten. “Banda e njëjtë që është përgjegjëse për përgjimin masiv të paligjshëm të mijëra personave, që në vitin 2010 me ligj i mundësua DSK-së që të ketë lidhje...

BDI nuk dëshiron regjistrim aktiv të votuesve, por pastrimin e listave nga institucionet

Pastrimi i listës zgjedhore, votimi i Diasporës dhe emërimi i kompetencave të KSHZ-së sot janë temë e bisedimeve të grupeve të punës mes partive nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos, që filluan pasdite në Klubin e deputetëve në Shkup. Siç mësohet, përafrimi i vetëm i qëndrimeve është për emërimin e anëtarëve të KSHZ-së që do të zgjidhen sipas formulës “tre plus,...

Takohen partitë: Grupet e punës sot do të bisedojnë për Marrëveshjen kornizë

Marrëveshja e Ohrit është diskutuar në grupin  e punës, madje duke pasur për bazë një prezantim nga vetë diplomati Piter Fejt, i ngarkuar nga Komisioni Evropian. Qeveria ka kohë deri në dhjetor për të ndërtuar ndonjë strategji të re, pas rekomandimeve nga ky prezantim. Grupi i punës ka diskutuar rreth zbatimit dhe ngecjeve të Marrëveshjes së Ohrit.  Para përfaqësuesve të...

Grupet e punës dhe ndërmjetësi Van Hojte në pauzë deri të hënën

Grupet e punës të partive politike që firmosën Marrëveshjen e Przhinos do të pushojnë deri të hënën, për shkak të mungesë së ekspertit belg dhe ndërmjetës në këto bisedime, Piter van Hojte i cili fundjavën do ta kaloj në Belgjikë. Kah fillimi i javës së ardhshme në tavolinë mund të gjenden sërish temat për mediumet dhe ligjet zgjedhore. Dje...

Grupet e punës nesër do t’i “rregullojnë” mediumet

Grupet e punës të partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Przhinos nesër duhet të fillojnë bisedime për mediumet dhe për mënyrën e funksionimit të tyre. Sipas kryetarit të grupit të punës së LSDM-së, Robert Poposki, në takim duhet të marrin pjesë edhe organizatat që punojnë në sferën e mediumeve. “Kemi propozime që nesër do t’i shpalosim në takimin me përfaqësuesit e...

LSDM kërkon Katica Janeva për shef të MPB-së

LSDM nisi kërkimin e njerëzve që do të ulen në postet e ministrave dhe zëvendës- ministrave, siç parasheh Marrëveshja e Przhinos. Deri më 20 tetor LSDM duhet të propozoj ministra të rinj të brendshëm dhe për punë dhe politikë sociale. Këto njerëz duhet të jenë të pranueshëm edhe për partitë tjera firmosës të Marrëveshjes. Në ministrinë e financave, bujqësi...