fbpx
Tag: Afate

tag: afate

Zaev: Vështirë që sonte do ta dorëzoj përbërjen e Qeverisë në Kuvend

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për përbërjen e Qeverisë së re, Zoran Zaev sot para takimit me kreun e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në Kuvendin e Maqedonisë, ka deklaruar se thuajse s'ka gjasa që sot ta dorëzoj në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re. "Nuk besoj që sot do të arrijmë. Bëjmë përpjekje. Kjo varet nga të gjitha partitë politike....

Ivanov ia dorëzoi mandatin Gruevskit, fillon afati prej 20 ditë për formimin e Qeverisë

Prej sot filloj të skadojë afati prej 20 ditëve ku mandatar i për formimin e qeverisë së re, lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, duhet të dorëzojë programë dhe propozim- përbërjen e Qeverisë pranë Parlamentit. Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov, siç u paralajmërua, sot pasdite, në orën 13:20 në solemnitet të shkurtë në vilën në Vodno ia dorëzoi mandatin kreut...

Kush udhëheq dhe çfarë është Gjykata administrative, e cila do të jep verdiktin final për rezultatin zgjedhor

Partitë politike LSDM dhe VMRO DPMNe mbrëmë, para skadimit të afatit (mbrëmë në mesnatë), njoftuan se do të ngritin padi deri në Gjykatën administrative për një pjesë të vendimeve të KSHZ-së për ankesat lidhur me rrjedhën e zgjedhjeve të 11 dhjetorit. Tani, Gjykata administrative, sipas nenit 150 të Kodit zgjedhor, pasi t’i pranoj paditë, ka afat prej 24 orëve...

Kukan për “Meta”: PSP në mënyrë të pavarur ta kryej punën në mandatin e paraparë

Raportuesit e Maqedonisë, në përbërje të ndryshuar me Knut Flekenshtajn, në vendin e Riçard Houit, me kujdes ndjekin zhvillimet në vend që çojnë drejt zgjedhjeve dhe tani për tani nuk ka zhvillim të skenareve tjerë, vlerësoi për “Meta” raportuesi i Maqedonisë në PE, Eduard Kukan. “PSP duhet të jetë e pavarur në kryerjen e punës. Kishte kritika të ndara për...

Filluan të rrjedhin afatet e shkurtuara parazgjedhore për 11 dhjetorin

Sot deputetët me 110 vota PËR votuan shpërndarjen e Kuvendit për zgjedhjet e parakohshme zgjedhore për 11 dhjetor dhe tanimë rrjedhin afatet për organizimin e zgjedhjeve, që kalon në kompetenca e KSHZ-së. Nga KSHZ thonë se ata janë të gatshëm t’i zbatojnë zgjedhjet. “Për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, afatet sipas Kodit Zgjedhor shkurtohen për 5 ditë, përveç për fushatën zgjedhore, që...

Afatet parazgjedhore: Çfarë na pret deri në zgjedhjet e 11 dhjetorit?

Zgjedhjet që deri më tani u anuluan dy herë, kësaj radhe do të mbahen më 11 dhjetor. Këtë para dy ditëve e arritën liderët e katër partive. Nëse partitë nuk ndërrojnë mendje dhe sërish i anulojnë zgjedhjet, ja afatet e Kodit zgjedhor që duhet të respektohen: 2 shtator (sot) – Ministrat dhe zv- ministrat e LSDM-së zyrtarisht do të emërohen për anëtarë të...

Nesër takim liderësh prej orës 13

Më 2 shtator, skadojnë të gjitha afatet për plotësimin e kushteve të parapara me “Marrëveshjen e Përzhinës 2”, që u arrit më 20 korrik të këtij viti, me ndihmën e faktorit ndërkombëtar, ndërkaq sipas marrëveshjes, nesër do të duhet të mbahet takimi i liderëve, të partive nënshkruese të marrëveshjes, mëson "Meta". Kryetari i VMRO – DPMNE-së – Nikolla Gruevski, LSDM-së –...

PSP-së do t’i nevojiten më shumë se një vit e gjysmë për t’i dëgjuar të gjitha bisedat e përgjuara

  Prokuroria Speciale Publike (PSP) ka hapur shtatë procedura hetuese deri tani, në të cilat janë të dyshuar 60 persona, derisa shifra e përgjithshme e procedurave parahetuese shënon rritje, deklaroi sot zëdhënësja e PSP-së, prokurorja Lençe Ristovska. Pjesa dërmuese e procedurave parahetuese, siç bëri të ditur prokurorja, janë përqendruar në raste të kriminalitetit financiar, për finalizimin e të cilave nevojitet më...

Afate parazgjedhore dhe obligime: Kush dhe çfarë duhet të bëj deri më 5 qershor

Liderët e katër partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, para 3 ditëve arritën marrëveshje për shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që 24 prill dhe caktuan termin të ri- 5 qershorin. Ja datat dhe kohët që duhet të respektohen: 7 prilli (60 ditë para zgjedhjeve) – Sipas Kushtetutës, patjetër të shpërbëhet Kuvendi; 22 prill – KSHZ patjetër duhet të vendos listën zgjedhore në...

Muaji shkurt- muaj me pesë data kyçe politike

Përmbushja e pesë afateve i pret këtë muaj politikanët, grupet e punës dhe institucionet kompetente për zbatimin e zgjedhjeve. Më 2 shkurt (nesër) grupet e punës pritet të mbajnë takim me ndërmjetësin Piter Vanhoute, ku VMRO DPMNE pritet të tregoj nëse e pranon propozimin e LSDM-së, opozita t’i tërheq vërejtjet për metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore nëse partia në...

Për zgjedhje më 24 prill, Gruevski më së voni deri nesër duhet të jep dorëheqje

Më 3 janar kryeministri Gruevski njoftoi se do të jep dorëheqje para 15 janarit që të mund të zbatohet Marrëveshja e Përzhinos. “Në përputhje me marrëveshjen, më 15 janar do të caktohet qeveria e re me kryetar për organizimin e zgjedhjeve. Më herët do të jap dorëheqje kuptohet, ndërsa kush do të jetë personi që do të jetë kryetar qeverie...

Javë e pasigurt e bisedimeve

Që nesër Maqedoninë e pret edhe një javë e pasigurt e bisedimeve. Edhe pse deri më tani i gjithë procesi i bisedimeve, për çështjet më të rëndësishmes nga Marrëveshja e Përzhinos duhej të përfundonte, megjithatë partitë politike akoma nuk arritën marrëveshje. Gjëja e vetme për të cilën tani për  tani janë marrë vesh  për përzgjedhjen e prokurores speciale, Katica...

Afatet shkelin negociatorët, mediat dhe Qeveria e përkohshme

Negociatat të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos janë në qorrsokak, dhe ka skaduar afati për legjislacionin zgjedhor, i cili duhej të harmonizohej deri në 6 tetor. Për shkak të kalimit të kësaj periudhe, është e mundur që të shtyhen çështje e të tjera të pazgjidhura. Negociatat, të paktën për publikun, ishin mirë derisa koordinatori i grupit parlamentar të...

Zaev: Qytetarët do të fitojnë nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore

Partitë e mëdha politike do të humbin nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore, por në këtë rast fitojnë qytetarët, demokracia parlamentare dhe realisht, përmes modelit me një njësi zgjedhore, nuk do të ndodh që të ketë figura të fuqishme siç ishte Gruevski në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi Zoran Zaev kryetari i LSDM në takim me qytetarët në Pehçevë. “Kjo...