fbpx
Tag: Përzhino

tag: Përzhino

Marrëveshja e Përzhinos në “aparate për frymëmarrje artificiale”

Partitë pjesëmarrëse në bisedimet për mediumet nuk kanë ide se çfarë do të ndodh më tutje pasi mbrëmë dështoi tentimi i fundit për dalje nga kriza në këtë sferë. Informacioni i “Netpres” se sot përsëri do të vazhdojnë bisedimet për mediumet, tregon se ndoshta procesi nuk është i dështuar plotësisht. Nga LSDM thonë se informacioni i këtillë është spekulim dhe nuk...

Dimitriev: Data për zgjedhje është pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos

"Data e zgjedhjeve është e përcaktuar dhe votuar nga partitë politike në Kuvend dhe është pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos. Tani për tani nuk shoh arsye kjo datë apo ligji të jetë diskutabil" theksoi sot kryeministri për zbatimin e zgjedhjeve, Emil Dimitriev në Qeveri, në pyetjet e gazetarëve. "Konsideroj se duhet të përmbahemi në atë që e kemi arritur si...

Mediumet edhe më tej pa zgjidhje, bisedimet vazhdojnë sot

Pa rezultat përfunduan bisedimet e djeshme maratonë të grupeve të punës të partive politike lidhur me reformat në mediume. Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute pas bisedimeve të mbrëmshme për mediumet në profilin e tij në Twitter shpërndau dy poste në orën 2 pas mesnatës. Në postin e parë shkroi :”Pas bisedimeve të gjata, koha është për zgjidhje kreative: gjumi. Bisedimet vazhdojnë nesër”. https://twitter.com/peter_vanhoutte/status/699757328862728192 Në...

VMRO-DPMNE dhe BDI pajtohet me metodologjinë e KSHZ

VMRO-DPMNE kumtoi se e pranon metodologjinë e Komisionit Shtetëror Zgjedhor për pastrimin e Listës zgjedhore. “KSHZ ka kompetenca, kapacitet dhe përkrahje të plotë nga institucionet e shtetit që ta pastrojë listën zgjedhore dhe ti ndërmerr gjitha masat për organizimin e zgjedhjeve fer dhe demokratike. VMRO-DPMNE inkurajon KSHZ-në që të jep maksimumin për përmbushjen e obligimeve, për të cilat ka kohë...

Gruevski me gjysmën e kabinetit qeveritarë në takimin me Han

Kryeministri Nikolla Gruevski, i shoqëruar nga Zoran Stavrevski, Nikolla Todorov, Nikolla Poposki. Ilij Dimoski i Martin Protugjer, sapo kanë arritur në rezidencën e Bashkimit evropian në Przhino. Pritet që euro komisari Johanes Han fillimisht të ketë takim vetëm me përfaqësuesit e partisë qeveritare. Pas përfundimit të këtij takimi duhet të arrijnë përfaqësuesit e BDI-së, dhe pastaj PDSH. Pasi do të mbarojnë takimet...

Han: Shpresoj që kjo do të jetë një ditë e mirë

  Euro komisari për zgjerim dhe politik fqinjësore, Johanes Han, ka arritur në rezidencën e Bashkimit Evropian në Përzhino. Ai nuk deshi të jap deklaratë për mediumet, vetëm shkurtë tha që shpreson të jetë një ditë e mirë. Momentalisht nuk kam çka të deklaroj, mund vetëm të ju them që shpresoj të jetë një ditë e mirl- tha Han. Menjëherë pas Han,...

Për zgjedhje më 24 prill, Gruevski më së voni deri nesër duhet të jep dorëheqje

Më 3 janar kryeministri Gruevski njoftoi se do të jep dorëheqje para 15 janarit që të mund të zbatohet Marrëveshja e Përzhinos. “Në përputhje me marrëveshjen, më 15 janar do të caktohet qeveria e re me kryetar për organizimin e zgjedhjeve. Më herët do të jap dorëheqje kuptohet, ndërsa kush do të jetë personi që do të jetë kryetar qeverie...

Të martën takim me liderët

Takimi mes liderëve të katër partive politike VMRO- DPMNE-së, LSDM-së, PDSH-së do të mbahet të martën, ku do të vendoset për tre ekspertët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor. Lideri i LSDM-së, pret që javën e ardhshme të arrihet marrëveshje për dy çështjet e hapura në dialogun politik. Nëse takimi mes liderëve mbaron me marrëveshje, Zaev beson se pas Vitit të Ri, mund...

Gazetarët fishkëllyen negociatorët

Një pjesë e gazetarëve protestuan sot para Klubit të deputetëve që të jenë të përfshirë në bisedimet e grupeve të punës, që firmosën Marrëveshjen e Përzhinos. Me thirrje të SHGM, LSMP dhe AMM rreth 50 gazetar gjysmë ore bllokuan hyrjen e Klubit të deputetëve dhe treguan revoltën e tyre duke fishkëllyer anëtarët e grupeve të punës. Nuk dihet nëse nën presionin...

Përzhino e pasaktë: Gruevski duhet të jep dorëheqje “në kohë” ndërsa Qeveria “në një kohë të ardhshme”

Grupet e punës së partive politike, që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos, këto ditë po i përmbyllin problemet në sferën e mediumeve. Më pas, në dhjetor pritet të zgjidhen dy çështje të rëndësishme: dorëheqja e kryeministrit Nikolla Gruevskit, të zgjidhet një kryeministër i ri dhe të ngritet padia e parë nga prokurorja speciale, Katica Janeva. Nëse respektohen të gjitha afatet...

Takim i grupeve të punës për reforma në mediume

Sot në Klubin e deputetëve vazhdojnë bisedime e partive politike për reformat në mediume që pritet të arrihet pajtueshmëri me Marrëveshjen e Përzhinos për daljen nga kriza politike. Pjesëmarrësit në bisedimet theksojnë se debati po përsëritet dhe se nuk ka përafrim të qëndrimeve. Sipas të dhënave jozyrtare, LSDM dëshiron që të anulohet reklamimi qeveritar ndërsa pushteti dëshiron që kjo të...

Zaev: Ministrat e rinj do të kenë rolin e kontrrollit

Përzgjedhja e sotme e ministrave dhe zëvendësministrave është edhe një hap për të kontribuar në zgjedhjet korrekte dhe demokratike, deklaroi lideri i opozitës Zoran Zaev, para Kuvendit, pas përfundimit të seancës ku deputetët miratuan propozimet e anëtarëve të rinj të Qeverisë. Roli i këtyre personave do të jetë të bëjnë kontroll të punës së  Qeverisë dhe të sigurojnë vullnetin e...

Filluan të afrohen afatet për zgjedhjet: Çfarë na pret deri në prill?

Krerët e katër partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, pas takimit të mbrëmshëm, në mëngjesin e sotëm arritën marrëveshje për Qeverinë kalimtare dhe për ligjin e “bombave”: Më këtë filluan të harxhohen afatet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të caktuara për me 24 prill të vitit 2016, njofton Portalb. Të hënën – 09.11.2015: Ministrat dhe zëvendës-ministrat e rinj të LSDM-së edhe...

Sot takimi i radhës me grupet e punës

Sot në Klubin e deputetëve do të mbahet takimi i radhës me grupet e punës për të finalizuar Marrëveshjen e Përzhinos. Ndërmjetësuesi i bisedimeve ndërmjet  katër partive më të mëdha politike Piter Vanhaut, deklaroi se ata kanë arritur progres të caktuar për çështjet e hapura nga marrëveshja e 2 qershorit dhe nga 15 korrik, por akoma nuk ka përgjigje...

Partitë sot do ta shpëtojnë Marrëveshjen e Përzhinos

Përfaqësuesit e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, sot pritet të takohen dhe të diskutojnë për çështjet e pazgjidhura, mëson “Meta”. Sipas të dhënave tona, ata pritet të bisedojnë për propozim-ligjin për Qeverinë, që ndërmjetësi belg Piter van Hojte ua dorëzoi javën e kaluar. Të dhënat flasin se në të janë marrë parasysh të gjitha vërejtjet e partive politike....

Oer: Marrëveshjes t’i jepet shans

Lorens Oer, ambasadorja e Francës në Maqedoni, sot shprehu shqetësimin e saj për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos dhe deklaroi se besojnë në të dhe se duhet t'i jepet shans në realizimin e plotë të saj. Oer,  gjatë takimit në Kuvend me grupin parlamentar për miqësi me parlamentin francez, nuk  u deklarua për atë se Maqedonia do të humbas rekomandimin...

BDI: Po shqyrtojmë të gjitha opsionet rreth zbatimit të Marrëveshjes së Përzhinos

Sot në Ambasadën Amerikane në Shkup, Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka realizuar takim pune me u.d. ambasadorin e SHBA në Maqedoni, Bart Putni. Ahmeti dhe Putni diskutuan rreth çështjeve të hapura nga Marrëveshja e Përzhinos, negociatave të grupeve të punës, si dhe për hapat që BDI planifikon ti ndërmerr varësisht nga progresi i zbatimit të marrëveshjes. Ahmeti theksoi...

Partitë luajtën fuqishëm me akuza të ndërsjella

Pas një dite heshtje pas deklaratës të disa ambasadorëve në Maqedoni, të cilët partive politike iu dhanë mesazh për zbatimin urgjent të Marrëveshjes së Përzhinos, sot pjesëmarrësit e grupeve të punës sërish me akuza të ndërsjella për shkeljen e marrëveshjes. Antonio Milloski  nga VMRO- DPMNE para Klubit të Deputetëve në Shkup,  akuzoi LSDM-në se "dëshiron të thelloj krizën politike dhe...

Spasovski: Nuk duam të qeverisim së bashku me VMRO DPMNE-në

“VMRO DPMNE po shkel Marrëveshjen e Përzhinos. Zëvendës prokurorët special ende nuk janë emëruar ndërsa prokurorja special s’mund të filloj me punë” akuzoi në konferencën e sotme për shtyp sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Oliver Spasovski. Ai tha se shihet qartë se VMRO DPMNE nuk është e gatshme të ballafaqohet me përgjegjësi. “Nuk ka marrëveshje për Ligjin me të cilin parashihen...

Van Hojte partive ju ka dhënë ligj për kompetencat e ministrave

Ndërmjetësi në Marrëveshjen e Përzhinos ka dorëzuar propozim të ri ligjor për kompetencat e ministrave dhe zëvendës- ministrave në qeverinë e re të përbashkët. Propozimi është përmbledhje e bisedimeve të deritanishme të partive, ndërsa para se gjithash, ka të bëjë me kompetencat që duhet t’i ketë ministri i ri i brendshëm. Mësohet se për këtë propozim dje partitë kanë pasur...