fbpx
Tags Përzhino

Tag: Përzhino

Më 2 nëntor do të derdhen mjetet në llogarinë e Janevës

Këtë javë do të hapet llogaria për Prokurorinë speciale publike me nënshkrim të autorizuar nga prokurori special publik, paralajmëroi në konferencën e sotme për shtyp ministri i financave, Zoran Stavrevski. “Vendimi duhet të kaloj në seancë qeveritare dhe më 2 nëntor të miratohet në Parlament, ku mjetet e miratuara nga buxheti do të derdhen në llogari dhe do të mund...

Gruevski: Përshëndes angazhimin e diplomatëve

“Grupet e punës janë në komunikim të vazhdueshëm me ndërmjetësin. Interesi jonë është zbatimi i Marrëveshjes dhe me angazhim punojmë që kjo sa më shpejtë të ndodh” deklaroi në konferencën e sotme për shtyp kryeministri Nikolla Gruevski. “Në lidhje me vendimet e ministrit të brendshëm, së pari do të prononcohemi në tavolinën e bisedimeve e më pas do të dalim...

Marrëveshja e Përzhinos mbahet në “aparate”

“Deklarata e djeshme e ambasadorëve, në të cilat theksuan se Nikolla Gruevski dhe VMRO-DPMNE janë fajtorë për mossuksesin e Marrëveshjes së Përzhinos, është vetëm një vërtetim për atë se ne çfarë e thamë të shtunën”, thonë nga LSDM-ja. Nga partia opozitare informojnë se takimet bilaterale ende mbahen, por nuk ka kurrfarë përparimi, ndërkaq sipas tyre, është e qartë se edhe...

Për VMRO-DPMNE bisedimet janë aktive, për LSDM janë në pauzë

Nuk ka ende ndonjë shenjë se sot mund të rifillojnë bisedimet në mes partive politike. Informacionet jozyrtare thonë se vazhdimi i rekomandimit varet nga ajo se a do të zbatohet. Nga VMRO-DPMNE për “Meta” thonë se bisedimet për to janë aktive, dhe për takimet eventuale duhet të pyetet lehtësuesi i bisedimeve, Piter Van Hojte. Burime nga LSDM thonë se ata nuk...

Liderët e partive kanë arritur marrëveshje për vazhfimin e bisedimeve

Bisedimet rreth realizimit të pikave të Marrëveshjes së Përzhinos do të vazhdojnë sot në nivel të grupeve punuese”, ky është epilogu i bisedimeve të mbrëmshme, që zgjatën dy orë e gjysmë në Klubin e Deputetëve në Shkup, në të cilën morrën pjesë, katër liderët e partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, VMRO-DPMNE-së – Nikolla Gruevski, LSDM-së – Zoran Zaev, BDI-së – Ali...

Daniel Ber: Dështimi i Marrëveshjes së Përzhinos i vë në pikëpyetje edhe zgjedhjet

Dështimi i zbatimit të reformave të nevojshme vë nën dyshim mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të caktuar për muajin prill të vitit të ardhshëm, deklaroi ambasadori i SHBA-ve në Këshillin e OSBE-së në Vjenë, Daniel Ber në fjalimin e tij para Këshillit. “SHBA-të me kujdes vëzhgojnë ngjarjet në Maqedoni lidhur me zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos. Respektimi i marrëveshjes...

Marrëveshja e Përzhinos mund të dështojë nga keqinterpretimi dhe përkthimi ipasaktë

Problemi më i madh ndërmjet partive politike, të cilat janë  drejt rrugës për ta përmbysur "Marrëveshjen e Përzhinos, është Ligji  për ndalimin e "bombave" dhe Ligjin për Qeverinë. Nga VMRO- DPMNE kërkojnë që me Ligjin për moratoriumin e "bombave" të përfshihen të gjitha materialet e përgjuara dhe insistojnë dënime me burg për përfaqësuesit e mediave të cilat o t'i publikojnë....

Van Hojte: Nëse nuk ka marrëveshje për KSHZ-në deri në nëntor, zgjedhjet në prill të pamundura

  Ndërmjetësi belg Piter van Hojte sot tha se nëse nuk ka marrëveshje për detajet e funksionimit të KSHZ-së deri në fillim të nëntorit, zgjedhjet në prill janë të pamundura. Ai tha se duhet të parashtrohet pyetja nëse partitë politike në përgjithësi duan të ketë marrëveshje politike ndërsa sipas tij bllokime ka nga gjithë anët. Si përparim më të madh Hojte...

Këshilli i prokurorëve publik edhe sot nuk e emëroi ekipin e plotë të Janevës

Debati për emërimin e ekipit të plotë të prokurores speciale, Katica Janeva nuk u gjet në rend dite në seancën e Këshillit të prokurorëve publik, njoftoi kryetari i Këshillit, Petar Anevski. Edhe pse këtë e kërkuan prokurorja speciale, ministri i drejtësisë dhe katër partitë që bisedojnë në Përzhino, Këshilli i prokurorëve publik nuk e vendosi këtë pikë në rend...

Edhe afati i fundit kaloi, nuk ka marrëveshje

Partitë politike nuk arritën marrëveshje për Ligjin e bombave dhe për përzgjedhjen e ministrave. Me këtë nuk është respektuar afati i fundit nga Marrëveshja e Përzhinos, i cili kaloi më 20 tetor. Siç mësojmë të dyja partitë më të mëdha LSDM dhe VMRO- DPMNE kanë mbetur në qëndrimet e tyre. Partia në pushtet kërkon që ministrat e rinj të jenë...

Janeva dorëzoi kërkesë për kompletimin e ekipit të prokurorëve

Prokurorja publike Katica Janeva ka dorëzuar shkresë deri te Këshilli i prokurorëve publik për emërimin e pjesës tjetër të ekipit të saj, jozyrtarisht mëson “Meta”. Sot në mëngjes prej orës 10 filloi takimi i Këshillit të prokurorëve publik në të cilin siç deklaroi dje kryetari Petar Anevski, do të debatohet për pika tjera, por la hapësirë që të vendoset edhe...

Nuk ka marrëveshje Han i dëshpëruar,por beson se do të ketë shanse tjera

Pas bisedimeve  maratone prej 12 orësh, liderët e partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, nuk arritën të merren vesh të takimin që u mbajt me komisarin evropian Johanes Han, në rezidencën e BE-së. Komisari evropian  Han është i zhgënjyer nga takimi i sotëm, mirëpo akoma ka kohë për të ardhmen evropiane të shteti, që partitë sot brenda ditës të...

Filloi takimi kyç i liderëve me Hanin në Përzhino

Filloi takimi i liderëve të katër partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes të Përzhinos në rezidencën e BE-së me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han, në të cilën marrin pjesë edhe ambasadori amerikan Xhes Bejli dhe ndërmjetësi belg, Piter van Hojte. Partitë pritet të arrijnë marrëveshje rreth ligjit për Qeveri me të cilin parashihet emërimi i ministrave dhe zëvendës- ministrave nga...

Pas takimit me Zaev, liderët në takim të përbashkët me Han

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev arriti në takim me Radmilla Sheqerinskën, Renata Deskovskën, Damjam Mançevskin dhe Oliver Spasovskin. Më herët, komisari Han  u takua me kryeministrin Gruevski dhe liderin e BDI-së, Ali Ahmeti. Kryeministrit shoqëri i bënë ministri i jashtëm Nikolla Poposki, zëvendës ministri i drejtësisë Biljana Brishkovska, ministri i shëndetësisë NIkolla Todorov dhe shefi i kabinetit të kryeministrit, Martin Protogjer. Pas...

Ahmeti: Varet nga takimi i sotëm i liderëve nëse do të ketë marrëveshje

Sipas liderit të BDI-së, Ali Ahmeti nëse do të ketë zgjidhje për çështjet e hapura, varet nga takimi i liderëve të partive politike. Këtë e deklaroi pas përfundimit të takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ahmeti tha se komisari Han kanë biseduar për ngjarjet aktuale politike gjegjësisht për atë se çfarë është vendosur në tavolinë këto ditët e fundit. Duke u...

Prokurorët e Janevës nuk u paraqitën në betimin solemn

Shtatë ndihmës- prokurorët e prokurores speciale Katica Janeva sot nuk u paraqitën për të dhënë betimin solemn për postin e tyre. Për këtë arsye gjithashtu nuk u mbajt seanca e Këshillit të prokurorëve publik. Në orën 11 për kur edhe ishte caktuar seanca nuk u paraqit asnjëri nga  prokurorët e emëruar e as prokurorja speciale. Në ndërkohë, sot u desh...

Arrihet marrëveshje për ligjet zgjedhore, nesër do të votohet në Parlament

Pas 15 orëve bisedime, grupet e punës nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, sot në mëngjes arritën marrëveshje për ligjet zgjedhore, mëson “Meta”. Është arritur marrëveshje për emërimin dhe mënyrën e votimit në KSHZ, votimin e Diasporës dhe pastrimin e listës zgjedhore. Anëtarët e KSHZ do të zgjidhen sipas formulës 3+3+3 gjegjësisht tre nga pushteti, tre nga opozita dhe tre tjerë do...

Han të hënën në Shkup

Komisari për zgjerim të Bashkimit Evropian, Johanes Han, të hënën do të vjen në Shkup, “E ndjekim nga afër zhvillimin e ngjarjeve në Maqedoni dhe u bëjmë thirrje të gjithë partive të vazhdojnë të punojnë për ta implementuar Marrëveshjen e Përzhinos. Euro-komisari Han ka në plan që javën tjetër ta vizitojë vendin tuaj, saktësisht të hënën” tha sot zëdhënësja e...

Vajgëll: Raporti pozitiv për Maqedoninë varet nga Marrëveshja e Përzhinos

Raporti për avancimin e vendit dhe për atë se Maqedonia a do të humbas rekomandimin për vend kandidat të BE-së, varet nga implementimi i Marrëveshjes së Përzhinos, tha eurodeputeti Ivo Vajgëll, pas takimit të sotëm me liderin e LSDM-së Zoran Zaev. Ai deklaroi se shumë shpejt do të fillojë procedura parlamentare për avancim dhe do të mund ta marrin...

Bejli: Prokurores speciale duhet t’i mundësohen resurset e nevojshme

“Deputetët, katër partitë politike dhe Këshilli i prokurorëve publik votuan prokuroren speciale publike në bazë të profesionalizmit të saj. Konsideroj se duhet t’i mundësohen resurset për ta kryer punën e saj” tha ambasadori i SHBA-së në Maqedoni Xhes Bejli, së bashku me kryeministrin Nikolla Gruevski të cilët e lëshuan në përdorim objektin shkollor për nxënësit me shikim të dëmtuar...