fbpx
Tags Përzhino

Tag: Përzhino

Spasovski: Për LSDM-në Marrëveshja e Përzhinos nuk është aktiv

Me vendimin e Këshillit të prokurorëve publik sot është shkelur Marrëveshje e Përzhinos dhe Ligji për prokurori speciale publike, deklaroi sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Oliver Spasovski, para Klubit të deputetëve, ku deri më tani mbahej takimi i grupeve të punës për rregullativën ligjore. “Ne tani po tërhiqemi nga bisedimet e konsultimeve në parti. Për ne Marrëveshja e Përzhinos nuk...

Prokurori Zvërlevski: Prokuroja speciale është e politizuar

Kryeprokurori publik, Marko Zvërlevski, pas seancës së Këshillit të Prokurorisë Publike, tha se prokuroritë janë në gjendje shumë të keqe. Ai deklaroi se për të, Prokuroria Publike Speciale është Prokurori politike sepse është  formuar nga marrëveshje politike dhe pohoi se në vazhdim e sipër është përpunimi i nismës konfirmimin e kushtetutshmërisë të Ligjit për Prokuror special.  

Nuk ka përgjigje për Kodin Zgjedhor, bisedimet vazhdojnë

Bisedimet me grupet e punës të partive  që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos me ndërmjetësuesin Piter Van Hojt ka zgjatur deri në orën 2.30 të mëngjesit, por pa sukses. Në takim, përveç ndërmjetësuesit Piter van Hojt,  morën pjesë Sillvana Boneva nga VMRO- DPMNE, Damjan Mançevski dhe Cvetanka Ilieva nga LSDM-ja, Artan Grubi dhe Fatmir Besimi nga BDI-ja dhe Bekim Fazliu...

Talat Xhaferi: E drejta e mdiumeve a do të tërheqin materialet e përgjuara

"Me atë që Ligji për ndalimin dhe publikimin e materialeve që dalin nga përgjimet e paligjshme të komunikimeve e dorëzova në procedurë kuvendare më 6 tetor, nuk kisha asnjë qëllim, as të ndërpresë bisedimet e as të shkaktojë ndonjë dëm. E dorëzova sepse bisedimet shkonin mirë dhe pritej zgjidhje dhe mendova se  të nesërmen  bashkë me ligjin për Kodin...

Zaev: Nuk kometoj ekipin e Janevës, kam besim të plotë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, gjatë vizitës në Shtip, sot nuk dëshiroi të komentoj përzgjedhjen e prokurorëve e bërë nga prokurorja Katica Janeva, ndërsa shoti se ka besim të plotë në prokuroren speciale, për arsye se kjo është pjesë e marrëveshjes në mes gjithë partive politike. Ai ka paralajmëruar se gjatë vikendit LSDM do të duhet t’i shqyrtoj zgjidhjet kadrovike...

Sot raundi i dytë i bisedimeve: Deri në fund të muajit marrëveshje edhe për çështjet zgjedhore

Sot, në Klubin e deputetëve vazhdojnë takimet e grupeve punuese të partive politike, nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinos. Në rend të ditës janë ligji për zgjedhje, votimi i diasporës dhe pastrimi i listave zgjedhore. Sipas informacioneve grupet punues, edhe për këto pika nuk priten bisedime të lehta, por është marr vesh, megjithatë, për këto pika  deri në fund të këtij muaji...

Katica Janeva është Prokurorja Speciale

Katica Janeva, prokurore nga Gjevgjelia, është Prokurorja Speciale. Kjo ishte përgjigja e bisedimeve maratone të cilat zgjatën deri në orët e mëngjesit  ndërmjet 4 partive, të cilat firmosën Marrëveshjen e Përzhino, mëson “Meta”. Siç informoi "Meta", pas bisedimeve maratone të ekipeve të punës dhe grupeve negociatore, mëngjesin e sotëm partitë arritën marrëveshje për Prokurori  Publik Special. Sipas procedurës, sot ligji duhet të...

Të gjitha temat e ngrira derisa të zgjidhet Prokurori special

Grupet e punës të partive politike për Marrëveshjen e Përzhinos, deri në 15 shtator nuk do të diskutojnë për normat dhe kodin zgjedhor, por të gjithë energjinë do ta fokusojnë te çështja e prokurorit special, mëson “Meta” nga burime të përfshira në ekipet  negociatore. Partitë  kanë ranë dakord prioritet t’i japin kësaj çështjeje për shkak të afatit të shkurt me...

Sot marrëveshja rreth Kodit të ri zgjedhor?

Në takimin e sotëm të grupeve të punës, që pritet të filloj më orën 13, në Klubin e deputetëve në Shkup, pritet të ketë propozim konkret të pranuar për të gjithë partitë nënshkruese të Marrëveshjes në Przhino. Sipas informacioneve të fundit, qëndrimet e partive shkojnë duke u afruar dhe priten propozime konkrete dhe fillim të pjesës konstruktive rreth përfundimit të...

Gruevski: Nëse opozita është konstruktive, do të respektojmë afatet e marrëveshjes

Nëse opozita është konstruktive si që jemi në kohë do të përfundohet procesi për zgjedhjen të një prokuror special dhe përbërjen e KSHZ-së, tha kryeministri Nikolla Gruevski, kur u përgjigj pyetjes nëse partitë politike do të arin për të përmbushur afatet kohore të parashikuara në Marrëveshjen e nënshkruar të Përzhinos. I pyetur nëse VMRO-DPMNE ka vijat e kuqe në...

Ivanova: Bëhet fjalë për regjistrimin e popullatës dhe numërimin nga dera në derë

Regjistrimi aktiv i votuesve, regjistrim i popullatës  dhe numërimi prej dere në derë janë opsionet të cilat gjenden para grupeve punuese të cilët duhet të zbatojnë Marrëveshjen e Përzhinos. Sipas Cvetnaka Ivanovskës nga LSDM-ja, e cila dje ishte pjesë e grupit  punese të kësaj partie është diskutuar për të gjitha opsionet,  por akoma nuk kanë shkoqitur  hollësitë për atë se...

Sot takimi i ri i grupeve punues për marrëveshjen e Përzhinos

Përfundoi takimi i parë i grupeve punuese për implementimin e marrëveshjes së 2 qershorit. Asnjë përveç ndërmjetësuesit Piter Vanhojte nuk u prononcua për mediat. Ai nuk dha detaje rreth rrjedhës së takimit, por vetëm u shpreh optimist se punët do të rrjedhin mbarë. “Unë jam gjithmonë optimist, përndryshe nuk do të isha këtu”, deklaroi Piter Vanhojte pas përfundimit të mbledhjes së...

BDI shpalos marrëveshjen e 2 qershorit mes liderëve politik të Maqedonisë

BDI-ja edhe zyrtarisht publikon marrëveshjen e 2 qershorit me ndërmjetësimin e Evrokomesarit Han dhe ambasadorëve Orav dhe Bejli. Në këtë marrëveshje thuhet se deri më 10 qershor partitë duhet të pajtohen saktë se kush do ti organizon zgjedhjet parlamentare në Maqedoni. Sipas kësaj marrëveshjeje të gjitha partitë obligohen për të tejkaluar krizën politike dhe mos e pengojnë anëtarësimin në BE dhe...