fbpx
Tag: Kuvendi

tag: Kuvendi

RTM-ja i ka shkelur parimet profesionale për informim gjithpërfshirës, vlerësoi qeveria

Qeveria në mbledhjen e sotme e ka konstatuar propozim-vendimin për miratimin e programit vjetor për punë të Radiotelevizionit të Maqedonisë (RTM) për vitin 2018 dhe propozim-vendimin për miratimin e planit financiar të RTM-së për vitin 2018. "Ky vendim është i shoqëruar me mendimin e qeverisë ku thuhet se mosvënia në kohë e programit vjetor për punë të RTM-së nuk është...

Trajko Veljanovski shpalli zgjedhjet

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski firmosi vendimin për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, që do të mbahen më 11 dhjetor, njoftojnë nga kabineti i tij. “Me këtë akt, mandatin sërish ia kthejmë populli, i cili është autoriteti i vetëm suprem dhe legjitim që të gjykoj, të vlerësoj dhe të vendos se cili opsion politik duhet ta ketë nderin, por...

Kuvendi nuk do të shpërbëhet, do të pres Buxhetin dhe Hanin, të enjten seancë plenare me agjendë të ngjeshur

Pasi që Kuvendi edhe zyrtarisht ka caktuar seancë plenare për të enjten (13 tetor), është e qartë se deputetët nuk do ta shpërndajnë të mërkurën (12 tetor). Siç shkruante “Meta” arsyeja e parë është se debati  parlamentar për Buxhetin e vitit 2017, ende nuk është i përfunduar. Dokumenti, ende po shqyrtohet në komisionet kuvendore, ndërkaq më pas duhet edhe një...

Më 12 tetor a mund të përsëritet 24 dhjetori: Afatet presion mbi buxhetin

Deri më 12  tetor, kur më herët do të shpërbëhet Kuvendi për shkak të zgjedhjeve të 11 dhjetorit, mbeten 14 ditë pune, ku duhet të ruhen të gjitha afatet ligjore për miratimin e buxhetit të ri për vitin 2017, i cili kap vlerën  prej 3.3 miliardë euro. Propozim- buxheti për vitin 2017, Qeveria deri te Kuvendi ka dorëzuar më 20...

Maqedonia feston 25 vite pavarësi

Republika e Maqedonisë sot shënon 8 Shtatorin- Ditën e pavarësisë. Në ditën e sotme në vitin 1991, u mbajt referendumi në të cilin qytetarët me shumicë bindëse mbi 95% u deklaruan për shtet të pavarur. Më herët, më 25 janar 1991, parlamenti i parë shumë- partiak miratoi Deklaratën për pavarësi. Shteti i parë që pranoi pavarësinë e Maqedonisë ishte R. e...

Karuseli panoramik do të vazhdoj derisa Qeveria të mos thotë- mjaft është!

Punimet për karuselin panoramik vazhduan edhe sot, edhe pse Kuvendi mori vendim që mjetet nga buxheti i shtetit të dedikuar për ndërtimin e objekteve reprezentative, nëse ka nevojë do të destinohen për ballafaqimin me pasojat e vërshimeve që goditën zonat e Shkupit. Ekipi i “Meta” sot vërejti punëtor në vendin ku po vendoset karuseli, por edhe ata nuk dinin të...

Deputetët sot do t’i votojnë ligjet si pjesë e marrëveshjes mes katër partive

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski për sot më orën 14.30 caktoi seancë ku duhet të votohen ligjet që përfaqësuesit e katër partive politike i dakorduan para një jave. Në rend dite janë propozim- ligji për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për punë të brendshme, propozim- ligji për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për shërbime mediatike audio dhe audio- vizuale, propozim-...

Ivanov: Ajri politik është i ndotur dhe po na ngufat

Presidenti Gjorgje Ivanov fjalimin vjetor solemn sot në Parlament ia kushtoi krizës politike në Maqedoni, sfidat me të cilat ballafaqohet bota, ekstremizmi, kriza e refugjatëve dhe emigrantëve. Ivanov tha se po lëmë pas nesh vit ku Maqedoni është ballafaquar me sfida të shumtë, si në plan global ashtu edhe në atë vendor. Presidenti shtoi se vitin e kaluar vendi është...

Opozita flet për Todorovin, kurse pushteti për letërnjoftimet fallco

“Zoti Todorov ju personalisht dhe drejtpërdrejtë jeni përgjegjës për vdekjen e Tamarës. A nuk ju ushton në ndërgjegjen tuaj porositë e nënës së Tamarës, që ua dha  në protestën pata Ministrisë së Shëndetësisë”, e pyeti ministrin Todorv, deputeti Goran Misovski. Kishit dëshirën që  vogëlushja Tamara të jetë pacientja e parë në Qendrën për trajtimin e skoliozës dhe për këtë taktizuat....

Shilegov: Emërimi i anëtarëve nuk do të thotë se KSHZ është e gatshme për zgjedhje korrekte

Emërimi i anëtarëve të KSHZ-së nuk do të thotë se ky institucion është i gatshëm për organizimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike në prill të vitit të ardhshëm, tha sot në konferencë shtypi deputeti i LSDM-së, Petre Shilegov. Sipas tij, KSHZ ka shumë obligime që dalin nga i njëjti ligj ndërsa për momentin nuk posedon as me teknikën e...

Dëshmia e Gruevskit, përpara Komisionit Anketues shtyhet për të hënën

“Kryetari i VMRO-DPMNE-së dhe kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, për shka të detyrave të rregullta, ftesës së Komisionit Anketues, do t’i përgjigjet më 14 dhjetor, gjegjësisht të hënën”, njoftojnë nga VMRO-DPMNE Njoftimin se nuk do të dëshmojë sot kryeministri Gruevski para anëtarëve të Komisionit Anketues, partia në pushtet e ka dhënë disa minuta para se të fillojë termini i caktuar...

Marrëveshja e Përzhinos është zbatuar deri në gjysmë, mbetet ende punë

Grupet e punës të partive politike sot vazhduan me bisedimet për reforma në mediume, si pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos dhe Marrëveshjen kornizë. Deputetët dje votuan përbërjen e qeverisë së re ndërsa para disa ditëve miratuan edhe kodin zgjedhor. Megjithatë, ngelin disa hapa që duhet bërë që marrëveshja të zbatohet plotësisht Marrëveshja për mediumet në grupet e punës; Prokurorja speciale Katica Janeva me...

Qeveria sot do të ketë ministrat e LSDM-së

Sot në mesditë fillon seanca parlamentare, ku deputetët do të votojnë ministrat dhe zëvendësministrat e rinj nga LSDM-ja sipas Marrëveshjes së Përzhinos. Tre ministra të Qeverisë së kryeministrit Nikolla Gruveski dje dhanë dorëheqja nga postet e tyre. Ministri i punëve të brendshme Mitko Çvakov, ministri i punës dhe politikës sociale Dime Spasov dhe zëvendësministrja e Shoqërisë Informatike dhe Administratës Marta...

Parlamenti votoi ligjet e Përzhinos

Deputetët në Kuvend në seancë plenare votuan ligjet që partitë politike, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos i kanë arritur të premten. Deputetët me procedurë të shkurtuar votuan për ndryshimet dhe plotësimet e Kodit zgjedhor, për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për procedurë penale, ligjin për privati, ligjin për informatorët dhe ligjin e Qeverisë. Debati më i madh është zhvilluar për votimin...

Deputetët do të debatojnë për problemin e shpërnguljeve nga Maqedonia

Kuvendi i RM-së sot duhet të vazhdoj debatin lidhur me problemin e shpërnguljes masovike, në veçanti të të rinjve nga Maqedonia, me propozim nga deputetët opozitar. Në rend dite në vazhdimin e seancës së 67-të është edhe propozim- ligji për kryerjen e buxhetit të RM-së për vitin 2016-të, me procedurë të shkurtuar.

Kuvendi nuk i përgjigjet Gjykatës kushtetuese për ligjin e prokurorisë speciale

Gjykata kushtetuese dorëzoi kërkesë për interpretimin e Ligjit për prokurorinë publike speciale, por disa persona në Parlament konsiderojnë se kjo nuk duhet të vendoset në rend dite, thotë ndërmjetësi Piter van Hojte. “Edhe pse ligji për prokuror publik është i qartë dhe konkret, megjithatë puna e tij është e bllokuar” thotë ai. Këshilli nuk dëshiron t’i votoj zëvendës- prokurorët shtesë. Përparim në...

LSDM do të lëshojë bisedimet nëse miratohet për ndalimin e “bombave”

Nëse në Kuvend miratohet Ligji për ndalimin e publikimit të "bombave, LSDM-ja do të braktis bisedimet mëson "Meta", nga burime të procesit të bisedimeve. Momentalisht gupet e punës të partive politike që negociojnë janë në pauzë, kurse ndërmjetësuesi Piter van Hojt, ambasadori i ShBA-së, Xhes Bejli dhe shefi i Misionit të BE-së në Shkup, Aivo Orac, zhvillojnë takime bilaterale me...

Partitë u morën vesh për ligj dhe emër të ri të Prokurorit Special

Sipas procedurës, sot ligji duhet të jetë para deputetëve në Kuvend. Pas bisedimeve maratone të ekipeve të punës dhe grupeve negociatore, mëngjesin e sotëm partitë arritën marrëveshje për Prokurori Publik Special, mëson “Meta” nga burime të afërta të ekipeve negociatore. Siç mësojmë është arritur marrëveshje për emrin e prokurorit special i cili pritet sot të publikohet. Sipas procedurës, sot...

Veljanovski do të mbaj pranim për Ditën e pavarësisë

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski sonte për Ditën e pavarësisë, do të organizoj pranim solemn. Në këtë ceremoni është ftuar kreu shtetërorë, deputetët dhe ministrat e përbërjes së parë të Parlamentit, kori diplomatik si dhe përfaqësues të të gjithë sferave të jetës politike, kulturore, shkencore dhe ekonomike në vend. Pranimi do të mbahet në Sallën e kristaltë në Kuvend.

Zaev: Nëse nuk emërohet prokurori special deri më 15 shtator, Marrëveshja e Przhinos nuk do të jetë valid

Më 28 maj të vitit të kaluar, nga ky vend porosita se Nikolla Gruevski patjetër duhet të merr përgjegjësinë për zgjedhjet e organizuara kriminale, deklaroi në konferencën e sotme për shtyp para portave të shtëpisë ligjvënësve lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Ai tha se edhe atëherë i ka kumtuar qëndrimet e opozitës, për ndarjen e partisë nga shteti, sundimin e...