fbpx

Marrëveshja e Përzhinos është zbatuar deri në gjysmë, mbetet ende punë

-

Grupet e punës të partive politike sot vazhduan me bisedimet për reforma në mediume, si pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos dhe Marrëveshjen kornizë.

Deputetët dje votuan përbërjen e qeverisë së re ndërsa para disa ditëve miratuan edhe kodin zgjedhor.

Megjithatë, ngelin disa hapa që duhet bërë që marrëveshja të zbatohet plotësisht

  • Marrëveshja për mediumet në grupet e punës;
  • Prokurorja speciale Katica Janeva me punë filloi më 9 nëntor ndërsa raporti i parë deri në Kuvend duhet ta dorëzoj për gjashtë muaj;
  • Kryeministri Nikolla Gruevski duhet të jep dorëheqje 100 ditë para zgjedhjeve;
  • Pas hyrjes në fuqi të ligjeve për zgjedhjet, Kuvendi ka afat prej pesë ditëve të shpall konkurs për emërimin e kryetarit dhe anëtarëve të KSHZ. Në këtë komision ka gjithsej nëntë anëtarë ndërsa sipas marrëveshjes, KSHZ do të përbëhet nga tre persona nga pushteti, tre nga opozita dhe tre ekspertë;
  • Siç u arrit marrëveshje në takimet e grupit të punës, para zgjedhjeve duhet të bëhet edhe pastrimi i listës zgjedhore;
  • Edhe më tej nuk është vendosur afat konkret në të cilin grupet e punës duhet të debatojnë për zbatimin e Marrëveshjes kornizë

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.