fbpx
Tag: Kuvendi

tag: Kuvendi

LSDM: Nuk do të lejojmë që mos të respektohet Marrëveshja e Przhinos

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev sot në Berovë u takua me deputetët e partisë dhe koalicionit të tij, shkruan në njoftimin e opozitës. Siç thonë nga LSDM, deputetët kanë rënë dakord se grupi i deputetëve të opozitës dhe partnerët e koalicionit më 1 shtator do të kthehet në Kuvend, ku në mënyrë të organizuar, seriozisht dhe me përkushtim do të...

Përçarje në SIRIZA pas votimit të memorandumit grek?

Qeveria greke sot sërish është para një testit të rëndësishëm. Votimi për kredinë e re dhe pakon e masave për Greqinë do të tregoj se sa është e madhe mbështetja nga brendia e SIRIZA-s për Qeverinë dhe për përpjekjet e kryeministrit Aleksis Cipras. Partia majtiste duket se gjendet para shkatërrimit pas apelit të djeshëm të ish ministrit të energjetikës,...

PL: Anulimi i ligjit për honorarët tregon për qëllime të fshehta të Qeverisë

Funksionimi në praktikë i Ligjit të ri për honorare i cili hyri në fuqi më 1 janar jo vetëm që ka shkaktuar kaos për personat të cilën punojnë si honoraristë, por as institucionet shtetërore dhe propozuesi i ndryshimeve të ligjit për honorarë nuk kanë idenë se si duhet te realizohet paraqitja e honorarëve, shkruajnë mediat shqiptare në Maqedoni. Për momentin...

Shilegov i LSDM-së ironizon “do të vdes” nga skandali i madh që zbuloi Anti-korrupsioni

Komisioni për Antikorrupsion ka zgjidhur një nga skandalet më të mëdha në shtet duke zbuluar se nuk mund të jem edhe deputet edhe pronar i një zyre avokature për shkak se ekziston konfilkt interesi, “do të vdes”. Me këto fjalë, zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov, në profilin e tij në Facebook ka ironizuar vendimin e Antikorrupsionit që ia ka dërguar me...

Kampi para Kuvendit qëndron, pritet vendimi i KQ të VMRO DPMNE-së

“Rojtarët e demokracisë” në kampin para Kuvendit edhe më tej e presin vendimin e trupave partiake të VMRO DPMNE, pas çka do të mësojnë nëse do të tërhiqen aktivistët e palës së taborit të kundërt, që sot i hoqën tendat nga “Kampi i lirisë” para Qeverisë. Në kampin para Parlamentit sot ishte atmosferë e rëndomtë sikur edhe ditët tjerë. Edhe pse...

Kampet presin sinjal nga partitë për largim

Kampuesit para qeverisë janë të kënaqur nga marrëveshja e arritur mes pushtetit dhe opozitës. Ata thonë se edhe pse ka pasur lëshime të caktuara, megjithatë është e rëndësishme që të sigurohet terren për realizimin e zgjedhjeve të lira dhe demokratike. “Qëllimi është arritur. Qeveri teknike do të ketë. Gjithë lufta e bllokut opozitar dha rezultat. Ngelet që të luftojmë deri...

Kuvendi miratoi ndryshimet në ligjin për azil

Me 69 vota pro Kuvendi miratoi propozim ndryshimet në Ligjin për azil. Që nesër ndryshimet do të publikohen në Gazetën Zyrtare dhe kjo do të mundësojë zbatimin e menjëhershëm në praktikë. Kështu në afat prej 72 orësh, apo plotë 3 dite emigranti duhet të vendosë nëse Maqedonia do të jetë për të, thjesht një vend transit apo vendngulim. Në...

Qeveria miratoi ligjin për azil, radhën e ka Kuvendi

Në seancën e mbrëmshme, Qeveria miratoi propozim- ndryshimet e Ligjit për azil dhe mbrojtje të përkohshme, me procedurë urgjente, deklaroi për “Meta” zëdhënësi i qeverisë, Aleksandar Gjorgjiev. Ligji është dërguar në Kuvend dhe, siç njoftojnë nga Qeveria, do të shqyrtohet në seancën e parë të ardhshme, e cila do të mbahet këtë apo javën e ardhshme. Burime nga Kuvendi për “Meta”...

PDSh-ja dhe BDI-ja e bllokuan ligjin për letërnjoftim

BDI-ja dhe PDSH-ja sot kundërshtuan miratimin e amendamenteve të ligjeve për letërnjoftim dhe vendbanim. – Nuk do t’i votojmë këto ligje. Qëndrimi ynë është se kemi dallime koncepti me partnerët e koalicionit. Në ditët në vijim do të bisedojmë për këto çështje – tha deputeti i BDI-së, Rafiz Aliti. Në lidhje me këtë, ai dhe deputeti Xhevat Ademi do të fillojnë...

Komisioni kuvendar miratoi ndryshimet e ligjit për arsimin e lartë

Komisioni kuvendar i arsimit, shkencës dhe sportit rreth orës tre të mëngjesit, votoi të gjithë pakon e reformave në arsimit fillorë, të mesëm dhe atij të lartë, Ligji për Fakultetin  Pedagogjik, Ligji për mësimdhënës në arsimin fillorë he atë mesëm, Ligji për formimin e Akademisë së arsimtarëve dhe Propozim- ligji për trajnim të drejtorëve të shkollave të mesme dhe...

Zaev: Vjen koha që kjo marrëzi e pushtetit t’i jepet fund

und. Për këtë pushtet nuk mjaftojnë as protestat prej dhjetëra mijëra qytetarësh, që të pranojë të paktën të bisedojë për problemet. Kjo është një pjesë e deklaratës së liderit socialdemokrat, Zoran Zaev, i cili pati sot një dalje për media, shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij dhe nga dhjetëra aktivistë të LSDM-së. Deklarata e tillë u bë në dyvjetorin e ngjarjeve të...