fbpx

Maqedonia feston 25 vite pavarësi

-

Republika e Maqedonisë sot shënon 8 Shtatorin- Ditën e pavarësisë. Në ditën e sotme në vitin 1991, u mbajt referendumi në të cilin qytetarët me shumicë bindëse mbi 95% u deklaruan për shtet të pavarur.

Më herët, më 25 janar 1991, parlamenti i parë shumë- partiak miratoi Deklaratën për pavarësi.

Shteti i parë që pranoi pavarësinë e Maqedonisë ishte R. e Bullgarisë. Më 8 prill 1993 me aklamacion në Kuvendin e përgjithshëm të KB-ve, Maqedonia u pranua si anëtare e 181 e kësaj Organizate botërore. Për shkak të kundërshtimit të Greqisë lidhur me emrin, Maqedonia në KB u pranua me referencën IRJM.

Në suazat e shënimit të 25 vjetorit nga shpallja e pavarësisë, sot para përmendores “Dëshmorët e rënë për Maqedoninë” në parkun “Zhena Borec” lule kanë vendosur delegacione të Qeverisë dhe Kuvendit. Prezent ishin edhe përfaqësues të partive politike, kori diplomatik dhe shoqata civile.

Ndërsa në Kuvend, u mbajt ceremonia solemne ku seleksionuesit të parë të kombëtare maqedonase në futboll, Andon Donçevski iu dorëzua mirënjohja për vepër jetësore, çmimi shtetëror “8 Shtatori”. Çmime për vepra në fushën e sportit morën edhe Sashko Popovski në vaterpolo, Agim Ejupi, Dobre Marinkov dhe Foti Gatovski nga sporti i mundjes.

Mbrëmë, në suazat e festës shtetërore, në Teatrin popullor të Maqedonisë u mbaj akademia solemne ku fjalim mbajti presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.