fbpx

RTM-ja i ka shkelur parimet profesionale për informim gjithpërfshirës, vlerësoi qeveria

-

Qeveria në mbledhjen e sotme e ka konstatuar propozim-vendimin për miratimin e programit vjetor për punë të Radiotelevizionit të Maqedonisë (RTM) për vitin 2018 dhe propozim-vendimin për miratimin e planit financiar të RTM-së për vitin 2018.

“Ky vendim është i shoqëruar me mendimin e qeverisë ku thuhet se mosvënia në kohë e programit vjetor për punë të RTM-së nuk është publikuar në përputhje me ligjin, e ka penguar sigurimin e ndikimit të publikut mbi punën e gjithmbarshme të transmetuesit publik, si dhe se RTM-ja i ka shkelur parimet e saj profesionale për informim të gjithëmbarshëm të publikut me ndërprerjen e transmetimit të drejtpërdrejtë nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë më 27 prill”, thuhet në komunikatë.

Themelues i RTM-së është Kuvendi i Republikës së Maqedonisë, para të cilit transmetuesi nacional publik e dorëzon programin vjetor dhe planin financiar, si dhe para të cili jep përgjegjësi.

Qeveria sot ka debatuar për RTM-në pas mendimit të kërkuar nga Kuvendi.

– Njësoj sikurse kur Gjykata Kushtetuese në raste të caktuara kërkon mendim nga qeveria, të njëjtën e bën edhe Kuvendi. Debati i sotëm u organizua pas mendimit të kërkuar nga Kuvendi, i cili e miraton programin vjetor dhe planin financiar të RTM-së – deklaroi për agjencinë “Meta” zëdhënësi i qeverisë, Mile Boshnjakovski.

 

foom-logo-disklejmerKy tekst është përgatitur në kuadër të projektit “Observatori i reformave mediatike”, të cilin e realizojnë Fondacioni për internet dhe shoqëri “Metamorfozis”, “Agora” – Qendra për promovimin e vlerave qytetare dhe Platforma për gazetari hulumtuese dhe analiza (PINA), me mbështetjen financiare të Fondacionit “Shoqëri e hapur” – Maqedoni.

Përmbajtja e tekstit është përgjegjësi vetëm e autorëve dhe në asnjë mënyrë nuk i pasqyron pikëpamjet e Fondacionit “Shoqëri e hapur” – Maqedoni.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.