fbpx

Се преврте брод кај Крит, тројца загинати, 302 спасени

-

Брод на кој се наоѓале неколку стотини мигранти се преврти кај островот Крит, при што загинаа три лица, а 302 се спасени, соопшти грчката крајбрежна служба.

Оттаму информираат дека станува збор за брод долг помеѓу 25 и 30 метри, кој личел на голем рибарски чамец.

Бродот целосно потонал на околу 75 наутички милји јужно од Крит, во меѓународни води.

Во акцијата за спасување, која сè уште трае, учествуваат четири бродови, на кои им помагаат два грчки патролни чамци и два хеликоптери.

Се верува дека бродот пловел за Италија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Судот ја обврза германската влада да преземе итни мерки против штетните гасови

Германската влада мора да преземе дополнителни итни мерки против емисијата на штетни гасови од возилата и зградите, одлучи германскиот Вишиот управен суд Берлин-Бранденбург, пренесува германската новинска агенција ДПА. Судот ја...