fbpx
Таг: брод

таг: брод

(Видео) Во Италија потона 40-метарската суперјахта „Мај сага“

Суперјахта долга речиси 40-метри потона во текот на викендот кај Сицилија, а настанот е целосно документиран на видео снимено од Крајбрежната стража на Италија. Видеото објавено на Твитер покажува како „Мај сага“ се бори со брановите, пред полека да потоне. Јахтата пловела од Галиполи до Милацо - обете места се на островот Сицилија - во саботата и одеднаш почнала да продира...

Во Норвешка претставен првиот товарен брод на батерии

Првиот автономен електричен брод Yara Birkeland го реализираше своето прво патување во Норвешка, јавуваат светските медиуми. Станува збор за брод долг 80 метри, којшто ќе се полни на батерии за да ги реализира своите патувања. Бродот има осум простории во кои се сместени батерии со моќност од 7 мегават часови, што е еквивалентно на 100 електрични автомобили на Тесла. Бродот...

Еден од тројцата Македонци на бродот во Јокохама заразен со корона вирусот

Еден од тројца Македонци што се наоѓаат во карантин на бродот "Diamond Princess" закотвен во јапонскиот град Јокохама е заразен со новиот корона вирус (COVID-19), соопштија од Министерството за надворешни работи (МНР). По потврдувањето на овој случај, Македонецот е хоспитализиран во здравствена установа во Јапонија. Македонската амбасада во Токио е во комуникација со споменатиот македонски државјанин. „Амбасадата на дневна основа...

Грчките служби фатиле 410 тони експлозив наменети за Либија

Грчката крајбрежна стража спречила транспорт на 410 тони експлозив во брод што го пресретнале кај островот Крит. Сандаците со експлозив се пронајдени на брод што пловел кон Либија под танзаниско знаме, а биле натоварени во турското пристаниште Мерсин, јавија грчките медиуми. Приведени се 8 членови на екипажот. Бродот пловел кон Мисрата.

Најмалку осуммина удавени по потонување на брод во Индонезија

Најмалку осум лица ги загубиле животите, а 13 се водат за исчезнати откако брод со 48 патници, меѓу кои и деца, потонал денеска покрај брегот на индонезискиот остров Калимантан. Останатите патници се спасени. Бродот пловел од Танџунг до Таракан од индонезиската страна на островот Борнео, каде се превртел и потонал.Засега не е позната причината за несреќата.

Потона брод во Јужна Кореја, 13 лица загинаа

Крајбрежната стража на Јужна Кореја соопшти дека 13 лица загинаа, а две лица се водат како исчезнати откако рибарски брод се судрил со брод за дополување гориво. По сударот, рибарскиот брод потонал, а на него имало 22 лица, од кои седуммина биле спасени. Голем број хеликоптери се вклучени во потрагата по исчезнатите. Секоја година во Јужна Кореја се случуваат голем број бродски несреќи. Пред три...

Утре ќе се вади бродот „Мис Стон“ што потона во каналот Студенчишта

За утре е закажано итно вадење на бродот „Мис Стон“ од каналот Студенчишта во Охрид, информираат од Општина Охрид. Од Општината информираат дека на местото на настанот излегле претставниците на локалната самоуправа, надлежниот државен инспектор за животна средина од Охрид, кој направил вонреден инспекциски надзор, како и капетанот на охридската капетанија. „Беше утврдено дека се работи за инцидент со бродот „Мис...

Се излеа нафта во Охридско Езеро од брод потонат во каналот Студнечишта

Во каналот Студенчишта кој се влева во Охридско Езеро, потонал бродот „Мис Стон“ од којшто се излеала нафта, која веќе е стигната до езерото. Според сведоци, сношти сè било во ред, а утрово била забележана нафтената дамка, што укажува на тоа дека инцидентот се случил во текот на ноќта. - Веднаш по дојавата за излеаното гориво од бродот, ние се организиравме,...

Потона патнички брод во Бразил

Најмалку 22 лица загинаа, а десетина се исчезнати откако патнички брод потона во залив североисточно од бразилскиот град Сан Салавадор. Бродот со повеќе од 100 патници потона во Заливот на светците. Спасувачките екипи и правните бродови кои биле во близина спасиле 21 патник. Брод со 70 патници во средата потона во реката Шингу на северот на Бразил и во таа несреќа загинаа...

Десет морнари исчезнати по судир на американски воен брод и танкер кај Сингапур

Десет морнари се водат за исчезнати, а пет се повредени откако американски воен брод се судри со танкер за нафта источно од Сингапур, соопшти американската морнарица, потсетувајќи дека ова е втор инцидент на американската морнарица во азиските води за помалку од два месеца. Американскиот разорувач „Џон С. Мекејн“ се судрил со трговскиот брод „Алник МЦ“ во раните утрински часови, додека...

Романија: Пресретнат брод со мигранти во Црното море

Романската крајбрежна стража во Црното море пресретнала брод со 69 мигранти со потекло од Ирак, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Крајбрежната стража го забележала бродот, кој пловел под турско знаме, на околу 16 километри од пристаништето Мангалија, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Романија, во близина на границата со Бугарија. Во бродот, кој бил испратен до...

Кај Кипар пресретнат брод со повеќе од 140 мигранти

Кипарската крајбрежна стража денеска пресретна брод со 143 мигранти, најверојатно Сиријци, на западот на Кипар, соопштија властите во Никозија. Полицијата наведе дека меѓу мигрантите има 31 жена и 50 деца. Бродот тргнал од Турција, земјата во која многу Сиријци бараат засолниште од граѓанската војна во својата земја. Едно лице е осомничено поради сомневање дека вршело криумчарење на луѓе. Мигрантите ќе бидат префрлени во...

Триесетина мигранти спасени кај Шпанија

Повеќе од 30 мигранти се спасени во близина на брегот на Шпанија, откако бродот во кој се наоѓале го зафатил пожар. Моторот на бродот со кој патувале мигрантите во еден момент се запалил, по што огнот се проширил и на пловниот објект. Мигрантите скокнале во вода, но припадниците на крајбрежната стража, со помош на хеликоптери и со бродови ги спасиле.

Илјада мигранти спасени од смрт во Средоземно Море

Околу илјада мигранти се спасени синоќа на крајбрежјето на Средоземно Море кај Либија, а меѓу нив една жена е прогласена за мртва. Ова го соопштија групата „СОС Медитеран“ и Лекари без граници. Околу 645 бегалци се спасени со гумени и со дрвени чамци за време на шестчасовната операција на бродот „Аквариус“. При акцијата за спасување една млада жена била пронајдена онесвестена на...

Се преврти брод со 180 луѓе во Медитеранот

Четири лица загинаа, а речиси 180 се исчезнати откако брод со мигранти во саботата се преврти во Медитеранот, соопштија УНХЦР и Меѓународната организација за мигранти. Се претпоставува дека сите 180 исчезнати се загинати, соопштија официјални лица откако разговарале со четворица преживеани, двајца Еритрејци, двајца Етиопјани кои вчера вечерта стигнале на Сицилија. По разговорот со преживеаните, кои ги опишале како истрауматизирани и...

Се преврте брод во Уганда, загинаа 30 лица

Најмалку 30 лица загинаа откако се преврте брод на езерото Алберт во Уганда. Властите соопштија дека најмалку 10 лица се удавиле, а повеќе од 20 лица се водат како исчезнати по несреќата. Во полициското соопштение се наведува дека 15 лица ја преживеале несреќата. На бродот се наоѓале 45 членови на локалниот фудбалски клуб и нивни навивачи, изјави полицаецот Џон Рутангир. Според неговите зборови,...

Извлечени 162 тела на мигранти од Средоземното Море

Египетските власти денеска соопштија дека до сега се извлечени 162 тела на мигранти од Средоземното Море, а се стравува дека бројката е поголема, бидејќи пред три дена се првертел брод недалеку од египетското крајбрежје. Бродската несреќа се случила 12 километри од градот Розета, а се проценува дека на бродот се наоѓале од 450 до 600 мигранти. Од нив 150 преживеале, а меѓу жртвите имало...

Еден загинат при несреќа на најголемиот крстосувач на светот

Едно лице загинало, а четири се потешко повредени кога чамец за спасување се откачил и паднал во вода од најголемиот брод за крстосување во светот „Хармони оф сеас“. Трагедијата се случила додека бродот бил во пристаништето во Марсеј, Франција. Портпаролот на противпожарната служба потврди дека едно лице е загинато, а четири се повредени, од кои две се во критична состојба. Помошникот градоначалник на...

Италијанската морнарица спасила 500 мигранти во Средоземно Море

Италијанската морнарица денеска спасила речиси 500 мигранти недалеку од брегот на Либија, јавуваат светските агенции. Во спасувачката акција биле пронајдени и телата на шестмина мигранти кои испаднале од гумен чамец, кој почнал да се полни со вода. Два патролни брода и два хеликоптери на италијанската морнарица сè уште трагаат по преживеани и по жртви. Хеликоптерите кои учествувале во денешната спасувачка оепрација...

Шестгодишно девојче загина во брод кој се преврте кај Лезбос

Нова бегалска трагедија се случи изутринава во водите во близина на островот Лезбос. Брод кој пренесуваше околу 10 бегалци се преврте рано изутринава. Во несреќата животот го изгуби шестгодишно девојче. Грчката крајбрежна стража успеа да спаси четворица од бегалците кои биле во бродот. Во моментов крајбрежната стража и еден воен хеликоптер и понатаму трагаат по другите луѓе што биле во бродот. Причината...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...