fbpx
Таг: Крит

таг: Крит

Грчки медиуми рекламираат „Бесплатно сместување и работа на Крит“ за ателјеа што се плаќаат до 300 евра месечно

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Грчките служби фатиле 410 тони експлозив наменети за Либија

Грчката крајбрежна стража спречила транспорт на 410 тони експлозив во брод што го пресретнале кај островот Крит. Сандаците со експлозив се пронајдени на брод што пловел кон Либија под танзаниско знаме, а биле натоварени во турското пристаниште Мерсин, јавија грчките медиуми. Приведени се 8 членови на екипажот. Бродот пловел кон Мисрата.

Нов земјотрес го погоди Крит

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 13.36 часот по локално време, кај критското гратче Јерапетра, јавуваат грчките медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на 44 километри јужно од Јерапетра, на длабочина од 10 километри. Засега нема податоци за повредени лица и за причинета материјална штета. Земјотресот се случи речиси 12 часа по првиот потрес што го погоди подрачјето меѓу...

Земјотрес регистриран на Крит

Земјотрес со јачина 4,3 степени според Рихтеровата скала околу полноќ е регистриран јужно од островот Крит. Сеизмолозите јавуваат дека епицентарот на земјотресот бил во морето, на 71 километар од островот Гавдос и на длабочина од 12 километри. Нема информации за евентуални жртви, ниту за причинета материјална штета.

Инциденти на Крит на протести поради бегалската криза

Насилство и физички пресметки избија на Крит за време на два протести поради бегалската криза. Судирите се случија на критскиот град Ретимно, каде денеска имаа паралелни протести група ултрадесничари кои реагираат против идејата да се донесат бегалци на Крит и група поддржувачи на бегалците, кои сметаат дека треба да им се помогне и да се гарантира мирен соживот со бегалците...

Се преврте брод кај Крит, тројца загинати, 302 спасени

Брод на кој се наоѓале неколку стотини мигранти се преврти кај островот Крит, при што загинаа три лица, а 302 се спасени, соопшти грчката крајбрежна служба. Оттаму информираат дека станува збор за брод долг помеѓу 25 и 30 метри, кој личел на голем рибарски чамец. Бродот целосно потонал на околу 75 наутички милји јужно од Крит, во меѓународни води. Во акцијата за...

Се обновува редовната авиолинија Скопје-Прага

„Чех ерланјс“ ќе лета Скопје-Прага-Скопје двапати неделно со што по пауза од четири години се обновува редовната линија. Летовите од Скопје ќе бидат понеделник и петок во раните утрински часови, а од Прага се четврток и недела, навечер. Од 28 јуни компанијата ќе додаде уште еден термин така што фрекфенцијата до и од претстолнината на Чешка ќе биде трипати...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...