fbpx

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се огради од провокациите на Груевски

-

„Раководството на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски се надминати и истрошени политичари, кои се грижат само за своите криминални интереси, немаат што ново да им понудат на граѓаните и затоа лажат, користат манипулации, говор на омраза, поттикнуваат насилство“, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ.

Во него се додава дека „ниту ќе има штети по употребата на македонскиот јазик ниту, пак, е загрозена унитарноста на државата“.

„Има писмо до Ѓорге Иванов дека е формирано новото парламентарно мнозинство, претседателот на СДСМ Зоран Заев уште еднаш ќе ја реафирмира програмата на новата влада, по што ќе се пристапи кон формирањето нова влада. Иванов е должен да постапи во согласност со уставните обврски кон граѓаните, а чесните членови на ВМРО-ДПМНЕ мора сериозно да ја сфатат сопствената улога, да се оградат од криминалците во своите редови и од нивните криминални платформи и партијата да се постави како конструктивна опозиција која ќе ги поддржи клучните реформи за граѓаните и за државата“, се вели во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...