fbpx
Таг: платформа

таг: платформа

Компанијата зад видео платформата JW Player ја купи македонската компанија „Инплејер“

Видео платформата „JW Player“ ја купи македонската компанија „Инплејер“, препознатлива по решенија за видео стриминг. Како што соопштија од компанијата, целта е JW Player да ги донесе на македонскиот пазар своите „решенија за монетизација и аналитика на корисниците“. „Понудата на JWP вклучува видео хостинг и стриминг, алатки за рекламирање како и прецизна аналитика за една милијарда уникатни месечни гледачи, на...

Преку платформата „Млади претприемачи“ може да се соберат пари за бизнис идеја

Ако имате идеја за младинско социјално претпријатие, но немате почетен капитал кој можете да го вложите во негово основање или унапредување, финансии може да обезбедите преку платформата „Млади претприемачи“, информира Националниот младински совет на Македонија. „Млади претприемачи“ е алатка за друштвено финансирање на која младите можат да ги претстават своите иницијативи за социјални претпријатија и потоа да соберат финансиска...

Музичарот Канје Вест ја купува контроверзната онлајн платформа „Парлер“

Parler
Музичарот Канје Вест, кој сега е познат како Је, ја купува платформата за социјални медиуми „Парлер“ која се опишува како алтернатива за „слободен говор“ на Твитер, пренесе „The Verge“. Веста за преземањето ја сподели „Парлер“ во соопштение во кое се вели дека бил склучен начелен договор со Је, а истиот се очекува да биде затворен до крајот на годинава. Неодамна профилите...

Баниран на Твитер, Доналд Трамп лансираше своја социјална мрежа

Социјалната мрежа „Truth Social“, развиена од новата компанија за медиуми на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, почна да функционира во ограничена форма и веќе е достапна за преземање од продавницата за апликации на „Епл“ (Apple) во САД. Она што корисниците прво го забележале на „Truth“ е дека платформата многу наликува на Твитер, „омилената“ социјална мрежа на Трамп пред тој да...

„Fixigo“: Македонски стартап со енергетски самоодржлива платформа за помош на земјоделците

Филип, Горјан и Михаил се тројцата млади студенти што се основачи на стартапот „Fixigo“. Во пријатен разговор со нив откриваме дека станува збор за компанија што развива универзална платформа, бежична сензорска мрежа која е енергетски самоодржлива чија главна намена и цел е решавање на проблеми во индустријата и производството. Засега, оваа платформа е во состојба на валидирање на концептот...

Ќе се востанови регионална платформа за поддршка на бизнисите во е-трговија во Западен Балкан

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија во соработка со ГИЗ ќе ја развива и шири регионално платформата Еcommerce4all.mk, која претставува центар со информации и ресурси за водење на бизнис со е-трговија за сите постојни и нови е-трговци во Северна Македонија. На тој начин, верификуваните е-трговци од Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово, Црна Гора и Молдавија ќе бидат вклучени во платформата...

Повеќе нема да се гледа бројот на „недопаѓања“ на видеата објавени на Јутјуб

Јутјуб (YouTube) ја соопшти одлуката дека го прави броењето на „недопаѓања“ на видеата приватно, односно нивната бројка ќе биде видлива само за креаторите на видеата. Компанијата верува дека со оваа промена ќе ги заштити креаторите од вознемирувања и ќе ја намали заканата од „dislike напади“, што подразбира здружување на групи кои имаат за цел да го зголемат бројот на...

УКИМ на 18 и 19 август ќе организира „Отворен ден“

Филозофски факултет
Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје, на 18 и 19 август организира „Отворен ден на УКИМ“. Настанот ќе се одржи онлајн преку платформата „мајкрософт тимс“. Ќе бидат презентирани студиските програми на факултетите, активностите на студентите, центрите за кариера. „Запознајте ги одблиску професорите и студентите, прашајте сѐ што ве интересира за студиските програми, можностите за стипендирање, слушнете ги искуствата на студентите, нивните...

Нетфликс ќе воведе и видео-игри на својата платформа

Нетфликс
Нетфликс откри дека напорите за воведување на видео-игри на стриминг платформата ќе бидат насочени кон игри за мобилни телефони и дека игрите ќе бидат вклучени во претплатата на корисниците без дополнителни трошоци. Веста доаѓа неколку дена откако компанијата соопшти дека го ангажирала поранешниот директор на „ЕА“ и „Окулус“, Мајк Верду, да го предводи одделот за видео-игри. Во писмото до своите инвеститори,...

Платформата за ментално здравје „Разговор.мк“ доби инвестиција од балтички акселератор Startup Wise Guys

Разговор.мк е дел од акселераторската програма на Startup Wise Guys, организација од Балтикот која е една од најискусните во Европа на ова поле, информира Георги Михаилов, креатор на платформата, која нуди онлајн разговор со психолог. Потенцијалот за развој и општественото влијание беа пресудни за добиената инвестиција и покана да се стане дел од ова семејство на брзо-растечки стартапи, вели Михаилов Тој...

Граѓаните кои пријавиле загадување ќе добијат извештај што преземала инспекцијата

Пријавите на граѓаните за загадување на воздухот, водата или почвата повеќе нема да лутаат. Со новата онлајн платформа, која ја презентираа Државниот Инспекторат за животна средина и Институтот за комуникациски студии, изработена во рамките на кампањата „Разбистри сè“, претставките тие ќе одат директно до инспекторите, кои ќе можат навремено и ефикасно да постапуваат по нив. Новата платформа ќе ги собира...

Вклучете се на „PlayUK“: дигитален серијал за индустријата на видеоигри

Play UK
После неколку изданија кои се одржаа во поголемите градови во регионот во последните три години, како и повеќе онлајн сесии и настани во живо низ земјите од Западен Балкан, Британскиот Совет (British Council) ја најави новата, целосно дигитализирана верзија на „PlayUK“ платформа. Станува збор за платформа на Британскиот Совет за поддршка на креативноста во дигиталната уметност во земјите од Западен...

Креирана платформа „Web4Jobs“ за поврзување на млади невработени лица од Балканот

Со цел да се поврзaт млади невработени лица од регионот на Западен Балкан и да се обезбедат можности за вработување, образование, обуки, мобилност и претприемништво за успешен влез на пазарот на труд, неколку балкански граѓански организации, меѓу кои и Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ја креираа онлајн платформата Web4Jobs. „Со платформата имаме за цел да обезбедиме повеќе можности за младите,...

„Платформа за родова еднаквост“: Министерството за здравство да ги усвои протоколите за абортус со лекови

Во итните напори да се справат со пандемијата, владите во светот заборавија на абортусот, како есенцијална здравствена услуга. Во голем број на земји пандемијата беше изговор за докторите да не го нудат абортусот, опишувајќи го како „неесенцијален“, „неитен“ или „рутински“. Владите мора да им го олеснат пристапот до безбеден абортус на сите оние девојки и жени на кои им...

Разговор со дел од добитниците на наградите на НМСМ: „Младите се двигател на општествените промени и реформи“

НМСМ награди
Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ги објави добитниците на Наградите за младинско учество кои ги доделува во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество. Наградите беа доделени на млади индивидуалци, неформални групи на млади и младински организации кои дале придонес кон општеството преку активно граѓанско учество. „Мета.мк“ разговараше со дел од победниците во категориите. Во категоријата за младински организации,...

Реактор: Мнозинството директори на училишта, наставници и родители се за настава во училница

Мнозинството анкетирани директори на училишта, наставници и родители се за повторно отворање на училиштата со настава во училница или комбиниран модел на настава во училница и учење на далечина. Ова се мислењата засновани на прелиминарните резултати од истражувањето „Искуства и ставови за учењето на далечина за време на пандемијата на КОВИД-19“ реализирано од страна на Министерството за образование и...

Едукативни материјали, игри и активности за деца од три до шест години на платформата „Едуино“

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието, УНИЦЕФ и останатите партнери подготвија национална платформа за е-учење и игра наречена „Едуино“. „„Едуино“ е едукативна платформа наменета за сите воспитувачи и родители на која може да се најдат, користат и преземат материјали, игри и активности за деца на возраст од...

Сандра Туфеска е победничка во првиот циклус на платформата „Ново име“ која поддржува млади таленти

Сандра Туфеска е добитничка на 2.500 евра на платформата „Ново име“, која ги поттикнува младите таленти да аплицираат за овие средства, доколку имаат одреден талент. Туфеска е 20-годишна девојка од Демир Хисар која се претставила со својата вештина на цртање портрети, акрил на платно и молив на хартија. „Нејзината пријава се најде помеѓу 17 други, колку што ги задоволија неопходните критериуми...

На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за  ДДВ-обврзник

Од годинава, со нова електронска платформа при регистрирање на фирма во Централниот регистар, ќе може да се изврши и доброволна регистрација за ДДВ обврзник. Ова го најави министерката за финансии Нина Ангеловска на настанот за одбележување на 18 години јубилеј на Централниот регистар и посочи дека ова ќе биде големо олеснување за фирмите, бидејќи преку е-платформата ќе можат да...

Новинарските здруженија од регионот ги осудија заканите и навредите врз новинарките во Македонија

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите која претставува повеќе од 8.000 членови, остро ги осуди заканите и навредите кон Мери Јордановска, уредник во „А1он.мк“ и уредничката во „ТВ Алфа“, Искра Коровешовска. Двете новинарки добија заканувачки пораки преку интернет од Емил Јакимовски минатата недела и тоа беше пријавено во полиција. Според пораките...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...