fbpx
Таг: држава

таг: држава

Венди Мортон, министерка за Европа и Америка на Обединетото Кралство во дводневна посета на државата

Mинистерката за Европа и Америка на Обединетото Кралство, Венди Мортон денеска ќе пристигне во дводневна посета на Република Северна Македонија, информираат од амбасадата на Велика Британија. Како дел од нејзината посета, таа ќе присуствува на првиот состанок на советот во рамките на Договорот за партнерство, трговија и соработка (ДПТС) во Министерството за надворешни работи, што ќе ги зајакне трговските врски...

МЗ: Вчера се аплицирани 11.883 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 703.557 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 7.625 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 11.883 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.220.375 дози вакцини, а ревакцинирани се 516.797 граѓани. „Со...

Вакцинирани вкупно 186.146, а интерес пројавиле 376.793 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 376.793 граѓани, информираат од Министерство за здравство. „На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 186.146 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 10.179 граѓани, а вчера вкупно...

Од полноќ до 10 часот наутро на Табановце излегле 2.139 лица, информира МВР

На Граничниот премин Табановце во периодот од полноќ до 10 часот денеска влез/излез оствариле вкупно 3.234 лица, од кои на влез 1.095 лица, а на излез 2.139 лица, соопштија од МВР. Освен граѓаните од Македонија, во Белград се вакцинираат и граѓани на Босна и Херцеговина, јавува српски „Блиц“. Според пишувањата на овој медиум, на белградски Саем е огромна гужва, а странските...

Порталб: Борбата против корупцијата не се води со изјави, потребен е конкретен ангажман и активности

Политичката волја и изјави немаат смисла ако нема конкретни активности. Без намалување на корупцијата и борба против неа, нема да има развој. Исто така, кризата поради пандемијата не треба и не може да се земе како изговор за бавната и неефикасна борба против корупцијата. Ова е мислењето на експертите за прашања поврзани со корупцијата во Македонија, во врска со последниот...

Државата го откупи гасоводот, решен деценискиот спор меѓу Макпетрол и Владата

Собранието со 60 гласа „за“, 30 „против“ и без воздражни го донесе Законот за решавање на спорот помеѓу Владата и Макпетрол по пат на спогодба. Макпетрол и државата водеа спор за тоа кој има поголем удел во гасоводот, повеќе од 12 години. Во ноември 2019 година, Макпетрол АД Скопје и македонската Влада побараа медијација во Центарот за решавање на спорови на...

Државата со 10 милиони евра гаранција, на фирмите ќе им го олесни подигнувањето кредити

Воведување на државна гарантна шема, даночен календар и електронска фактура се некои од барањата кои министерот за финансии Фатмир Бесими за време на средбата во Стопанската комора на Македонија, им вети на стопанствениците дека ќе ги реализира во наредниот период. Стопанствениците побараа полесен пристап до капитал, особено сега во услови на светска економска криза, кога тој е лимитиран. Бесими посочи...

Задолжителен ПЦР тест за косовските државјани кои влегуваат и транзитираат низ државата

Владата на третата седница донесе одлука за задолжителен ПЦР-тест за косовските државјани кои влегуваат од Република Косово и транзитираат низ државата. „Државјаните на Република Косово, кои влегуваат на територија на Република Северна Македонија од копнен граничен премин од Република Косово задолжително да приложат медицинска потврда со негативен резултат од RT PCR SARS-CiV-2 тест, направен 72 часа пред влез на територија...

МВР: При влез во државата потребен е PCR-тест и самоизолација од две недели

Согласно одлуките и протоколите донесени од Владата во рамки на прогласената вонредна состојба на територијата на државата предизвикана од епидемијата од Ковид-19, Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека при влез на наши граѓани во земјава, како и на странци но само со регулиран престој во државава, задолжително е на граничниот премин да биде приложен направен валиден PCR-тест,...

Жбогар се надева дека конечно ќе има одлука за старт на преговорите со ЕУ

Северна Македонија ја заврши својата задача и сега на ред се земјите членки, но мислам дека ѕвездите се местат и се надеваме конечно да видиме одлука за старт на преговорите за членство, изјави амбасадорот на ЕУ во земјава Самуел Жбогар во интервју за ТВ „24“ „Вашата земја ја заврши својата задача, спроведувајќи ги сите реформи, вклучително и усвојувањето на Законот...

Само три отсто од младите се целосно задоволни со местото во општеството

Шест од 10 млади лица веруваат дека воопшто не можат да влијаат врз тоа како работат властите. Една третина од младите во Македонија веруваат дека земјата ќе биде подобро место за живеење за младите за пет години од сега. Шеесет отсто од младите веруваат дека државата ќе стане земја членка на Европската унија, додека 70 проценти од нив веруваат...

Активни се девет пожари на територијата на целата држава

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Аднан Џафероски, вели дека активни се девет пожари на територијата на државата, а дел се гаснат со „ер-тракторите“. На социјалните мрежи осамнаа фотографии кои наводно се направени од сателит и на кои се гледа чадот од пожарите во Македонија. „До овој момент до Дирекцијата се стигнати повеќе барања за активирање на воздухопловите за помош...

Државата ќе обесштетува жртви на тешки кривични дела ако осуденикот нема пари

Министерство за правда подготвува предлог-закон за исплата на паричен надоместок на жртви од кривични дела. Оттаму преку Единствениот национален регистар на прописи (ЕНЕР) објаснуваат дека причината за донесување на законот произлегува од потребата за усогласување со меѓународните стандарди и на одредби од Законот за кривичната постапка, каде што е пропишано дека жртвата на кривично дело за кое е пропишана казна...

Добриот старт на Антикорупциска ја става на тест извршната власт и целото оштество

Фото: Борче Поповски
Иако до пред неколку денови се чинеше дека главна тема пред вториот круг од изборите ќе биде проблематичниот цензус за вториот круг од претседателските избори, на два дена пред гласањето тоа се чини дека е депласирано прашање и останува да се види кој ќе биде победникот. Но, затоа со своите постапки заслужува да биде издвоена Државната комисија за спречување...

Претседателот Ѓорге Иванов стана фуснота на објавениот Закон за јазици

По долгогодишната практика на некои држави и меѓународни организации при користење на името Република Македонија да додаваат и фуснота во која се објаснува дека Македонија има спор со Грција, која не го признава нејзиното име, и дека во Обединетите Нации земјава се води како Поранешна Југословенска Република Македонија, сега и претседателот на државата Ѓорге Иванов стана - фуснота. Имено, по...

Хант: Заев и Владата да работат со Парламентот за создавање на консензус за иднината

На референдумот во Македонија гласачите ја искажаа својата желба за разрешување на долгогодишниот спор со нивниот сосед Грција за името на земјата и преземање позитивен чекор кон евроатлантска интеграција. Доколку се спроведе, Преспанскиот договор ќе ја подобри стабилноста во Македонија и поширокиот регион. Ова го истакна секретарот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Џереми Хант. „И покрај тоа што излезноста беше...

АППТ: Туристите годинава потрошиле 64,7 милиони долари

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), соопшти дека туристите во Македонија во првиот квартал потрошиле 64,71 милиони американски долари што е повеќе за 26,5 проценти во споредба со истиот период лани. „Една од активностите што ги реализира АППТ во насока на промоција на Македонија во странски земји, беше интензивирана и реализирана преку строго таргетирање на маркетинг кампања која се...

Мицкоски: Јас сум за иднина во која нема да се „проституираме“ како народ и држава

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на неговиот фејсбук-профил напиша дека тој е за иднина во која Македонија ќе ја водат принципиелни, чесни и од збор луѓе, а не аболицирани политичари, иднина во која политичарите што бараат мито ќе одат во затвор. „Иднина во која нема да се проституираме како народ и држава, затоа што уценети и неспособни политичари се во владата, иднина...

СДСМ: Граѓаните имаат историска можност да одлучат за иднината на државата

СДСМ, како одговорна и државотворна партија заедно со сите политички чинители кои се определени за напредок на Македонија, овозможи последниот збор за Договорот со Грција да го имаат граѓаните, се вели во соопштението на партијата. Од таму додаваат дека „на 30 септември, на демократски и непосреден референдум, граѓаните ќе имаат историска можност директно да одлучуваат за сопствената и за иднината...

Хан: Несоодветно е претседател да одбие разговор со премиер, треба одговорност

Несоодветно е за претседател на држава, да одбие да разговара со премиер, со министер за надворешни, за да добие информации од прва рака, вели еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, во интервју за МИА. „Мислам дека премиерот и министерот за надворешни целосно ги почитуваа уставните насоки и можам само да го повикам итно претседателот да преземе одговорност. Ова не...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...