fbpx

САД и Кина потврдија дека ќе го потпишат договорот за климатските промени од Париз

-

Соединетите Американски Држави (САД) и Кина издадоа заедничка изјава со која двете земји потврдуваат дека следниот месец ќе го потпишат договорот за климатските примени постигнат на конференцијата во Париз во декември, минатата година.

Како што пренесува „Би-би-си“, двете земји се обврзале да преземат мерки, неопходни за приклучување кон договорот што е можно поскоро.

Истовремено САД и Кина ги охрабриле и другите земји да го потпишат документот во седиштетот на Обединетите нации, следниот месец.

За договорот да стапи на сила потребна е поддршката, односно документот треба да го потпишат најмалку 55 земји, кои учествуваат со 55 отсто во вкупната емисија на јаглеродни гасови.

Присуството и поддршката на претседалот на САД, Барак Обама и на претседателот на Кина Кси Џинпинг на париската конференција за климатските промени, минатата година беше од круцијално значење за обезбедување на сеопфатен и долгорочен договор со кој се предвидува до крајот на векот порастот на просечните глобални температури да биде под 2 Целзиусови степени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
udemy course download free
download huawei firmware
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free