fbpx
Таг: глобално затоплување

таг: глобално затоплување

Океаните минатата година биле најтопли според досегашните мерења

Светските океани во 2022 година биле рекордно најтопли според досегашните мерења, што ги покажува длабоките и продорни промени што емисиите предизвикани од човекот ги прават врз климата на планетата Земја, пишува Гардијан, повикувајќи се на истражување објавено од американската Национална администрација за океани и атмосфера. Повеќе од 90 отсто од вишокот топлина заробена од емисиите на стакленички гасови се апсорбира...

Озонската обвивка може да биде обновена за неколку децении, се вели во извештај на ОН

Човековата акција за зачувување на озонската обвивка функционира како што се очекуваше и може да закрепне за неколку децении, се вели во извештај на Обединетите нации (ОН), а пренесува Би-би-си. Во проценката пишува дека меѓународниот договор од 1987 година, познат како Монтреалски Протокол, за прекин на употребата на штетните хемикалии кои го оштетуваа озонскиот слој, бил успешен. Озонската обвивка е тенок...

КОП 27: Клучната климатска цел за пораст на температурата од 1,5 степени пред нов предизвик

Емисиите на јаглероден диоксид се зголемуваат толку брзо што сега светот има 50 отсто шанси наскоро да го надмине клучниот праг на климатските промени, јавува Би-би-си, повикувајќи се на нов извештај кој денеска бил претставен на климатскиот самит КОП 27 во Шарм ел Шеик, Египет. Се очекува емисиите во 2022 година да останат на рекордно ниво, „помогнати“ од луѓето кои...

Конверзејшн: Технолошки напредно општество избира да се уништи себеси

Додека светските лидери се собираат на конференцијата за климатски промени на Обединетите нации (КОП27) во Египет, тешко е да се биде оптимист дека разговорите ќе донесат какво било радикално отстапување од незапирливиот пораст на глобалните емисии на јаглерод диоксид во последните два века, пишува академскиот портал „Конверзејшн“ (The Conversation). Пред минатогодишните разговори во Глазгов, експертите предупредија дека тој самит е...

Пронајдена микропластика во свежо напаѓан снег на Антарктикот

Научници за првпат пронајдоа микропластика во свежо паднат снег на Антарктикот, јавува „Би-би-си“. Истражувачите од Универзитетот во Кентербери во Нов Зеланд собрале примероци од 19 локации на Антарктикот и секој од нив содржел ситни пластични фрагменти. Микропластиката произлегува од ерозијата на пластичните материјали и е помала од зрно ориз, а некогаш не е видлива со голо око. Истражувачите откриле во просек 29...

КОП26: Дали нациите се на пат да ги исполнат своите климатски цели?

Нови цели за намалување на емисиите на стакленички гасови, намалување на употребата на фосилни горива и ставање крај на уништувањето на шумите, беше, меѓу другото, договорено од светските лидери на КОП26. Нациите повторно се состануваат во Бон, Германија за да разговараат за напредокот по потпишувањето на Климатскиот пакт во Глазгов, пишува „Би-би-си“. Секоја година владите во светот се среќаваат на самит...

Анализа: Рекордно најтоплата година се очекува до 2026

Нова анализа покажува дека веројатноста за надминување на клучниот праг на глобалното затоплување е значително зголемено. Истажувачите од Метеоролошката канцеларија на Обединетото Кралство, која што претставува национална британска метеоролошка управа, велат дека шансите во следните пет години светот да се загрее за повеќе од 1,5 степени Целзиусови сега се „педесет-педесет“. Ваквиот пораст би бил привремен, но истражувачите се загрижени...

Зошто некои работи за климатските промени се или не се така?

Дали е точно дека климатските промени се природен феномен и дека луѓето не придонесуваат кон нивно „убрзување“? Ако изминатава зима беше студена и ладна, тогаш како може да постои глобално затоплување? Тема на втората епизода на „ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА“ се токму климатските промени и глобалното затоплување. Во оваа рубрика која ја емитуваме еднаш месечно, гостите-експерти во разни области ни...

Онлајн дебата: Глобалното затоплување повикува на акција, како да се справат младите со иднината?

Зошто климатските промени се важни за младите? Како Република Северна Македонија се справува со климатските промени во моментов? Каква акција треба да преземат властите и компаниите во иднина доколку сакаме да го намалиме влијанието од глобалното затоплување? Какви навики во секојдневниот живот треба сите ние да промениме за да ги ублажиме климатските промени? Ова се само дел од прашањата...

Глобалното затоплување присутно во земјава, и лани температурите биле над просекот [инфографик]

Во 2021 година во Северна Македонија имало температури на воздухот коишто продолжиле да ги одразуваат трендовите на глобалното затоплување, со позитивни отстапувања кај температурите од нормалата за речиси цела земја. Ова е заклучокот наведен во Годишниот извештај на Управата за хидрометеоролошки работи за 2021 година (УХМР), изготвен од авторката м-р Александра Стевков од Секторот за метеорологија при УХМР, којшто...

[Фотовест] Првите темјанушки се појавија на Водно под стопениот снег

Температурите од околу 10 степени изминатиов викенд интензивно го топеа снегот на Водно. Меѓу растопениот снег се појавија првите темјанушки, кои го наговестуваат будењето на природата и доаѓањето на пролетта. Како и минатите години, топлото време и натпросечните температури во зимскиот период ги приморуваат кокичињата да се разбудат од зимскиот сон многу порано од вообичаеното. Климатските промени периодов наназад предизвикуваат...

Екологисти од Западен Балкан бараат регионалните лидери да се посветат на силна зелена агенда

На крајот од COP26, лидерите од Западен Балкан мора целосно да се посветат на нивните меѓународни обврски за ублажување на климатската криза, предупредуваат експертите за животна средина од Западен Балкан. „Регионалните лидери треба да ги спроведат своите политички ветувања и да се посветат на силна зелена агенда за Западен Балкан. Деструктивните ефекти на климатските промени, заедно со целото присутно токсично...

Политичарите и активистите претпазливи во однос на климатскиот пакт на САД и Кина

Активистите и политичарите со претпазливост ја дочекаат ненадејната декларација на САД и Кина за соработката против климатските промени. Објавата на ваквата спогодба на климатскиот самит на ОН, KОП26 што се одржува во Глазгов, Обединетото Кралство за ЕУ и ОН е „поттикнувачки и важен чекор“, но сепак светската организација „Гринпис“ порача дека обете земји мора да покажат поголема посветеност, извести...

Амбициозни цели се зацртуваат на КОП26 во Глазгов, но остварувањето останува под прашалник

Глобалната Конференција за климатските промени на ОН (КОП 26) што се одржува во Глазгов, Обединетото Кралство, досега донесе заветувања на огромен број промени за ублажување или неутрализирање на климатските промени. Сепак, заветувањата на глобалниот настан на Обединетите Нации нема да бидат задолжителни, а различните групации на „зелените“ организации и групи велат дека и предлозите не се доволни за да...

ТРИ: Првата професионална детска претстава на знаковен јазик ја покажува и еко-катастрофата

Веселите Лила, Розе, Синка и Sвонко Бонбонко од ATO утре ќе ја дочекаат публиката на првата професионална претстава на знаковен јазик со детската претстава ТРИ. Премиерата во битолскиот Центар за култура ќе биде утре 29 октомври во 18.00 часот. Претставата ТРИ е наменета е за широката детска публика и истовремено за децата кои се глувонеми и наглуви. Актерите Никола Пројчевски,...

Фармите на млечните и месните гиганти низ светот без јасен придонес кон климатската акција

Во пресрет на Конференцијата за климатски промени на ОН (КОП 26), британскиот весник Гардијан во новообјавен текст појаснува дека големите корпорации кои имаат животински фарми низ целиот свет се незауздан производител на метан во атмосферата, односно влијаат негативно врз климатските промени. За разлика од контролата на емисиите на стакленички гасови кај индустриските капацитети, енергетиката, транспортот или управувањето со отпадот, Гардијан...

Капетан Кирк по враќањето од вселената: Уништувањето на планетата е самоубиство за сите нас

Вилијам Шатнер „обземен од тага“ разговараше за неговото искуство од летот во вселената. Само еден ден откако се врати од патувањето со ракетата Blue Origin, Шатнер, се појави на Си-Ен-Ен за да разговара за незаборавното искуство од вселенското патување. Канадскиот 90-годишен актер, кој го знаеме по ликот на Капетан Џејмс Т. Кирк во легендарниот ТВ серијал „Ѕвездени Патеки“, откри...

Град Скопје и УНДП ќе поставуваат заштитни стреи на „топлотните острови“

Со цел намалување на ефектот на „Урбаните топлотни острови“, Град Скопје во соработка со УНДП почнува со реализација на проект за изготвување и поставување заштитни стреи на 9 утврдени пешачки острови низ Скопје. Поставувањето на заштитните стреи на пешачките острови ќе обезбедат сенки за пешаците и велосипедистите. Голем дел од пешачките острови на подрачјето на Скопје, со направени претходни студии...

Климатските промени го земаат својот данок, на Гренланд врне дожд, наместо снег

Климатските промени го земаат својот данок. Викендов, за прв пат во историјата на мерењата на врвот на Гренланд заврна дожд, а не снег. Температурите на врвот на Гренланд, околу 3.000 метри надморска височина, во саботата се искачија над нулата, по трет пат за помалку од една деценија. Топлиот воздух предизвика пад на екстремен дожд при што седум милијарди тони...

Герила акција: Мраз на жешките плочки ги потсети скопјани на глобалното затоплување

„Ако на овој мраз му требаат 6 часа да се истопи, колку време ќе им треба на глечерите да се стопат?“. Со ова мото, Центарот за современи уметности - Скопје, организираше герила акција со истурање мраз на плоштатката кај Порта Буњаковец, во обид да ја крене свесноста за последиците од неодговорното користење на ресурсите од страна на човештвото и...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...