fbpx
Таг: глобално затоплување

таг: глобално затоплување

Повозрасните лидери нè туркаат кон климатска катастрофа, вели поранешниот шеф за животна средина на САД

Политичките лидери кои се претставуваат како „возрасни“ додека го забавуваат темпото на климатските активности, го туркаат светот кон подлабока катастрофа, предупреди поранешен шеф за животна средина на САД, а соопшти Гардијан.  „Ние сме забавени од оние кои се сметаат за возрасни и веруваат дека декарбонизацијата со брзината на којашто бара климатската заедница е нереална“, рече Тод Стерн, кој служеше како...

Најтоплиот март во Германија од најмалку 1881 година

Никогаш, од 1881 година и откако германските метеоролози систематски ја мерат температурата, немало потопол март во земјата од оној што штотуку заврши, соопшти германската метеоролошка служба DWD, а пренесе германската новинска агенција ДПА. Просечната температура во Германија бИЛА 7,5 степени, четири степени над меѓународно важечкиот референтен период од 1961 до 1990 година. Споредено со претходниот споредбен период од 1991 до 2020...

Ќе има бури, ветрови и поплави кои тешко ќе ги контролираме – предупредување од конференцијата за енергетска транзиција

Германскиот министер за заштита на климата Роберт Хабек со жестока порака предупреди на неконтролираната динамика на глобалното затоплување, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Можеби сме на работ на глобалното затоплување, во овој случај затоплување на океаните, кое всушност излегува од контрола“, рече политичарот на Зелените вчера во Берлин на Меѓународната конференција за енергетска транзиција. Температурата во светските океани е на рекордно...

СЗО не го забранило земјоделството ширум светот

Во објавата невистинито се тврди дека Светската здравствена организација под превезот на глобалното затоплување ќе забрани земјоделие, месо и млечни производи за да се изгладнуваат луѓето и да се намали светската популација, Но, кога ќе се прочита декларацијата која ја имаат потпишано повеќе од 130 држави, меѓу кои и Северна Македонија, се доаѓа до заклучокот дека тоа кон што...

Екстремно ниските температури не ги негираат глобалното затоплување и климатските промени

Објава на Фејсбук повторува класична невистина – дека екстремно ладни зими на тлото на Европа го негира постоењето на климатските промени, предизвикани од глобалното затоплување. Во објавата се споделува  фотографија – температура карта на која се прикажани речиси сите европски земји, а на секоја држава се испишани екстремно ниски температури во Целзиусови степени, но без да се цитира ниту...

Европската комисија ѝ одобри на Бугарија 1,2 милијарди евра за енергетска трансформација

Европската комисија денеска ги одобри територијалните планови за трансформација за „јагленските региони“ Стара Загора, Перник и Ќустендил, а со тоа практично го дозволи пристапот на Бугарија до 1,2 милијарди евра за еколошка промена на сегашните загадувачки начини на производство на енергија, пишува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Овој чекор доаѓа во последен момент пред Бугарија да ја загуби шансата да ги добие...

Климатските промени ќе ја чинат Грција две милијарди евра годишно

Трошоците од климатските промени за Грција до крајот на веков се проценуваат на 2,2 милијарди годишно, односно околу 1 отсто од сегашната вредност на БДП на Грција, пишува грчки „Екатимерини“, цитирајќи го извештајот на Банката на Грција и нејзиниот гувернер Јанис Стурнарас, за еколошките, економските и социјалните ефекти од климатските промени. Во извештајот е вклучена и штетата од шумски пожари,...

Достигнати се температурни рекорди на Алпите

Годинава, метеоролозите го забележаа најтоплиот септември на Алпите од почетокот на температурните записи, пренесува германската агенција ДПА. Резултатите ги објавуваат Германската метеоролошка служба, ГеоСвер Австрија и МетеоСвис во тековното издание на нивна заедничка публикациска серија. На почетокот на август, има и рекордни врнежи во Јужна Австрија и соседните алпски региони на Италија и Словенија кои доведоа до поплави. Има и неколкудневни...

Атмосферско-океанскиот феномен „Ел Нињо” ќе биде присутен и во 2024 година

Според најновите прогнози на Обединетите нации, климатскиот феномен „Ел Нињо” ќе трае најмалку до првата половина на 2024 година, а врнежите низ Јужна Америка го зголемуваат стравот за земјоделието, пренесува Ројтерс. Температурите на површината на морето на Тихиот Океан се зголемиле во последните месеци, „со посилно затоплување по јужноамериканскиот брег“, се вели во извештајот на Организацијата за храна и земјоделство...

Емисиите на јаглерод диоксид не може да се решат само со пошумување

Не е точно дека во светот не се садат дрвја за да се намали емисијата на јаглерод диоксид, но таа мерка не е единствената која е доволна. Не е точно ниту дека елити создаваат природни катастрофи со цел да го контролираат населението и потоа да нудат решенија со кои им се намалуваат слободите на граѓаните. Кога станува збор за...

Климатската криза нè чини 16 милиони долари на час, покажува новото истражување

Во последните 20 години штетата предизвикана од екстремните временски услови чинела 16 милиони долари на час, покажува ново истражување, а пренесува „Гардијан“. Бурите, поплавите, топлотните бранови и сушите имаат одземено многу животи и уништено голем број имоти во последните декади, додека глобалното затоплување само ги зачестува и засилува катастрофите, се вели во истражувањето. Оваа студија објавена во списанието „Nature Communications“ е...

Нема линк меѓу ХААРП програмата, коронавирусот, вакцините и климатските промени

Постот произволно тврди дека пандемијата на ковид била лажна, дека вакцините биле смртоносни и дека климатските промени се лажни, односно се прават со помош на системот ХААРП. Пандемијата и коронавирусот беа реални и однесоа многу човечки животи, менувајќи го начинот на живот на луѓето. Нема докази дека вакцините предизвикуваат смрт. Тврдењето дека климатските промени не постојат, дека се вештачки...

Грета Тунберг казнета од шведскиот суд за непочитување на полициска наредба

Грета Тунберг е казнета од шведскиот суд откако беше прогласена за виновна, за непочитување на полициската наредба за напуштање протест за клима, соопштува Гардиен. Активистката која од 2018 година стана заштитно лице на младинското движење за климата, призна дека учествувала на протестот во Малме во јуни, но се изјасни дека не е виновна, со образложение дека дејствувала од потреба. „Моите постапки...

Суровоста на климатските промени: oд невреме и поплави до екстремни горештини [инфографик]

Обилни дождови, невреме и поплави, за само седум дена подоцна да биде прогласена портокалова фаза на високи температури. Две временски екстреми за многу краток период ја погодија Северна Македонија летово, што, според експертите, укажува на тоа дека и земјава го чувствува разорното влијание од климатските промени. Прогнозите за иднината на македонското поднебје се зачестени топлотни бранови и намалени ледени...

Токму јаглерод диоксидот, испуштен од човекот во атмосферата, придонесува за климатските промени

Причината за глобалното затоплување е човечки фактор, најмногу поради придонесот на емисии на CO2 во атмосферата. Наводното испуштање „од авиони на милиони тони тешки метали“ нема никаква врска со ефектот на стаклена градина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Во објава на социјалната мрежа Фејсбук, заедно со фотографија од агрегаторот Time.mk со наслови поврзани за актуелниот...

Се заканува ново силно невреме, вчерашното заврши со повеќе жртви

По силното невреме кое вчера го погоди регионот, Дирекцијата за цивилна заштита на Министерството за внатрешни работи на Хрватска соопшти дека доаѓа нова облачност од Славонија и дека се можни врнежи со грмежи. Тие објавија и инструкции на Твитер како луѓето да се однесуваат во екот на невремето, од кои една од најважните е да се остане во затворени простории. 🔴🟠Crveno...

ОН: Топлотните бранови се новото нормално – САД и Кина надминаа 50 степени Целзиусови

Екстремните температури што ја зафатија земјината топка неделава, се новото нормално во светот загреан од климатските промени, соопшти метеоролошката агенција на Обединетите нации. Во делови од САД и Кина температурите во неделата надминаа 50 степени Целзиусови, пренесува Би-би-си. Светската метеоролошка организација предупреди дека топлотниот бран во Европа може да продолжи и во август. Милиони луѓе ширум светот се под мерки и...

Топлотниот бран продолжува да се шири низ Европа, се очекуваат температури над 40 степени

Топлотниот бран продолжува да се шири низ Европа и се очекува да бидат измерени нови рекордни температури во наредните денови. Како што соопштува Би-би-си, се очекува температурата да надмине 40 степени во делови на Шпанија, Франција, Грција, Хрватска и Турција. Во Италија е можно температурите да достигнат до 48 степени што би била рекордна температура за Европа, велат од Европската...

ХААРП ниту е, ниту може да биде виновен за климатските промени

Дури 97 проценти од климатските научници ширум светот се согласуваат дека климатските промени се реални и во дени од човековата активност. Во научниот свет тоа е консензус. ХААРП, е високо фреквентна активна истражувачка програма на поларната светлина, но теоретичарите на заговор велат дека ХААРП е дизајниран да произведува земјотреси и други природни катастрофи, како и промена на временските услови. Сепак,...

Понеделникот бил најтопол ден во светот откако се вршат мерења на температурите

Просечната температура во светот во понеделникот, на 3 јули, достигна ново највисоко дневно ниво – за првпат над 17 Целзиусови степени. Според научниците, завчерашните мерења достигнале највисоко ниво од кој било инструментален запис што датира од крајот на 19 век, пренесува Би-би-си. Високите горештини се должат на комбинацијата на временскиот настан Ел Нињо и тековните емисии на јаглерод диоксид, додаваат научниците....

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...