fbpx
Таг: глобално затоплување

таг: глобално затоплување

Герила акција: Мраз на жешките плочки ги потсети скопјани на глобалното затоплување

„Ако на овој мраз му требаат 6 часа да се истопи, колку време ќе им треба на глечерите да се стопат?“. Со ова мото, Центарот за современи уметности - Скопје, организираше герила акција со истурање мраз на плоштатката кај Порта Буњаковец, во обид да ја крене свесноста за последиците од неодговорното користење на ресурсите од страна на човештвото и...

Црвен аларм за човештвото: најновиот извештај на ОН предупредува на последиците од климатските промени

Гренланд
Човековата активност ја менува климата на невиден, а понекогаш и неповратен начин, се вели во големиот научен извештај на Обединетите Нации, пишува „Би-би-си“. Историската студија предупредува за зголемените и сѐ поизразени топлотни бранови, пожари, суши и поплави, како и прекршеното ограничување на температурата за нешто повеќе од една деценија. Забележано е дека океаните ќе продолжат да се затоплуваат и ќе...

Климатски промени: Рекордни отстапувања на просечните температури на воздухот во С. Македонија [инфографик]

С. Македонија се соочува со отстапувања од просечните средногодишни температури на воздухот со години наназад. Климатските промени со кои се соочува целиот свет се присутни и во земјава. Сепак, во 2019 година регистрирани се рекордни позитивни отстапувања на температурите во населените места. Скопје, Гевгелија и Лазарополе ги избравме како три локации (главен град, еден од најтоплите и еден од...

Метеоролозите од САД велат дека 2020 ќе биде најтоплата година досега

Иако блокадите на населението поради пандемијата Ковид-19 драстично ги намали количествата испуштени стакленички гасови, сепак ќе бидат потребни уште мерки за борба против глобалното затоплување, а 2020 по се изгледа ќе биде најтоплата година откако во континуитет се вршат метеоролошките мерења. Шансите за тоа се 50 до 75 отсто, а ако тоа се случи, ќе биде надминат рекордот на 2016...

„Рециклирани“ фустани – најголемиот тренд на оскаровскиот црвен тепих (галерија)

Непишаното правило кое се очекува ѕвездите секогаш да го почитуваат е правилото дека не треба никогаш да бидат видени како носат облека повеќе од еднаш. Но голем број од ѕвездите стануваат свесни дека почитувајќи го ова правило поставуваат лош пример, бидејќи купувањето и произведувањето на толку многу нови и нови парчиња облека е штетно за природата, особено во време...

Минатата година најтоплата во Европа од почетокот на мерењата

Минатата година, 2019, е најтоплата година во Европа од кога се вршат мерења, предупреди Copernicus Climate Change Service (C3S), телото на ЕУ што ја следи климата. Со 2019 како најтопла година се завршува и најтоплата деценија (2010-2019) во Европа од почетокот на мерењата. Според C3S светските температури во 2019 година биле само 0,04 Целзиусови степени пониски отколку во 2016 година,...

Топењето на Антарктикот за 26 години го покачило морското ниво за 7,6 милиметри

Големо истражување на 84 научници од 44 меѓународни организации покажа дека топењето на мразот на Антарктикот го покачило нивото на морињата и океаните за 7,6 милиметри од 1992 година досега, а речиси половина од тоа покачување се случило во последните пет години. Ендрју Шепард од Универзитетот на Лидс во Обединетото Кралство и Ерик Ајвинс од Лабораторијата за млазен погон на...

Април 2016 година – нов глобален температурен рекорд

Температурата во април годинава на глобално ниво била повисока за 0,25 Целзиусови степени од онаа измерена истиот месец во 2010 година, што е нов глобален температурен рекорд, покажуваат податоците на американската агенција за аеронаутика и вселена - НАСА. Со ова, како што пренесува „Би-би-си“, април е седмиот месец по ред што ги урива досегашните глобални температурни рекорди. Претходно месеците февруари и март...

САД и Кина потврдија дека ќе го потпишат договорот за климатските промени од Париз

Соединетите Американски Држави (САД) и Кина издадоа заедничка изјава со која двете земји потврдуваат дека следниот месец ќе го потпишат договорот за климатските примени постигнат на конференцијата во Париз во декември, минатата година. Како што пренесува „Би-би-си“, двете земји се обврзале да преземат мерки, неопходни за приклучување кон договорот што е можно поскоро. Истовремено САД и Кина ги охрабриле...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...