fbpx

Орав: Нема повеќе време, потребни се брзи и сериозни одлуки

-

„Политичката криза станува сè подлабока. Потребни се брзи и сериозни одлуки. Нема повеќе време за одложување и за опструкции“, рече евроабмасадорот Аиво Орав на прославата по повод 9 Мај, Денот на Европа во ЕУ-Инфоцентарот.

– Договорот од Пржино од минатата година, создаде надеж кај политичките партии, граѓаните и кај меѓународната заедница. За жал, во изминатава година видовме опструкции, одложувања и неимплементирање на договореното. Помилувањето беше последната капка. Кога се донесе таа одлука, објаснувањето беше дека тоа се прави поради евроатланската интеграција на земјата. Евроатланската интеграција значи демократија и владеење на правото. Но, владеењето на правото го разбираме поинаку. Потребни се брзи и сериозни одлуки. Нема повеќе време за одложување и за опструкции. Европската Унија е тука и ќе продолжи да биде тука за да ѝ помогне да земјата да се приближи до нас – рече Орав.

На прославата присуствуваа спикерот на Собранието, Трајко Вељаноски, министерот за надворешни работи, Никола Попоски, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева заедно со обвинителките Ленче Ристовска и Фатиме Фетаи, амбасдорите на САД, Џес Бејли, на Велика Британија, Чарлс Гарет, на Холандија, Ваутер Пломп, на Италија, Масимо Белели, како и претставници на граѓанскиот и на бизнис-секторот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Општините не водат сметка колку загадувачи имаат, ниту пак се грижат тие да платат затоа што загадуваат

Во регистарот за Б-интегрирани дозволи на Министерството за животна средина сè уште фигурираат фирми кои некогаш добиле дозвола, но веќе не постојат, а од друга страна, ги нема фирмите...