fbpx
Таг: Договор од Пржино

таг: Договор од Пржино

Заев: Сите процеси на СЈО за кои постојат докази продолжуваат

Сите процеси за кои постојат докази продолжуваат, доказите се живи и здрави, тие постојат, не може некој да ги уништи, да ги сокрие, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање дали со новото законско решение за СЈО го спасува неговиот коалициски партнер, лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој додаде дека предметите за кои постојат докази, соодветно се распределуваат во државното...

Алинејата 4, додадена во Изборниот законик во Пржино, го кочи разрешувањето на Зврлевски

Одредбата од членот 8-а од Изборниот законик, за која ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со собраниската расправа за разрешувањето на држвниот јавнен обвинител, Марко Зврлевски, беше додадена во Изборниот законик во согласност со Договорот од Пржино, што во 2015 година го постигнаа СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, за излез од политичката...

Прибе на предавањето во Охрид одби да даде политичкa изјавa

Германскиот експерт што го подготви извештајот за реформските приоритети кои се составен дел од Договорот од Пржино, Рајнхард Прибе, денеска во Охрид одржа предавање пред учесниците на еднонеделната Школа на природно право, која се одржува во организација на Македонската академија на науки и уметности и на Амбасадата на САД во Македонија. Прибе во изјавата за медиуми не сакаше да даде политичка изјава...

Туск и Јункер му го честитаа на Заев изборот за премиер

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер, денеска испратиле честитка до Зоран Заев по повод неговиот избор за премиер и за формирањето на новата Влада. „Формирањето на новата Влада нуди можност за придвижување надвор од рамките на политичката борба што ја држеше земјата назад толку долго. Наредниот период ѝ нуди на новата Влада можност...

Хан повторно го испраќа Прибе да помогне со реформите за владеењето на правото

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска соопшти дека во земјава повторно ќе испрати независна група правни експерти, предводени од Рајнхард Прибе, која треба да помогне и да ја советува новата Влада околу прашањата за владеењето на правото. Испраќањето на експертската група, вели Хан, е дел од подготвеноста на Европската Унија да работи и да ѝ помага...

Могерини – Џафери: Улогата на спикерот треба да биде над партиските и етничките интереси

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, попладево се сретнала со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во рамките на неговата прва официјална посета на Брисел. Могерини, како што соопштија од нејзиниот кабинет, го поздравила изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и истакнала дека тоа е улога која треба...

Хан и тројцата европратеници во вторник доаѓаат во Македонија, потврди Коцијанчич

Еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, во вторник ќе допатува во Скопје, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, потврди денеска портпаролката на Евопската комисија, Маја Коцијанчич. - Како што можете да видите на агендата, комесарот Хан во вторник, на 21 март, ќе патува во Скопје, заедно со тројцата европратеници кои добро ги...

Жбогар: Во Брисел има голем интерес за случувањата во Македонија

Евроамбасадорот Самуeл Жбогар денеска во Валандово изјави дека Договорот од Пржино довел до решение, но дека сè уште има работи кои треба да бидат имплементирани. - Кога ќе се осврнеме на Договорот од Пржино, ќе видиме дека тој беше напорен процес, но доведе до решение. Од него сè уште треба да се исполнат одредени работи, пред сè реформските приоритети. Се надеваме...

Бејли: Има тензии, има поделби, но важно е институциите да функционираат

Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на политичката криза во земјата, изјави денеска американскиот амбасадор, Џес Бејли, на завршниот настан од проектот на УСАИД за меѓуетничката интеграција во образованието. – Зборувавме за ова многупати, не знам дали има Пржино еден, два, три… Имавме систем поставен од мај до јули 2015 година, кој предвидуваше кризата да се реши со враќање...

Брисел не ја коментира платформата на партиите на Албанците

Европската комисија денеска не сакаше да ја коментира платформата на партиите на Албанците, но повтори дека очекува наскоро да се формира влада која ќе има широка политичка поддршка. - Како што и претходно изјавивме, не шпекулираме за составот на владата, за програмата во Македонија, но тоа што го очекуваме, а тоа е став кој го имаме откако се одржаа изборите,...

Амбасада на САД: Го следиме процесот на формирање и ќе работиме со идната влада

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија го набљудува процесот на формирање на нова влада и очекува, откако ќе биде формирана, да соработува со неа, во контекст на напредокот на земјата во евроатлантските интеграции, велат од Амбасадата. „Очекуваме да работиме со македонската влада, кога ќе се формира, за напредување во евроатланската интеграција преку спроведување на реформите предвидени со Договорот од Пржино,...

Спасовски и официјално си замина од МВР, нов министер е Агим Нухиу

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, и официјално повеќе не е министер за внатрешни работи, откако претпладнево, како што потврдија за „Мета“ од МВР, му ја предал министерската функција на Агим Нухиу, кој досега беше заменик-министер во МВР. Со ова Нухиу, кој е кадар на ДУИ, е првиот Албанец што доаѓа на позицијата министер за внатрешни работи. Со објавувањето на конечните резултати...

Спасовски: Не сум разрешен, на работа сум

Оливер Спасовски и Фросина Ташевска-Ременски сè уште се министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика и категорично негираат дека биле разрешени. Тие денеска за „Мета“ потврдија дека се на работа во ресорните министерства и велат дека таму и ќе останат сè додека Државната изборна комисија не ги објави конечните резултати од изборите. Оливер Спасовски за „Мета“ вели...

Спасовски и Ременски ја чекаат ДИК за да се збогуваат со министерските функции

Со објавувањето на конечните резултати од изборите од страна на Државната изборна комисија (ДИК), автоматски им завршува мандатот на министрите и на дополнителните заменици-министри во министерствата за внатрешни работи, труд и социјална политика, министерствата за земјоделство, шумарство и водостпанство и за администрација и информатичко општество. Ова е предвидено со Договорот од 20 јули и меѓу другото значи дека штом...

Коцијанчич: Одблиску ќе ги следиме изборите, тие се можност за нов почеток

Европската Унија одблиски ќе ги следи изборите в недела, а првата реакција околу исходот ЕУ очекува да ја има в понеделник, на 12 декември, попладне, изјави денеска портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич.­ - Во однос на тоа што ќе се случи како следен чекор, ние, се разбира, одблиску ќе ги следиме изборите, како што правевме и со целиот процес до изборите. Се...

Стоте дена оставка на експремиерот Груевски станаа цела година

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е во оставка од премиерската функција веќе 322 денови, наместо 100 дена како што е предвидено со Договорот од Пржино. Груевски во мај минатата година, во интервју за телевизија „Сител“, беше категоричен дека нема ниту да поднесе оставка ниту да прифати формирање на преодна влада бидејќи, како што рече, тоа би било кукавички чин. Сепак, времето...

„Цивил“ бара партиите да ги соопштат изворите на финансии за кампањите

Од „Цивил“ посочуваат дека во Република Македонија се води исклучително скапа предизборна кампања, а политичките партии не даваат информации од каде им се финансиските средства за тоа. Центарот за слобода „Цивил“, со две мобилни екипи, викендов престојува во Охрид – Се води скапа кампања, нетранспарентна, никој не знае од каде партиите наоѓаат средства за кампањата. Ние се обидовме да им испратиме...

Две години од „историскиот“ студентски протест што ги разбуди граѓаните и власта

Пред две години на денешен ден, 17 ноември, студентите го одржаа првиот студентски протест организиран од неформалната студентска организација „Студентски пленум“. Студентите беа револтирани затоа што Министерството за образование сакаше да воведе државен испит, односно екстерно тестирање на факултетите. Неколку илјади студенти пред точно две години се собраа пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и го почнаа маршот...

Кукан за „Мета“: СЈО независно да си ја врши работата во предвидениот мандат

Известувачите за Македонија, во изменет состав, со Кнут Флекенштајн на местото на Ричард Ховит, будно го следат развојот на настаните во земјата кои водат кон избори и засега нема никаков развој на други сценарија, оцени за „Мета“ известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Едвард Кукан. - Специјалното јавно обвинителство треба да биде независно во вршењето на својата работа. Имаше одредени...

Брисел не коментира дали размислува за контрамерки поради опструкциите на СЈО

Европската комисија денеска повтори дека Специјалното јавно обвинителство е клучен дел од Договорот од Пржино, потпишан од сите лидери на главните политички партии. Сепак, од Брисел засега не сакаат да коментираат дали ќе преземат поостри мерки или санкции поради блокадата на работата на СЈО ниту, пак, како сето тоа ќе се одрази на извештајот за напредокот на Македонија. - Европската комисија...

Твитер сега вреди помалку од половина од она што Маск го плати за компанијата

Твитер вреди помалку од половина од она што Илон Маск го плати за платформата пред шест месеци, според пресметките засновани на протечениот меморандум испратен од милијардерот до вработени во...