fbpx
Таг: Аиво Орав

таг: Аиво Орав

Орав: Збогум и помагајте му на СЈО

Евроамбасадорот Аиво Орав преку порака на својот твитер-профил и официјално се збогува од функцијата шеф на Мисијата на Европската Унија во Македонија. Тој попладнево твитна „збогум“ (bye) со негова фотографија пред резиденцијата на ЕУ во Пржино. Орав на функцијата амбасадор на ЕУ во Македонија беше именуван во 2012 година, а сега е делегиран за шеф на мисијата во Црна Гора.   За време...

Димитриев го испрати Орав

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска оствари средба со амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, Аиво Орав, по повод завршувањето на мандатот на евроамбасадорот во нашата земја. „Двете страни ги поздравија билатералните односи помеѓу Република Македонија и Европската Унија. Соговорниците изразија задоволство од меѓусебната соработка на секое ниво од заемен интерес“, соопшти владината прес-служба. Премиерот Димитриев, како...

Попоски го испрати Орав: Македонија ќе се приклучи на унија поинаква од денешната

„Идното членство на Македонија во Европската Унија е добар канал за насочување на долгорочните реформи. Ние ќе се приклучиме на унија што ќе биде многу поинаква од денешната“, истакнал вицепремиерот и шеф на македонската дипломатија, Никола Попоски, на прошталната средба со евроамбасадорот во заминување, Аиво Орав. „Амбасадорот Орав беше целосно ангажиран во нашата соработка, било на полето на реформите, политиките на ЕУ...

Средба Заев – Орав: На Македонија ѝ се потребни демократски избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателката Радмила Шекеринска и ос генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со евроамбасадорот на ЕУ во земјава, Аиво Орав. „Претседателот Заев му се заблагодари на амбасадорот Орав за неговите заложби за обновување на демократските процеси во Македонија и особено за неговата ангажираност во напорите за разврска на длабоката политичка криза во Македонија. На средбата е заеднички...

Адеми и Орав го поздравија постигнувањето на договорот меѓу партиите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Арбeр Адеми, и евроамбасадорот во заминување Аиво Орав го поздравиле постигнувањето на политичкиот договор меѓу четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино. Двајцата соговорници, како што информираат од кабинетот на вицепремиерот, изразиле согласност дека сега од круцијално значење е целосната имплементација на договореното и дека и понатаму останува важноста на спроведувањето на итните...

Жбогар и официјално го замени Орав

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, синоќа назначи 17 нови евроамбасадори, вклучувајќи го и Самуел Жбогар, кој е нов шеф на Делегацијата на ЕУ во Македонија. Жбогар ќе го замени евроамбасадорот Аиво Орав, кој се сели во делегацијата на ЕУ во Црна Гора. Словенечкиот дипломат во моментов раководи со мисијата на ЕУ на Косово и се смета за...

Жбогар ќе го наследи Орав

Поранешниот шеф на словенечката дипломатија, Самуел Жбогар, најверојатно ќе биде новиот евроамбасадор во Македонија, дознава „Мета“. Сепак, официјалното назначување на Жбогар, кој во моментов е специјален претставник на ЕУ на Косово, нема да биде пред 15 август, кога Брисел ќе ги соопшти сите евроамбасадори во земјите од Балканот и од поширокиот регион. Жбогар, кој во својата 22-годишна дипломатска кариера е вклучен...

Договор нема, партиите викендов ќе размислуваат за понудените опции

Претставниците на политичките партии и денеска не постигнаа договор на преговорите кои во резиденцијата на Европската Унија во Пржино почнаа претпладнево во 11 часот. По завршувањето на преговорите, американскиот амбасадор Џес Бејли рече дека имало извесен напредок и затоа со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав, ќе остават простор партиите во текот на викендот да размислат во однос на предложените опции, за...

Денеска продолжуваат преговорите во Пржино, договор сè уште нема

Денеска во 13.30 часот продолжуваат преговорите на работните групи на политичките партии во Пржино. На средбата се очекува да се разговара за реформите во медиумите и за прочистувањето на избирачкиот список. Без договор, пак, заврши вчерашнара маратонската преговарачка сесија со амбасадорите Џес Бејли и Аиво Орав. Амбасадорот на САД, Бејли, рече дека не е разочаран бидејќи некогаш за да се постигне договор...

Договор нема, преговорите продолжуваат утре

Без договор заврши маратонската преговарачка сесија на работните групи на политичките партии со амбасадорите Џес Бејли и Аиво Орав за реформите во медиумите и за прочистувањето на избирачкиот список. Амбасадорот на САД, Бејли, рече дека не е разочаран бидејќи некогаш за да се постигне договор е потребно повеќе време. - Имавме петчасовна конструктивна дебата и завршивме добра работа. Не можам да...

СДСМ песимист, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ оптимисти за преговорите

Претставниците на политичките партии кои и денеска разговараа со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав, и со американскиот амбасадор Џес Бејли за надминување на политичката криза во земјава, повторно излегоа со различни впечатоци околу напредокот на разговорите. За СДСМ не станува збор за некои посебни поместувања. - Не може да се преговара и да прифатиме во избирачкиот список да останат...

Орав на средба со Неделкова за реформите во судството

Реформите во судскиот систем, донесените закони и нивната имплементација, како и ИПА-проектите за судството, биле тема на разговор на средбата меѓу претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, и евроамбасадорот Аиво Орав, која се одржала во средата неделава. Неделкова, како што информираат од Врховниот суд, на средбата ја изразила својата благодарност за досегашната соработка и за помошта од Европската Унија за...

Димитриев се надева дека партиите ќе најдат „оправданост“ за лидерска средба

Премиерот Емил Димитриев денеска од Штип упати апел до политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино, да покажат максимална конструктивност во наоѓањето решение за излез од политичката криза. Прашан за коментар на денешната заедничка изјава на амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Македонија, Димитриев рече оти се надева дека ќе дојде до лидерска средба и до епилог на...

Амбасадорите на ЕУ и на Холандија порачаа: Целосно да се повлече аболицијата

Амбасадорите на ЕУ и Холандија, Аиво Орав и Ваутер Пломп на денешната трибина организирана од „Транспаренси интернешнл Македонија“ порачаа дека аболицијата мора да се повлече целосно, само така нема да има селективна правда. Амбасадорите велат дека сите засегнати страни мора да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство. - Европската Унија јасно претстави дека селективната правда и помилување не се прифатливи....

Не може да постои незаконитост и селективна правда, порача Орав

Евроамбасадорот, Аиво Орав на „Твитер“, порача дека не може да има селективна правда и дека сите помилувања треба да се повлечат. „Помилувањата мора да се укинат. Не може да постои незаконитост и селективна правда“, напиша Орав. https://twitter.com/AmbassadorEU/status/736260902337564672 Брисел исто така порача дека сите помилувања од претседателот мора неодложно да се отповикаат за да се зачува принципот на одговорност, да се обезбеди еднаков...

Невладините порачаа: Нема преговари со оние кои отворено шират омраза и насилство

Делегацијата на ЕУ го откажа денешниот консултативниот состанок на граѓанските организации и движења и претставниците на амбасадите на државите-членки на ЕУ во Македонија по притисокот од организациите кои не се согласија да седнат на иста маса со ГДОМ, соопштија денеска граѓанските организации. „Во име на организациите и движењата кои стојат зад ова обраќање ве информираме дека донесовме одлука да не...

Орав: Нема повеќе време, потребни се брзи и сериозни одлуки

„Политичката криза станува сè подлабока. Потребни се брзи и сериозни одлуки. Нема повеќе време за одложување и за опструкции“, рече евроабмасадорот Аиво Орав на прославата по повод 9 Мај, Денот на Европа во ЕУ-Инфоцентарот. - Договорот од Пржино од минатата година, создаде надеж кај политичките партии, граѓаните и кај меѓународната заедница. За жал, во изминатава година видовме опструкции, одложувања и...

Орав: Имаме постојани контакти со лидерите на партиите

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Аиво Орав, денеска, по заедничката прес-конференција со Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), на која беше претставен нов проект, изјави дека има два услови за надминување на политичката криза­. - Повлекување на аболицијата и целосна соработка со Специјалното јавно обвинителство. Вчера германското министерство за надворешни работи назначи нов претставник. Тоа уште еднаш покажува колку...

ЕУ и ЗНМ: „Вмрежување на новинари за слобода на медиуми“

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Делегацијата на Европската унија во Скопје денеска во Скопје го означија почетокот на проектот „Вмрежување на новинари за слобода на медиуми“, поддржан од ЕУ. - Независни, плурални и слободни медиуми се есенцијални за демократијата на секоја земја и за благосостојбата на граѓаните. Тие ги зголемуваат транспарентноста и отченоста на властите поврзани со прашања од јавен...

Орав им пренел порака на лидерите во име на Хан

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, не се обратил директно со писмо до четворицата лидери во Македонија за да побара обновување на преговорите, објави телевизија „Телма“. Во негово име, пораките им ги пренел евроамбасадорот Аиво Орав, потврдуваат за телевизијата дипломатски извори. Изминатиот викенд, медиумите пренесоа дека Хан побарал дијалог, прочистен избирачки список, реформа на медиумите и сè...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...