fbpx

Нови 80 случаи на ковид-19 во последните три дена, направени 953 тестови

-

Во последните три дена биле направени 953 тестови за ковид, од кои позитивни биле 80, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 18 реинфекции, а исто така регистрирани сe и 118 оздравени пациенти.

„Во текот на изминатите три дена (14.10 – 18.10) пријавени се две починати лица од Скопје (80г) и Гостивар (70г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“, не се пријавени починати лица“, соопштуваат во министерството.

Досега во земјата се направени вкупно 2.177.159 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.665, бројот на оздравени пациенти е 333.824, на починати е 9.553, а бројот на активни случаи изнесува 288.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...