fbpx
Таг: тестови

таг: тестови

Нови 80 случаи на ковид-19 во последните три дена, направени 953 тестови

Во последните три дена биле направени 953 тестови за ковид, од кои позитивни биле 80, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 18 реинфекции, а исто така регистрирани сe и 118 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите три дена (14.10 - 18.10) пријавени се две починати лица од Скопје (80г) и Гостивар (70г). Двете лица се починати...

Едно починато лице и 65 нови ковид случаи евидентирало Министерството за здравство

Во последното деноноќие направени се 695 тестови, а регистрирани се 65 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство (МЗ). Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 14 реинфекции. Вкупно 61 пациент е заведен како оздравен во истиот временски период. „Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Кавадарци (77г), истото е починато во болнички услови. Согласно...

Регистрирани се 619 нови случаи на ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32, Куманово – 31, Велес и Струмица – по 22, Тетово и Кавадарци – по 21, Неготино – 19, Прилеп...

Денеска регистрирани 10 починати лица и 600 нови случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.317 тестови, а регистрирани се нови 600 случаи на ковид-19. Од вкупниот број на позитивни (600), регистрирани се 134 реинфекции. Регистрирани сe 743 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 6 починати лица од: по 2 починати лица од Скопје (66г...

Денеска евидентирани нови 693 ковид случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 170 реинфекции. Исто така евидентирани се и 827 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје (77г) и...

Следните 15 дена во Црна Гора задолжително e носењето заштитни маски

Поради влошување на епидемиската состојба предизвикана од коронавирусот во Црна Гора во следните 15 дена ќе биде задолжително носење заштитни маски. Здравствените власти исто така упатија апел до граѓаните да се вакцинираат против ковид-19, пренесе црногорскиот портал Вијести. Директорот на Институтот за јавно здравје Игор Галиќ изјави дека е воведено задолжително носење заштитни маски во сите институции на јавната администрација,...

Регистрирани 168 нови случаи на ковид-19 во последното деноноќие, бројките растат

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 1.101 тестови, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19: Скопје – 91, Битола – 12, Кавадарци, Тетово и Охрид – по 10, Велес – 9, Прилеп – 5, Штип и Струмица – по 3, Куманово, Гостивар, Струга, Ресен и Крушево – по 2, Кочани, Неготино,...

По тројца оценувачи го прегледуваат секој матурски тест

Вкупно 300 професори се ангажирани за прегледување матурски тестови. Како што за Мета информираат во Државниот испитен центар, по тројца професори ќе го прегледуваат секој тест, па на крајот ќе ги соберат бодовите и ќе формираат оценка. Оценувачите се распределени низ училишта, во кои ги прегледуваат тестовите кои уечниците ги полагаа по мајчин јазик. „На секои 10 професори-оценувачи, има по...

Започна државното тестирање, се проверува колку учениците се функционално писмени

Во 79 училишта на македонски и на албански наставен јазик, денеска започна државното тестирање на основците, кое за прв пат се организира во нашата земја. Годинава државен тест полагаат само третоодделенци, избрани по случаен избор. Планот е сега ваков тест да полагаат само третоодделенците, в година – и третоодделенците и петтоодделенците, а потоа ќе бидат приклучени и деветтоодделенците. Како што информираат...

Наставниците да имаат разбирање при оценувањето, учениците учеа во нова реалност

Во овој период од годината, основците и средношколците имаат тестови и испрашувања по речиси сите предмети, после кои нивните наставници и професори треба да им ги заклучат крајните оценки во дневниците. Додека трае овој процес, поразговаравме со неколкумина професорки и наставнички за тоа, како тече овој процес, дали успеваат учениците да постигнат сѐ да научат и колку тие како...

Денес се регистрирани 188 нови позитивни случаи на ковид-19, починаа 3 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.245 тестови, а регистрирани се 188 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 123, Битола – 18, Кавадарци – 10, Прилеп – 6, Куманово – 5, Штип и Делчево – по 4, Гостивар, Охрид, Кочани и Гевгелија – по 2, Тетово, Велес, Струмица,...

Регистрирани 473 нови случаи на ковид-19, пријавени 13 смртни случаи

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 3.146 тестови за ковид-19, а утврдени се 473 нови случаи. Повеќе од половината од нив се во Скопје, односно 255 случаи, а вториот град по Скопје е Битола, со 31 нов случај. Од вкупниот број на позитивни (473), регистрирани се 74 повторно заразени пациенти. Регистрирани сe 775 оздравени...

Регистрирани 1.409 случаи на ковид-19, пријавени се 28 починати пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, се направени 3.824 тестови, а регистрирани се 1.409 нови случаи на ковид-19. Повеќе од половината од новите случаи се во Скопје – 783, по што следи Битола со повеќе од 10 пати помала бројка – 76 случаи. Од вкупниот број на позитивни (1.409), регистрирани...

И во приватниот сектор да се работи само со потврда за вакцина, негативен тест или прележан Ковид-19, предлага Стопанската комора

Вработените во приватниот сектор, за време на извршување на работата да исполнуваат еден од условите за заштита од корона вирусот – вакцинација, прележан Ковид-19 или да се тестираат, предложи Стопанската комора на Северна Македонија. Комората реагираше откако денеска министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека Комисијата за заштита од заразни болести ќе предложи на Владата нови мерки, односно сите вработени...

Денеска 107 нови случаи и 19 починати пациенти од ковид-19

Нови 107 лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2 (односно, ковид-19) се регистрирани денеска, со што вкупната бројка на новодијагностицирани лица изнесува 197.197, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Според најновите статистики за изминативе 24 часа, оздравени се 247 пациенти, а во истиот временски период се пријавени 19 починати лица. Од нив, 12 починати лица од Скопје (86г, 84, 80г, 75г, 75г,...

На „Табановце“ уловени 1.000 непријавени антигенски тестови за ковид-19

При контрола на автобус пријавен за влез на Граничниот премин „Табановце“, царинските инспектори од Одделението за оперативни работи привремено задржаа 1.000 парчиња антиген тестови за ковид-19, соопшти Царинска управа. Вчера во 13 часот на ГП „Табановце“ за влез се пријавил автобус со македонски регистарски на превозникот Дурмо турс од Гостивар, управувано од лицето С.М од Гостивар, кој сообраќа на редовна...

Нови 1.406 заразени со ковид-19, 21 починат и 937 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.398 тестирања, а регистрирани се 1.406 нови случаи на ковид-19, од: Скопје-627, Куманово-73, Дебар-1, Штип-37, Прилеп-98, Тетово-72, Струга-17, Велес-55, Битола-51, Охрид-57, Кавадарци-40, Гостивар-84, Гевгелија-11, Струмица-30, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-8, Кочани-34, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-8, Виница-20, Делчево-6, Кратово-2, Свети Николе-11, Кичево-10, Ресен-13 и Неготино-11. Денеска Институтот...

Брзите тестови во Здравствен дом од денес бесплатни за граѓаните

Здравствениот дом Скопје во координација со Министерството за здравство минатата недела набави 4.000 брзи тестови за да им овозможи на пациентите достапно и брзо теститрање за ковид 19. Цената на овие тестови беше 1.000 денари, а термините се закажуваа телефонски преку Мој Термин. „По најновата информација дека е добиена донација во Министерството за здравство од страна на две компании од...

Јавните здравствени установи дневно ќе можат да прават и до 2.000 тестирања за ковид-19

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант и администратор со што ќе се забрза процедурата за земање тестови за ковид-19, информираат од Министерство за здравство. На овој начин, како што се додава во соопштението, ќе се растовари приемното одделение имајќи предвид дека пациентите кои доаѓаат за...

Вистиномер: ПЦР тестот за коронавирусот нема никаква врска со микрочипови

Манипулативен пост ја дезинформира јавноста дека со ПЦР тестовите се „чипираат“ граѓаните и на доволно јасен начин повикува да не се тестираат, пишува Вистиномер. Што е страшно во ситуација кога во државата бројот на заболени достигна речиси 24.000, а на дневна основа последнава недела се регистрираат по 500 и повеќе заболени Објава на социјалната мрежа Фејсбук шири невистини дека со...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....