fbpx

Најмалку 36 лица загинаа во катастрофалните пожари на Хаваи

Лахаина е уништена од пожарот, а на видеа што се споделуваат на интернет се гледа како пожарот пламнува низ туристичкиот град

-

Хавајскиот остров Мауи беше погоден од катастрофални шумски пожари, во кои животот го загубија најмалку 36 лица, јавува Би-би-си. Пожарот го зафати градот Лахаина, која е главна туристичка дестинација на островот, каде што се регистрирани и најголем дел од загинатите лица.

Пожарите на Хаваи до темел изгореа цели населби, а илјадници луѓе беа принудени да се евакуираат од своите домови и прогласена е вонредна состојба.

Огромна операција за пребарување и спасување е во тек, а некои луѓе сè уште не се пронајдени од спасувачките екипи.

Пет засолништа за евакуација се отворени на Мауи, а официјални лица претходно изјавија дека тие биле „пренатрупани“ со луѓе. Островот е популарна туристичка дестинација и посетителите се повикани да се држат настрана.

Пожарникарите и понатаму се борат со активните пожари, а хеликоптери фрлаат вода врз пожарите одозгора.

Западната страна на островот, кој е втор по големина од хавајскиот архипелаг, беше речиси целосно отсечена со отворен само еден пат.

Десетици луѓе се повредени откако пожарите почнаа да горат во вторникот, а болниците на островот ги лекуваат пациентите за изгореници и вдишување чад.

Лахаина е уништена од пожарот, а на видеа што се споделуваат на интернет се гледа како пожарот пламнува низ туристичкиот град на плажата.

„Ја доживеавме најлошата катастрофа што некогаш сум ја видел. Целата Лахаина е изгорена до крај. Тоа е како апокалипса“, изјави жителот Мејсон Џарви за Ројтерс.

Пожарите претходно ги натераа луѓето да скокаат од пристаништето во градот за да се спасат од пламените јазици и чадот. Четиринаесет лица беа спасени откако скокнале во водите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Палевски бил уапсен пред да лета за Москва, ама во 2019 година

Во овие објави кои се шират на Фејсбук во време кога Љупчо Палевски беше меѓународно баран како првоосомничен за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, се...