fbpx
Таг: Хаваи

таг: Хаваи

Евакуирани 10.000 жители поради вулканска ерупција на Хаваи

Околу 10.000 жители на Хаваи се евакуираат принудно, поради новите ерупции на вулканот Килауеа. На излевањето на лавата и пепелта од вулканот на островот Хаваи, најголемиот од сите острови на Хавајскиот Архипелаг, им претходеше  земјотрес со интензитет од 5 степени. Властите стравуваат и од можноста лавата да дотече до куќите, но пред сè од сериозни последици по дишните патишта на луѓето...

Човечка грешка предизвика паника на Хаваи со лажен аларм за напад со балистички ракети

Поради човечка грешка, повеќе од милион и половина жители на Хаваи и туристи вчера беа вџашени и крајно вознемирени откако на своите мобилни телефони добија порака дека балистички ракети се упатени кон Хаваи и сите мора да се засолнат, со напомена дека не станува збор за грешка. За среќа, алармот испратен вчера претпладне по локално време беше лажен, а станувало...

Судија од Хаваи повторно ја блокираше забраната на Трамп

Американски сојузен судија на Хаваи ја блокираше последната верзија на забраната за влез во земјата само неколку часа пред да стапи на сила мерката на претседателот САД, Доналд Трамп. Окружниот судија, Дерек Вотсон, го одобри барањето на сојузната држава Хаваи привремено да ја блокира владата во Вашингтон до спроведувањето на мерката за забрана. Забраната требаше да стапи на сила на полноќ...

Најмалку тројца загинати во пожар во солитер на Хаваи

Најмалку три лица загинаа во пожар во солитер во Хонолулу, на Хаваи. Пожарот избил вчера попладнето по локално време, на 26. кат од солитерот „Марко Поло“. Огнот бргу се проширил на другите катови. Полицијата стравува дека тоа не е конечен број на жртви. Во пожарот повредени се 16 луѓе. Околу 100 пожарникари го гаснеле огнот четири и пол часа. Зградата има 36...

Судија од Хаваи ја блокираше новата уредба на Трамп

Неколку часа пред да стапи на сила, федералниот судија од Хаваи ја блокираше новата извршна уредба на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана за влез во САД. Окружниот судија Дерик Вотсон ги доведе во прашање доказите и образложенијата на Трамп дека забраната се воведува поради национална безбедност, пренесува „Би-би-си“. Тој истакна дека новата извршна уредба не ги исполнува правните односи и...

Историска посета на јапонскиот премиер Шинзо Абе на Перл Харбор

Јапонскиот премиер Шинзо Абе посети неколку споменици на Хаваи пред неговата историска посета на Перл Харбор. Абе ќе биде првиот јапонски премиер што го посетил Перл Харбор. Покрај него ќе биде и претседателот на САД, Барак Обама, кој пред само неколку месеци стана првиот американски претседател што ја посети Хирошима. Абе на Перл Харбор ќе им оддаде почит на мртвите, но нема...

Два хеликоптери се судрија над Хаваи

Два воени хеликоптери денеска се судрија во воздух над брегот на Хаваи, јавуваат американските медиуми. Вкупно 12 патника летале во хеликоптерите, а се судриле на северниот брег на островот Оаху, јавува американската крајбрежна стража. Спасувачките екипи воочиле оган на површината на морето, каде лебделе и остатоци од хеликоптерите. Во морето имало и празен сплав за спасување. Крајбрежната стража и понатаму трага...

На Хаваи целосно забранета употребата на пластични кеси

Во американската сојузна држава Хаваи, од вчера стапи на сила одлуката со која целосно се забранува диструбицијата и употребата на пластични кеси во продавниците, јавуваат американските медиуми. Властите на градот и на областа Хонолулу, која во целост го покрива Оаху, најнаселениот остров на Хаваи, донеле одлука со која им се забранува на продавниците да им даваат пластични кеси на своите...

Во хеликоптерска несреќа на Хаваи загина еден војник

Хеликоптер „МВ-22 оспреј“ на американската морнарица доживеа несреќа при принудно слетување на Хаваи, при што загина еден војник, а 21 се повредени. За време на принудното слетување, хеликоптерот се користел за обука во воздухопловната база во Беловс на островот Оахо. Причината за несреќата се истражува.

Експлодира вулкан на Хаваи

Вжештена лава, камења и гас полетаа низ воздухот по експлозија на вулканот Килауеа на Хаваите, што беше предизвикана од уривање на ѕидот на кратерот. Уривањето на карпите предизвика експлозија, излевање на лава и ширење на вулкански материјал околу кратерот Халемауману, на вулканот Килауеа, соопшти хавајската вулканска опсерваторија. Карпите што го опколувале езерото од лава попуштиле под влијание на гасовите и на крај паднале во...

(ВИДЕО) Хаваи: Лава од вулканот Килауе ја голтна првата куќа

Река лава, која со месеци се слева кон хавајскиот град Пахоа, ја уништи првата куќа, јавува „Би-Би-Си“. - Вулканската лава запали куќа во градот Пахоа на Големиот остров. Куќата, за среќа, била празна и горела 45 минути - соопшти шефот на цивилната одбрана, Дерил Оливер. Лавата која ја исфрла вулканот Килауе, пред две недели дојде до населбите, при што ги прекри гробиштата и...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...