fbpx
Таг: шумски пожари

таг: шумски пожари

Објавата шири невистини, Џо Бајден го посетил Мауи

Претседателот на САД Џо Бајден го посетил Мауи откако претходно го прекинал неговиот одмор во Невада. Тој лично ја видел штетата настаната од страшниот пожар кој го зафати островот и кој однесе повеќе од 100 жртви. Доказ за неговата посета се извештаите на светски медиуми, а постојат и видеа од настанот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Во пожарот кај Бељаковце и Руѓинце изгореа три куќи и две помошни простории

Две стари куќи и две помошмни простории изгореа во пожарот кој избувна синоќа во селото Бељаковце, а пламените јазици пеплосаа и напуштена куќа во селото Руѓенце. Како што информира Стојанче Ангелов, директорот на Центарот за управување со кризи, иако се избегнува ноќно гаснење на пожарите на отворено, овојпат, со храбрите македонски пожарникари одлучиле во текот на ноќта да гасат...

Пожарите на Хаваи не се предизвикани со ласерско оружје

Вистиномер го пронајде делот од видеото споделено во оваа објава на Фејсбук, за кое се тврди дека наводно е од Хаваи и од пожарите во август, но тоа е објавено на кинески на твитер профил уште во мај 2023 година, кога на Хаваи немаше пожари. Теоретичарите на заговори се разжестија со нови идеи по избувнувањето на пожарите на Хаваи и...

Шумските пожари на Хаваи одзедоа 93 животи, се трага по исчезнати лица

Најмалку 93 лица загинаа во катастрофалниот пожар што го зафати историскиот град Лахаина на хавајскиот остров Мауи, соопштија американските власти, пренесува Гардијан. Ова е најсмртоносниот шумски пожар во САД по повеќе од еден век, а стравувањата се дека бројот на жртвите ќе се зголеми. Гувернерот Џош Грин откако го виде пустошот во Лахаина изјави пожарот е најлошата природна катастрофа со...

Досега утврдени 80 смртни случаи од пожарите на Хаваи, луѓе биле спасувани од океанот

Големите шумски пожари на Мауи, еден од четирите големи острови на хавајскиот архипелаг, досега одзеле најмалку 80 човечки животи, но стравувањата се дека бројката може драстично да порасне, бидејќи не може да се воспостави контакт со стотици други лица. Пожарникарите се бореа и се борат со огнената стихија во неколку области, вклучително и историски значајниот град Лахаина, којшто е...

Бројката на жртви од пожарите на Хаваи се искачи на 67 лица

Во големите шумски пожари што го опфатија хавајскиот остров Мауи досега загинале 67 луѓе, но се очекува бројката да расте, јави Си-ен-ен. Гувернерот на сојузната држава Хаваи Џош Грин рече оти се очекува дека траурната бројка ќе расте. Тој објасни дека најголемиот дел од загинатите ги загубиле животите на отворено, а не во нивните домови. На жителите на најтешко погодениот град,...

Во пожарите на Хаваи досега 53 жртви, над илјада исчезнати, обновата ќе трае со години

Во шумските пожари на хавајскиот остров Мауи загинаа најмалку 53 лица, а бројот на жртвите се очекува да се зголеми оти над 1.000 се водат за исчезнати, уништен е туристичкиот историски град Лахаина, за што ќе бидат потребни многу години и милијарди долари за обнова, изјавија властите на Хаваи. Гувернерот Џош Грин рече дека пеколот што го претвори голем...

Најмалку 36 лица загинаа во катастрофалните пожари на Хаваи

Хавајскиот остров Мауи беше погоден од катастрофални шумски пожари, во кои животот го загубија најмалку 36 лица, јавува Би-би-си. Пожарот го зафати градот Лахаина, која е главна туристичка дестинација на островот, каде што се регистрирани и најголем дел од загинатите лица. Пожарите на Хаваи до темел изгореа цели населби, а илјадници луѓе беа принудени да се евакуираат од своите домови...

Повторно пожар во близина на Велешкото езеро, гори и во Скопско

Голем пожар над велешката населба Отовица му се заканува на езерото Младост. Пожарот се шири во три правци, а гори боровата шума над наплатната рампа на автопатот Велес-Скопје, велат граѓани кои се присутни на лице место. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека за кратко ќе полета Ер трактор на Дирекцијата за заштита и спасување и полициски хеликоптер...

ЕУ праќа пожарникари во Грција, шумските пожари беснеат во близина на Атина

Противпожарните авиони и копнените екипи од повеќе земји на ЕУ денеска се упатија кон Грција за да помогнат во борбата со шумските пожари, кои се засилија поради топлотниот бран што зафати голем дел од јужна Европа, со температури над 40 Целзиусови степени, пренесе Екатимерини. Во средата беше наредена нова евакуација  во близина на Атина. Во деноноќна битка за зачувување на...

Трет ден беснеат пожарите кај Атина, ЕУ испраќа помош

Кај грчкиот главен град Атина и денеска, трет ден по ред, беснеат пожари, додека земјата очекува нов топлотен бран што дополнително ќе ја зголеми опасноста од шумски пожари, јави грчкиот весник „Катимерини“. Со првите зраци на сонцето, утринава противпожарните авиони продолжија со истурање вода кај местото Мандра, западно од Атина, и во Лутраки, близу Коринтскиот канал. На терен, пожарникарите цела...

Ревизорите утврдија: Нема стратешко планирање и контрола на состојбата со шумите

Во Македонија постои отсуство на стратешко планирање и систематско следење и контрола на состојбите со шумите, недоволен капацитет и организација при извршувањето на управни и стручни работи кои влијаат на остварувањето на целите за управување и стопанисување со шумите во насока на нивно трајно сочувување и зголемување на нивната површина и вредност, е заклучокот на Државниот завод за ревизија...

За три години пожарите проголталe 3% од шумската површина, ревизорите утврдија серија слабости

Шумските пожари што ја зафатија Македонија во периодот од 2019 до 2021 година уништиle 29.224,51 хектари шумска површина, што претставува 3% од целокупната површина под шуми што ја има земјава. Огромните штети доведоа до уништување на дрвна маса од 594.008 кубни метри. Овие податоци се наведени во Конечниот извештај на Државниот завод за ревизија за извршената ревизија на успешност...

Годинава намален бројот на шумски пожари и за десетици пати намалена опожарената површина

По катастрофалните шумски пожари што ја зафатија лани земјава, годинава состојбата со превенирање на шумските пожари е драстично подобрена. Во првите шест месеци од 2022 година, во земјава се регистрирани 69 шумски пожари, при што опожарена била површина од 733,02 хектари, додека опожарената дрвна маса изнесувала 4.621 метри кубни, информираат за Мета.мк од ЈП Национални шуми. Во првото полугодие од...

ЕУ знае колкави ѝ се емисиите на стакленички гасови за лани, Македонија има најнови податоци за 2019 година

Во Европската Унија на квартално ниво редовно се објавуваат податоците за емисиите на стакленички гасови, кои предизвикуваат влијателни дебати меѓу државните раководства, невладините организации и граѓаните за создавање на нови, поцврсти и навремени мерки за намалување на влијанието на климатските промени. Во Македонија, последните податоци за емисиите на стакленички гасови на национално ниво се објавени за 2019 година, а...

Гори борова и дабова шума кај охридските села Вапила и Сирула, 26 пожари се изгаснати

Активен е пожарот кај охридските села Вапила и Сирула – гори борова и дабова шума и ниска вегетација, соопшти утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК). Интервенирано е со едно противпожарно возило на ТППЕ – Охрид со тројца пожарникари и три лица на ЈП „Национални шуми“, подружница „Галичица“. Освен овој активен пожар во Охридско, како што информираше ЦУК, во изминатите 24...

Лани пожарите ги покосија македонските шуми, но и за дрвокрадците имало повеќе работа [инфографик]

Македонските шуми минатата година претрпеле катастрофални штети, при што најновите податоци објавени од Државниот завод за статистика (ДЗС) покажуваат дека уништувањето на шумите лани не било единствено од пожари, туку и од зголемената бесправна сеча на дрвја, како и од елементарни непогоди и штети врз шумите што ги предизвикуваат инсекти. Како што веќе пишуваше Мета.мк во неколку наврати, во минатогодишните...

Вистиномер: Хеликоптерот што испушта оган не ги предизвикува шумските пожари туку помага да се запрат

Тврдењето во постот дека некој со хеликоптер намерно потпалува шумски пожари е неточно. Заклучокот е донесен паушално и ги измамува корисниците на социјалните мрежи. Хеликоптерот прикажан на видеото се користи за да се стопира понатамошното ширење на шумскиот пожар, односно за контролирано палење при што се прави  обрач околу огнот за да се спречи да има материјал што понатаму...

Полициски хеликоптер од утринава го гасне пожарот во околината на Берово

Еден полициски хеликоптер од утринава интензивно го гасне пожарот во беровскиот регион, а авионот на Дирекцијата за заштита и спасување ќе пристигне околу 10 часот, изјави утрово директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов. Во моментов на терен меѓу беровските села Митрашинци и Будинарци се и десет пожарникари на ТППЕ Берово и 30 припадници на ЈП Национални...

Климатски промени: Црвен метео аларм поради високите температури во Британија, пожари низ Европа

Велика Британија се подготвува за историскиот топлотен бран, а метеоролозите предвидуваат дека температурите денеска и утре ќе надминат 40 целзиусови степени. Црвен метео аларм поради високите температури е прогласен во Велика Британија, при што здравствените власти ги предупредуваат граѓаните дека ваквите температури може да предизвикаат здравствени проблеми или смрт не само кај граѓаните кои се вклучени во категориите под...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...