fbpx

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на прегласување и на преговори со странци

-

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва се обрати пред насобраните пред седиштето на Државната изборна комисија, соопштувајќи дека партијата вечерва имала состанок на извршниот комитет на кој е донесен проглас со кој, како што рече, „ги информираат сите оние чии очи се вперени во одбраната на Република Македонија“.

„ДИК донесе незаконски одлуки за изигрување на изборната волја на народот. Работата на ДИК се претвори во пародија. Имаме информации за вмешување на странски претставници заради вршење влијание на некои членови на ДИК, за да се вклучат во постизборната машинерија да ја сменат волјата на народот. Некои незаконски одлуки на ДИК може да ги коригира Управниот суд и затоа повикуваме да не се врши притисок врз Управниот суд. Доколку Управниот суд ги потврди одлуките на ДИК, ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на прегласување – рече Груевси.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека „нема да дозволат аболираниот криминалец Зоран Заев да формира влада со украдение гласови“.

– Државата мора суверено да ги носи одлуките. Некои амбасадори почнаа премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата. Тоа мора да запре. Остануваме отворени за соработка и за комуникации со амбасадорите. Но, амбасадорите кои се мешаат, мора да престанат да го прават тоа. ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на состаноци и на преговори во кои учествуваат амбасадори или други странски претставници, на кои се носат одлуки за кои одлучуваат претставниците избрани од народот – рече Груевски, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да прифаќа „нестандардни и хибридни решенија кои ги нема во земји членки на ЕУ“.

Според прогласот на партијата, како што рече Груевски, ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи кантонизација и редефинирање на државата по какви било услови. Тој исто така најави дека ќе се борат за „десоросоизација на Македонија“ и за зајакнување на граѓанскиот сектор.

– Ќе се пристапи кон реформирање на финансирањето на фондациите, по теркот на најнапредните демократи во светот – рече Груевски, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ била и ќе биде прозападно ориентирана партија.

На крајот од своето обраќање, Груевски рече дека прогласот е за заштита на демократијата во Македонија и оти протестите пред ДИК се „крик за зачувување на демократијата, за никој да не може да ги фалсификува изборите“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...