fbpx
Таг: странци

таг: странци

Германија има потреба од нови 400.000 квалификувани работници секоја година

Работната сила во Германија се намалува. Потребни ни се 400.000 доселеници годишно, односно многу повеќе отколку во претходните години, почнувајќи од негуватели, преку техничари за климатизација, до логистичари и факултетски образовани луѓе, насекаде ќе има недостиг од квалификувана работна сила, вели Детлеф Шеле, шефот на Сојузната агенција за вработување на Германија за весникот „Зиддојче цајтунг“. Како што пренесува „Дојче веле“,...

Порталб: Изградбата на студентскиот дом во Тетово што се ветува од 2016 се очекува да заврши во мај 2021 година

Цената што странските студенти ја плаќаат во Тетово за приватни станови достигнува и до 350 евра. Поради немање студентски дом, студентката Б.А  се жали дека има проблеми да најде цимерка, а нема пари станот да го плати сама. Од Министерството за образование и наука велат дека изградбата на студентскиот дом во Тетово е при крај, а објектот ќе има...

МВР им ги продолжи дозволите и визите за престој на странците до 31 август

Владата донесе нова Уредба со законска сила за примена на Законот за странци за време на вонредна состојба, како и за периодот по престанокот на вонредната состојба. „Наведениот пропис претставува дополнување на Уредбата со законска сила донесена на 20 март и со истата се продолжува периодот на престој на странци на кои за време на вонредната состојба, им истекол краткорочен...

Двајцата странци кои утрово беа тестирани, немаат корона вирус

Министерството за здравство информира дека се негативни тестовите на двајцата странци, едниот државјанин на Сингапур, другиот на Австралија, кои од 28 февруари престојуваат во Скопје. „Денеска по пријава на хотелот, епидемиолозите од Центарот за јавно здравје – Скопје од пациентите земаа брисеви за тестирање во нивната хотелска соба, каде тие останаа до добивањето на резултатите. Тие денеска ќе бидат упатени...

Бројот на туристи до јули зголемен за 14,2 проценти во однос на лани

Бројот на туристи во периодот јануари - јули 2017 година е зголемен за 14,2 проценти во однос на истиот период од претходната година, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 8,3 проценти, а кај странските има зголемување за 17,6 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 11,8 проценти, при што кај домашните туристи има зголемување...

СДСМ: Стратегијата за бегалците е продолжение на таа што беше донесена во 2008 година

„Граѓаните можат да бидат спокојни. Македонија е декларирана како држава за транзит на бегалци, а со усвојувањето на стратегијата се почитуваат меѓународните стандарди и Конвенцијата за правата на бегалци од 1994 година што Македонија ја има ратификувано“, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за стратегијата за мигрантите. Од партијата велат дека се работи за документ што...

Труење или стомачен вирус испрати гости на струшки хотел в болница

Гостин на хотелот „Изгрев“ на струшкото крајбрежје се пожали на „Мета“ дека попладнето во саботата, откако претходно појадувале во хотелот, тој и неговото семејство почнале да чувствуваат мачнина, а потоа почнале и да повраќаат, поради што побарале лекарска помош во Општата болница во Струга, каде разбрале дека имало и други туристи од хотелот „Изгрев“ со исти симптоми. Гостинот се...

Бројот на туристите е зголемен за 13,4 отсто во првите два месеци во однос на лани

Во првите два месеци годинава, бројот на туристи е зголемен за 13,4 проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Кај домашните туристи има зголемување за 12,7 проценти, а кај странските за 13,9 проценти. Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 11,1 отсто, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 4,2 проценти, а кај странските...

Зголемен бројот на туристи во јануари за 13,3 проценти во однос на лани

Бројот на туристите во јануари годинава изнесувал 43.220 и во однос на истиот месец лани, тој е зголемен за 13,3 проценти, објави Државен завод за статистика. Бројот на ноќевања истиот месец изнесувал 87.894 денари и во однос на лани има зголемување од 11,7 проценти. Во истиот период бројот на домашните туристи е зголемен за 10,3 проценти, а бројот на странските туристи е...

Странски експерти ќе го надгледуваат Охридското Езеро

Во текот на овој месец претставници од УНЕСКО ќе го разгледуваат извештајот за статусот и за преземените чекори по утврдената потенцијална опасност за природните и за културните добра на Охридскиот Регион. Претходно, домашни експерти вршеа надзор на состојбата со нивото и со загадувањето на Охридското Езеро. Се стравува дека можно е Охридскиот Регион да се најде на листата на светско наследство...

Петер: Инвеститорите не ја напуштија државата во криза, од новата влада очекуваат дијалог

„И покрај тешкотиите со политичкиот систем изминатите две години, бизнисмените имаат добро чувство за иднината. Странските инвеститори се стабилни во работењето, некои од нив бројот на вработени го зголемија двојно,“ одговори претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанска комора, Штефан Петер, на прашањето на „Мета“ за влијанието на политичката криза врз инвеститорите. - Ниту една странска компанија не се...

Груевски во фото-илегала – престана да се слика со странците и со дипломатите

Ниту од последната средба на британскиот државен министер сер Ален Данкан, со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во јавноста не се појавија фотографии. Груевски од неодамна воопшто не сака да се слика кога разговара со странците. Партијата само издава подолги и детални соопштенија - практика која почна од средбата со германската амбасадорка, Кристине Алтхаузер. По неа Груевски имаше средби...

Во Полошко откриени 10 непријавени странски државјанки

Десет странски државјанки на возраст од 19 до 38 години, кои непријавено престојувале во земјава, биле затекнати при ноќешната акциска контрола на полицијата на три угостителски објекти во Полошко, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. Според неговите податоци, акциската контрола била спроведена ноќеска од полноќ до два часот и при тоа во угостителскиот објект „Ерди бос“ во Желино биле...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на прегласување и на преговори со странци

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва се обрати пред насобраните пред седиштето на Државната изборна комисија, соопштувајќи дека партијата вечерва имала состанок на извршниот комитет на кој е донесен проглас со кој, како што рече, „ги информираат сите оние чии очи се вперени во одбраната на Република Македонија“. „ДИК донесе незаконски одлуки за изигрување на изборната волја на народот. Работата на...

Ле Пен повика на укинување на бесплатното образование за децата на странците во Франција

Лидерката на француската крајно десничарска партија Национален фронт, Марин Ле Пен, денеска соопшти дека се залага за укинување на бесплатното образование за децата на странците. „Сметам дека треба да се изрази националната солидарност кон Французите. Немам ништо против странците. Сепак, им порачувам - ако доаѓате во нашата земја, немојте да очекувате некој да се грижи за вас и вашите деца...

Бројот на туристи во првите девет месеци е зголемен за 4,3 проценти во однос на лани

Во првите девет месеци од годината, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 4,3 проценти, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 4,8 проценти, а кај странските има зголемување за 4 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 2,3 проценти, и тоа кај домашните туристи...

Бројот на туристи зголемен за 4,1 отсто во првите осум месеци во однос на лани

Во периодот јануари-август 2016 година, во однос на истиот период лани, бројот на туристите е зголемен за 4,1 отсто и тоа кај домашните туристи има зголемување за 3,5 проценти, а кај странските има зголемување за 4,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 1,8 отсто и тоа кај домашните туристи има зголемување за 2,4...

Во Истанбул уапсени 40 странци поради поврзаност со ИД

Припадниците на турската антитерористичка полиција во Истанбул уапсиле 40 странски државјани поради сомневање дека се поврзани со Исламска држава. Како што јави турската државна агенција „Анадолија“, полицијата извела симултани акции на 23 адреси во истанбулскиот конзервативен кварт Фатих. Во акцијата се уапсени државјани на Авганистан, Азербејџан, Иран и на Ирак. Некои од уапсените осомничени лица повеќепати оделе во војна во Сирија.

Во првите седум месеци бројот на туристите зголемен за 8,5 проценти во однос на лани

Бројот на туристите во првите седум месеци е зголемен за 8,5 проценти во однос на истиот период лани и тоа кај домашните туристи има зголемување за 8,6 проценти, а кај странските за 8,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во првите седум месеци од годината, во однос на истиот период лани, бројот на ноќевањата е зголемен за 5,3 проценти и тоа...

Франција се помалку ја посетуваат странски туристи

Бројот на странски туристи во Франција значително се намалил во вториот квартал од годината, покажуваат најновите податоци кои ги објави француската влада. Како причина за тоа се наведуваат протестите, штрајковите и лошите временски услови. Бројот на ноќевања на странски туристи во периодот од април до јуни се намалил за 8,5 проценти во однос на истиот период лани. Забележан е пад од 2,9...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...