fbpx
Таг: фондации

таг: фондации

Владата со 800.000 евра ќе финансира граѓански здруженија и фондации

Владата на Република Македонија денеска објави оглас за финансиска поддршка, во вкупен износ од 50 милиони денари, односно околу 800.000 евра, на активности на здруженија на граѓани и на фондации. Според огласот, објавен во весникот „Дневник“, грантовите се поделени во две категории. Грантови во износ од 1.845.000 денари (30.000 евра) до 3.075.000 денари (50.000 евра) или вкупно 36,9 милиони денари или...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на прегласување и на преговори со странци

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва се обрати пред насобраните пред седиштето на Државната изборна комисија, соопштувајќи дека партијата вечерва имала состанок на извршниот комитет на кој е донесен проглас со кој, како што рече, „ги информираат сите оние чии очи се вперени во одбраната на Република Македонија“. „ДИК донесе незаконски одлуки за изигрување на изборната волја на народот. Работата на...

На ОН и се потребни половина милијарда евра за згрижување на два милиони бегалци

Милиони беглаци ширум светот ќе останат без кров на глава ако хуманитарните организации немаат доволно пари за нивно згрижување, предупредија денеска Обединети нации (ОН). Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) процени дека за згрижување на околу два милиони бегалци до крајот на 2018 година потребни се 440 милиони евра и покрена кампања под име „Никого не оставај надвор“ („Nobody...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...