fbpx
Таг: проглас

таг: проглас

Владата со 800.000 евра ќе финансира граѓански здруженија и фондации

Владата на Република Македонија денеска објави оглас за финансиска поддршка, во вкупен износ од 50 милиони денари, односно околу 800.000 евра, на активности на здруженија на граѓани и на фондации. Според огласот, објавен во весникот „Дневник“, грантовите се поделени во две категории. Грантови во износ од 1.845.000 денари (30.000 евра) до 3.075.000 денари (50.000 евра) или вкупно 36,9 милиони денари или...

Иницијативата „За заедничка Македонија“ повика на протести под „Баханалиите“ на Станковски

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес-конференција објави проглас во кој бара политичките партии да го почитуваат Уставот и да не прифаќаат платформи создадени за туѓи интереси и ги повика граѓаните на мирен протест пред Владата, денеска во 17 часот. Зад членовите на Иницијативата е сликата на Александар Станковски, „Баханалии“. Прес-конференцијата е одржана во Младинскиот културен центар, кој е...

Груевски во фото-илегала – престана да се слика со странците и со дипломатите

Ниту од последната средба на британскиот државен министер сер Ален Данкан, со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во јавноста не се појавија фотографии. Груевски од неодамна воопшто не сака да се слика кога разговара со странците. Партијата само издава подолги и детални соопштенија - практика која почна од средбата со германската амбасадорка, Кристине Алтхаузер. По неа Груевски имаше средби...

МАНУ подготвува проглас „Што е Македонија и што треба да биде“

Во Македонската акедемија на науките и на уметностите (МАНУ) во моментов се подготвува текст, со кој Академијата би се појавила во овој клучен момент и во кој би се дала „некоја контура за тоа што е Македонија и што треба да биде“. Академик Митко Маџунков вели дека „кога државата е во прашање, како што сега гледаме дека е, тогаш навистина...

ВМРО-ДПМНЕ: Нови избори се зрело решение за надминување на кризата

ВМРО-ДПМНЕ заедно со Коалицијата за подобра Македонија, како победник на последните избори, која доби најголема поддршка од граѓаните и освои најголем број гласови и пратеници, смета дека формирањето влада треба да биде во функција на затворање на политичката криза, а не нејзино продлабочување и смета дека одржувањето на нови избори е зрело решение, а во функција на надминување на...

Писателите со проглас бараат поништување на „вулгарната политизација“ во издаваштвото

Уривањето на писателското достоинство и деградирањето на книжевните вредности од страна на државата ја доживea својата највисока точка, порача 56 македонски писатели  во својот Проглас за заштита на достоинството на македонски писaтели и на македонската книжевност, со кој остро реагираат на годинашната програма за издавачка дејност на Министерството за култура. Оваа програма, која треба да го изразува националниот интерес, според писателите,...

САД: Политичките лидери да престанат со запалива реторика и напади на амбасадорите

Американскиот Стејт департмент денеска изрази загриженост поради тензичната состојба во Македонија по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември и ги повика лидерите на политичките партии да престанат со негативната реторика. „Загрижени сме поради зголемените политички тензии во Македонија по парламентарните избори на 11 декември и ја осудуваме запаливата реторика од некои политички лидери, која дава дозвола за напади на...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на прегласување и на преговори со странци

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва се обрати пред насобраните пред седиштето на Државната изборна комисија, соопштувајќи дека партијата вечерва имала состанок на извршниот комитет на кој е донесен проглас со кој, како што рече, „ги информираат сите оние чии очи се вперени во одбраната на Република Македонија“. „ДИК донесе незаконски одлуки за изигрување на изборната волја на народот. Работата на...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...