fbpx

Европскиот парламент бара што поскоро да почне процесот Брексит

-

Европскиот парламент денеска ја повика Велика Британија што поскоро да го почне процесот за излез од Европската Унија.

„Волјата на граѓаните мора во целост да се почитува, почнувајќи со што побрзото активирање на член 50“, се наведува во резолуцијата што денеска пратениците на ЕП со 395 гласа „за“ и со 200 „против“ ја усвоија на вонредна седница. Само 71 пратеник гласаша воздржано.

 

Во меѓувреме, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска соопшти дека во Братислава ќе се одржи самит за иднината на ЕУ по одлуката на Велика Британија да ја напушти Унијата. Тој потсети дека преговорите за излез ќе почнат откако Лондон формално ќе го достави барањето за активирање на членот 50 од Лисабонскиот договор, со кој се уредува напуштањето на заедницата.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download