fbpx
Таг: Доналд Туск

таг: Доналд Туск

ЕПП со резолуција побара што побрзо почнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ

Европската народна партија (ЕПП) на конгресот во Загреб вчера изгласа итна резолуција со која побара од Советот на ЕУ и земјите-членки на ЕУ да донесат позитивна одлука за отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро. Истовремено, на конгресот за нов претседател на ЕПП е избран доскорешниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск....

Излегувањето на Британија од ЕУ одложено до 31 јануари 2020 година

Земјите - членки на ЕУ денеска се согласија да го одложат Брегзитот за три месеци, односно до 31 јануари 2020 година. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на својот профил на „Твитер“ потврди дека европските лидери се согласиле да го одложат излегувањето на Велика Британија од ЕУ до крајот на јануари. Продолжувањето на рокот за успешна реализација на Брегзитот значи...

Француското „не“ ги стопи надежите на македонските граѓани

Француското категорично „НЕ“за проширувањето на ЕУ и недавањето датум за почеток на преговорите за Македонија и Албанија на Самитот на Европската Унија, ја одбележа оваа долга недела на неизвесност. Франција остана докрај доследна на ставот „Прво продлабочување на реформите во Унијата, а потоа проширување“, па и покрај тоа што мнозинството земји-членки го поддржаа отворањето пристапни преговори, нашата држава и...

Јункер и Туск: Ова е историска грешка!

Недавањето датум за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија е грешка, порачаа и Доналд Туск, претседателот на Европскиот Совет и Жан Клод Јункер, претседател на Европската Комисија (во заминување), на попладневната прес-конференција во Брисел, на која соопштија дека Европскиот Совет не донел одлука да се дадат датуми за почеток на преговорите на Македонија и Албанија. - Лично мислам...

Хан предупреди на ризик од дестабилизација на регионот, со импакт и врз ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на „Твитер“ по неуспехот на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија. „ЕУ лидерите не успеаја да ги исполнат своите заложби за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија на Европскиот Совет. Ова претставува екстремно разочарување....

Туск: Време е ЕУ да испорача датум за почеток на преговори во октомври

Северна Македонија ја заврши својата работа и најде решение за политичките кризи во земјава, а сега е време на Европската Унија да ја заврши нејзината работа и да испорача датум за почеток на преговори во октомври. Ваквиот став го истакна претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот Зоран Заев. - Најдовте решение на политичките кризи во...

Пендаровски – Туск: Почетокот на преговорите ќе биде силен импулс за суштински реформи

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се сретна со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На пријателската средба биле разменети мислења за севкупните состојби во земјата и во регионот, како и за аспирациите на државата за членство во Европската унија. Претседателот Пендаровски истакна дека Македонија во изминатите две години донесе тешки одлуки за многу чувствителни прашања, вклучувајќи ја Преспанската спогодба со Република Грција...

Туск во Скопје на средби со Заев и Пендаровски

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска е во посета на земјава, а ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. По средбата со Заев, напладне предвидена е заедничка прес-конференција. Посетата на Туск на Скопје е во пресрет на очекуваната одлука за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ во октомври. Мандатот на актуелниот претседател на Европскиот...

Туск до Пендаровски: Не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови

Вие направивте сѐ што се очекуваше од вас, но сакам да бидам искрен, не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови. Ова му го соопшти претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на претседателот Стево Пендаровски по средбата во Брисел „Лично верувам дека може да има само една одлука да се отворат преговори согласно препораките на...

Пендаровски од утре во работна посета на Брисел, на средби со Туск и Могерини

Претседателот Стево Пендаровски, од утре (12 јуни) ќе престојува во работна посета на Брисел. „Пендаровски ќе оствари одвоени билатерални средби со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини. За време на работната посета на Брисел, претседателот Пендаровски ќе се обрати на...

Заев – Туск: Ако се продолжи со ова темпо, ќе се надомести изгубеното време за ЕУ-интеграција

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров ја започна работната посета на Брисел со средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата било констатирано дека определбата за решавање на крупните политички прашања со соседите и носењето на реформите во клучните области правосудството, безбедносните служби, јавната администрација, медиумите, борбата против корупцијата, ја поставиле Македонија на...

Европската унија и Јапонија потпишаа договор за слободна трговија

Договорот за слободна трговија кој го потпишаа Европска унија и Јапонија претставува „јасна порака против протекцинизмот“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во Токио, алудирајќи на американските царински тарифи кои ги воведе претседателот на САД, Доналд Трамп. „Покажуваме дека сме многу силни и во подобра позиција кога работиме заедно“, изјави претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Договорот помеѓу...

Туск: САД немаат подобар сојузник од Европската унија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск го повика американскиот претседател Доналд Трамп наместо секојдневно да ја критикува Европа, да ги почитува своите сојузници. По потпишувањето на новиот договор за соработка помеѓу ЕУ и НАТО, Туск изјави дека САД нема, ниту ќе има подобар сојузник од Европа. Американскиот претседател, Доналд Трамп ги повика членките на НАТО, да ја исполнат обврската за издвојување...

Туск: Отворен е патот кон ЕУ, останете посветени на реформите

Ова е добра недела за вашата земја и за Западен Балкан, министрите за надворешни работи на ЕУ го отворија патот за отпочнување преговори за членство за Македонија и Албанија во јуни 2019 година и за неколку часа очекувам шефовите на влади да ја потврдат одлуката, изјави денеска на прес-конференција претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск со премиерот Зоран...

Заев во дводневна посета на Брисел, средби со Туск, Хан и Столтенберг

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката Радмила Шекеринска, вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска се во дводневна работна посета на Брисел, информираат од владината прес-служба. За време на оваа работна посета владината делегација денеска ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск, со кого ќе имаат и заедничка изјава за медиумите, а ќе има...

Иванов побара паралелни преговори од ЕУ за Македонија

Иднината на Западен Балкан е во европското семејство, но работа се уште има, а билатералните прашања мора да се решаваат пред влезот во Унијата, се дел од заклучоците од двочасовниот состанок на шефовите на држави и влади од Процесот Брдо- Бриони што се одржа во Скопје вчера. Домаќинот на самитот, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, побара паралелни преговори за спорот со...

Доналд Туск на македонски порача дека ЕУ стои зад Македонија

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск, по средбата со премиерот Зоран Заев, на прес-конференцијата во Владата на македонски јазик зборуваше пред новинарите и порача дека ЕУ стои зад Македонија, исто како што Македонија ја поддржа Европската унија во случајот Солзбери. Тој рече дека многу работи се сменети во земјава од 2015 година, кога бил овде по повод мигрантската криза. - Од...

Туск: ЕУ е отворена за можноста Велика Британија и натаму да остане членка

Европската Унија е отворена за можноста дека Велика Британија ќе го промени ставот за Брексит и ќе остане дел од Унијата, рече претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во Европскиот парламент. Туск изјави дека доколку владата на Велика Британија остане на својата одлука да ја напушти ЕУ, Брексит со сите свои негативни последици ќе стане реалност во март 2019 година. -Се...

Туск во Софија на бугарски ги воспеа и им го направи ќеифот на Бугарите

Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е иднината на Западниот Балкан, порача вчера на бугарски јазик претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, говорејќи на церемонијата за бугарското претседавање со Советот на ЕУ, која се одржа во театарот „Иван Вазов“ во Софија, јавуваат бугарските медиуми. Говорот го одушеви и Џејмс Крисп, дописникот на лондонски „Телеграф“ од Брисел, кој...

Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на тронови“ иако нема змејови

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск смета дека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од дејството во популарната телевизиска серија „Игра на тронови“ (Game of Thrones). Тој, на инаугурацијата на бугарското претседателство со ЕУ, во Софија, предупреди дека на Западен Балкан, каде Брисел се обидува да воспостави тесни врски со земјите кои сакаат да се приклучат на ЕУ, не...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...