fbpx
Таг: Жан Клод Јункер

таг: Жан Клод Јункер

Јункер и Туск: Ова е историска грешка!

Недавањето датум за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија е грешка, порачаа и Доналд Туск, претседателот на Европскиот Совет и Жан Клод Јункер, претседател на Европската Комисија (во заминување), на попладневната прес-конференција во Брисел, на која соопштија дека Европскиот Совет не донел одлука да се дадат датуми за почеток на преговорите на Македонија и Албанија. - Лично мислам...

Јункер: ЕК предлага да прекине летното и зимското сметање на времето

Во своето годишно обраќање пред европратениците во Стразбур, претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан Клод Јункер, соопшти и дека ЕК денеска го доставила предлогот во ЕУ да престане промената од зимско и летно време и обратно. - Промената на часовниот мора да престане. Земјите-членки треба да решат дали нивните граѓани ќе живеат според летно или според зимско време. Очекувам и...

Јункер: ЕУ да се обедини во поглед на Западен Балкан

Мора да постигнеме единство кога станува збор за Западен Балкан - еднаш засекогаш. Ако не го сториме тоа, нашето непосредно соседство ќе биде обликувано од други, порача претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, во своето последно годишно обраќање во мандатот, „Состојбата на Унијата 2018“, со поднаслов „Мигот на европскиот суверенитет“. Обраќајќи се во Стразбур пред пратениците во Европскиот парламент,...

Европската унија и Јапонија потпишаа договор за слободна трговија

Договорот за слободна трговија кој го потпишаа Европска унија и Јапонија претставува „јасна порака против протекцинизмот“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во Токио, алудирајќи на американските царински тарифи кои ги воведе претседателот на САД, Доналд Трамп. „Покажуваме дека сме многу силни и во подобра позиција кога работиме заедно“, изјави претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Договорот помеѓу...

Јункер: Прашањето за името мора итно да се реши, препораката не значи датум за преговори

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска во своето обраќање во грчкиот Парламент ја нагласи итноста од решавањето на прашањето за името меѓу Македонија и Грција. – Господине претседателе, пред вашиот Парламент ќе кажам нешто што го кажав кога неодамна бев во Скопје, каде што беше поставено прашањето за името на оваа земја. Јас не сум надлежен да ви...

Јункер: ЕУ да се отвори кон Западен Балкан за да нема нови војни

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска порача дека Европската Унија треба да се отвори кон прифаќањето нови членки од Западен Балкан за да се избегне ризикот од нови војни во регионот. Говорејќи во Европскиот парламент на денешната пленарна седница, каде попладнево се презентира и извештајот на Европската Комисија за напредокот на земјите од Западен Балкан и Турција во реформите...

Бертолини: За оваа година 80 милиони евра од ЕУ за Македонија – ако успеете да ги потрошите

Раководителот на секторот за соработка на Делегацијата на Европска Унија, Никола Бертолини рече дека финансиската поддршка од ЕУ во Македонија значително се зголемува, па така за разлика од лани кога изнесувала 70 милиони евра, за годинава се предведени 80 милиони евра. - За оваа година се превидени 80 милиони евра, само за билатералните договори, не сметајќи ги регионалните проекти. Претседателот...

Јункер: Ниту една земја од Западен Балкан не ги исполнува условите за влез во ЕУ

Претседателот на Европска комисија, Жан Клод-Јункер по посетата на Софија истакна дека ниту една од земјите од Западен Балкан не ги исполнува условите за влез во ЕУ. -Тие што сакаат да и се приклучат на ЕУ, треба да ги исполнат сите критериуми и услови за влез, но во овој момент ниту една од овие држави не ги исполнува и покрај...

Заев – Јункер: Кон ЕУ без одлагање и само со длабоки внатрешни реформи

Премиерот Зоран Заев, денеска по средбата со претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, кој заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија Јоханес Хан, престојуваше во посета на Република Македонија, пред домашните и странските медиуми истакна дека „со Стратегијата, ЕК ја потврдува европската иднина на Македонија, како географски дел од Европа кој ќе стане и дел од...

Jункер на 25 февруари во официјална посета на Македонија

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, информираше дека претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ќе ја посети Македонија на 25 февруари. Македонија ќе биде првата земја која Јункер ќе ја посети како дел од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан за презентација на Стратегијата на ЕУ за регионот. – Ова е важен момент за презентација на Стратегијата, но...

Јункер и Могерини ќе ја посетат Македонија

Жан Клод Јункер, претседателот на Европската комисија до крајот на месецов треба да допатува во прва официјална посета на Република Македонија, објавија дел од медиумите повикувајќи се на дипломатски извори. Јункер во тој период ќе има неколку посети на земјите на Западен Балкан. Наредниот месец, во март, во Скопје се очекува да допатува и високата претставничка за надворешна политика и безбедност...

Стратегијата за проширување на ЕУ ќе биде презентирана на 6 февруари

Стратегијата за проширување на Европската Унија наречена „Уверлива перспектива за проширување на земјите од Западен Балкан“ ќе биде презентирана на 6 февруари за време на пленарната сесија на Европскиот парламент во Стразбур. Како што објави порталот „Еуропијан Вестерн Балканс“, колеџот на Европската комисија со кој ќе претседава претседателот на Комисијата Жан Клод Јункер ќе заседава утрото во Стразбург и до...

Борисов: Бугарската граница е најдобро чуван Шенген

Ако има подобра Шенгенска граница од нашата во Европа, самиот јас ќе кажам дека не сакам Бугарија да влезе во Шенген, порача денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција за медиумите во Софија денеска, по општата седница на Колегиумот на европските комесари и на бугарската влада, која се одржа еден ден по церемонијата почетокот на бугарското претседателство со ЕУ. Повторувајќи...

Јункер и ЕК утре во Софија за отпочнувањето на бугарското претседателство со ЕУ

Членови на Европската комисија (ЕК) и нејзиниот претседател Жан Клод Јункер утре и задутре ќе престојуваат во Софија, поради отпочнувањето на бугарското претседателство со Советот на ЕУ. Церемонијата во главниот град на Бугарија ќе почне утре во 19 часот, по што ќе биде организирана свечена вечера. Утредента, в петок, членовите на ЕК ќе имаат средби со бугарските министри, на кои ќе...

Платите во Европска Унија ќе се зголемат и до 500 евра во 2018 година

Платите и пензиите на работниците во земјите-членки на Европска Унија ќе бидат зголемени за 1,5 отсто, почнувајќи од 1 јули 2018 година, што значи дека месечната плата, може да биде зголемена и до 500 евра. Заводот за статистика на Европска Унија, „Евростат“ го пресмета зголемувањето на платите врз основа на платата на јавните службеници во земјите-членки на ЕУ и зголемување на трошоците...

Ова е почеток на едно добро пријателство, му порача Јункер на Заев

Многу сме задоволни со досегашната работа на премиерот Зоран Заев и иако ова е наша прва средба, знам дека ова е почеток на едно добро пријателство, изјави денеска во Брисел претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев и со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан. - Сакаме да ја охрабриме ПЈРМ...

Заев денеска и утре во Брисел, на средби со Јункер, Могерини и со Хан

Премиерот Зоран Заев денеска и утре е во дводневна работна посета на Брисел, на која е предвидено да се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, како и со комесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан. По средбата, која е прва меѓу македонски премиер и актуелниот претседател...

Јункер и Меј не постигнаа договор за Брексит, преговорите продолжуваат

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска соопшти дека сè уште не е постигната целосна согласност со Британија за понатамошните чекори во процесот на нејзиното напуштање на Европската Унија. Тој по средбата со британската премиерка Тереза Меј изјави дека и покрај напорите, не било можно да се постигне целосен договор, но дека тоа не го смета за неуспех, туку само...

Заев ќе се сретне со Јункер, Тајани, Могерини и со Хан во Брисел на 5 и 6 декември

Премиерот Зоран Заев ќе се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, за време на својата дводневна работна посета на Брисел на 5 и 6 декември, информираат од кабиентот на премиерот. По средбата, која е прва меѓу македонски премиер и актуелниот претседател на Европската комисија, предвидени се заеднички изјави на Заев и на Јункер. „На 6 декември, Заев ќе се сретне со претседателот на Европскиот...

Следната недела во Брисел, Заев ќе се сретне со Јункер, Тајани, Могерини и со Хан

Премиерот Зоран Заев на 5 и на 6 декември ќе престојува во дводневна посета на Брисел, каде што ќе учествува на повеќе настани и ќе се сретне со високи претставници на европските институции, информираат од владината прес-служба. Во рамки на посетата, Заев ќе присуствува на Европскиот молитвен појадок, на покана на европратеникот Алојз Петерле, а ќе учествува и на настани организирани...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...