Паркингот пред Ковид-амбулантата на Инфективна клиника. Фото: Вистиномер, 24 август 2021

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.231 тестови, а регистрирани се нови 521 случај на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 120 реинфекции.

„Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје (78г) и Струга (48г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин е регистрирано едно починато лице од Кичево (74г), починато во болнички услови. Лицето е пријавено за починато на 5. август“, наведено е во соопштението на МЗ.

Досега во земјата се направени вкупно 2.139.217 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.560, бројот на оздравени пациенти е 323.536, на починати е 9.429, а бројот на активни случаи во моментовизнесува 3.595.

Напишете коментар