fbpx
Таг: Институт за јавно здравје

таг: Институт за јавно здравје

Глобалното затоплување може да ни донесе маларија, зика, лајмска болест и други заразни заболувања

Новите енергетски трендови, како и сé позагрижувачката состојба со климатските промени, односно глобалното затоплување, доведуваат до можност за интензивно распространување на заразни заболувања во географски предели каде досега не биле регистрирани. На ова предупредува асс. д-р Драган Кочински, специјалист епидемиолог во Одделот за епидемиологија на заразни болести при Институт за јавно здравје. Вектор-преносливите заболувања претставуваат голема закана за здравјето...

Не отворајте прозорци, носете маски и не излегувајте без потреба, загадувањето на воздухот е високо

Носете заштитна маска со докажана ефикасност на отворено, не ги отворајте прозорците во вашиот дом, користете прочистувач на воздух без јонизатор, останете дома. Ова се само дел од препораките кои ги објави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), а кои граѓаните треба да ги применуваат заради превенција на потенцијалните штетни здравствени ефекти на суспендираните (лебдечки честички) кои во моментов драстично...

Шестмина студенти од „Пелагонија“ се затруле со храна, инспекторите испитуваат дали е од студентската менза

Шестмина студенти кои се станари во студентскиот дом „Пелагонија“ во Кисела Вода, денеска пријавиле симптоми на труење со храна, потврди за Мета.мк директорот на домот, Агим Фејзулаху. Храната што била послужена вчера за ручек и за вечера, а за која има сомнежи дека не била безбедна за консумирање, ја јаделе вкупно 600 студенти станари во домот. Во текот на...

Минатиот месец пораснал бројот на акутни заразни заболувања, соопшти ИЈЗ

Минатиот месец во С. Македонија пријавени сe вкупно 1.133 заболени лица од акутни заразни заболувања (овчи сипаници, ентероколитиси, шуга, инфективна мононуклеоза, салмонелози, скарлатина, сифилис, бактериски алиментарни инфекции и интоксикации, вирусен хепатитис Б и вирусен хепатитис Ц). Ова го покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје. Првите две најчести заразни заболувања (овчи сипаници и ентероколити), учествуваат со 91,2 отсто во...

Догодина физибилити студија и тендер за нова фирма за чистење на арсенот во Лојане

Во 2023 година ќе се објави нов јавен повик за пронаоѓање концесионер што ќе треба да го отстрани арсенот и другите отпадни минерални суровини од јаловиштето на некогашниот рудник „Лојане“. Од Министерството за економија за Мета.мк информираат дека ја започнале постапката за изработка на физибилити студија за доделување на концесија за експлоатација на техногена минерална суровина од поранешниот рудник...

Опасноста демне: Загадувањето со арсен на водите во Лојане и Табановце воопшто не се испитува

И покрај тоа што се контаминирано подрачје со арсен и други опасни метали, во Лојане и Табановце не се вршат редовни лабораториски испитувања за присуството на овие отрови во водата, почвата и храната. На јаловиштето во поранешниот рудник „Лојане“ во близина на истоименото село се лоцирани 15.000 тони арсен сулфид, а на само 100-ина метри од нив се наоѓа...

Евидентирани 53 нови ковид-случаи, 16 се реинфекции

Педесет и три нови случаи на ковид-19 се евидентирани во последното деноноќие, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Во изминатите 24 часа направени се 657 тестови, а од вкупниот број позитивни, регистрирани се 16 реинфекции. Оздравеле 36 пациенти. Смртни случаи, нема. Досега во земјата се направени вкупно 2.175.576 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја...

Нови 98 случаи на ковид, 26 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 775 тестови, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 26 реинфекции. Исто така евидентирани се и 79 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Досега во земјата се направени вкупно...

Евидентирани 75 нови случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, од направени 887 тестови за ковид-19, 75 се позитивни. Од вкупниот број позитивни, евидентирани се 21 реинфекција. Оздравеле 99 пациенти. Bо текот на изминатите 24 часа не се регистрирани починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“ во претходниот...

За три дена евидентирани 179 нови случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена направени се 1.286 тестови, а регистрирани се 179 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни случаи, регистрирани се 36 реинфекции. Оздравени се 347 пациенти. Во текот на изминатите три дена (09.09 - 11.09) пријавени се две починати лица, по едно лице од Скопје (79г)...

Евидентирани 521 нов случаj на ковид-19 и тројца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.231 тестови, а регистрирани се нови 521 случај на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 120 реинфекции. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје (78г) и Струга (48г). Двете лица се починати во болнички услови....

Регистрирани нови 590 ковид случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 142 реинфекции. „Регистрирани сe 583 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје (72г) и Охрид (82г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно...

МЗ: Наодот на пациентот за кој постоеше сомнеж е негативен за мајмунски сипаници

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека испитувањето во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на брисот земен од пациентот од Кичево, за којшто имаше сомневање дека е заразен со мајмунски сипаници, покажало негативен резултат. „Потсетуваме дека Институтот располага со доволно количество тестови за детекција на мајмунски сипаници, а тестирањето се врши по индикација утврдена од специјалист инфектолог. Во соработка со Комисијата...

Регистрирани се 619 нови случаи на ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32, Куманово – 31, Велес и Струмица – по 22, Тетово и Кавадарци – по 21, Неготино – 19, Прилеп...

Денеска регистрирани 10 починати лица и 600 нови случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.317 тестови, а регистрирани се нови 600 случаи на ковид-19. Од вкупниот број на позитивни (600), регистрирани се 134 реинфекции. Регистрирани сe 743 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 6 починати лица од: по 2 починати лица од Скопје (66г...

Денеска евидентирани нови 693 ковид случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 170 реинфекции. Исто така евидентирани се и 827 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје (77г) и...

Евидентирани нови 855 лица позитивни на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.602 тестови, а регистрирани се нови 855 случаи на ковид-19. Од позитивните, регистрирани се 189 реинфекции. Оздравеле 683 пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани две...

Евидентирани нови 884 ковид случаи и пет починати лица

Нови 884 случаи на ковид-19 евидентирал Институтот за јавно здравје, од направени 1.866 тестови. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 190 реинфекции, информира Министерството за здравство. Регистрирани сe 745 оздравени пациенти од ковид-19. Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (77г) во болнички услови. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од системот „Мој...

Регистрирани 957 нови случаи на ковид, 45,5 отсто од тестираните се позитивни

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.100 тестови, а регистрирани се нови 957 случаи на ковид-19. Во прцент Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 210 реинфекции. Регистрирани сe и 616 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица од Штип (71г) и Струга...

Секој втор тест за ковид-19 е позитивен, евидентирани нови 788 случаи, починале двајца

Вкупно 788 нови случаи на ковид се регистрирани во текот на изминатото деноноќие, информира Министерството за здравство. Направени се 1.631 тестови, а најголем број од заразените се евидентирани во Скопје, 350. Процентуално, 48 отсто од тестираните се позитивни на ковид. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 191 реинфекции, а освен тоа, евидентирани се и 541 оздравен пациент. Во текот...

Не е точно дека момче било отруено со дрога во пијалак во кафуле

Официјалниот став на МВР е дека смртта настанала поради повреди од пад од висина. Токсиколошката анализа во моментот на објавувањето на овој текст не е готова. Професорката Виолета Ачкоска...