fbpx
Таг: оздравени пациенти

таг: оздравени пациенти

Бројот на активни случаи на ковид-19 се намали на 247, најмногу има во Скопје

Без починати пациенти од ковид-19 и со поголем број на оздравени од новозаболени лица помина викендов зад нас, во однос на состојбата со ширењето на корона вирусот во земјава. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во периодот од 28.10 до 30.10.2022 година биле направени 819 тестови, а регистрирани се 71 нови случаи на...

Од 248 тестови за ковид-19, само 11 биле позитивни

Во последното деноноќие направени се 248 тестови за ковид-19, од кои само 11 биле позитивни, соопштуваат од Министерството за здравство. Деветмина од новите случаи се во Скопје, а во Прилеп и во Штип евидентиран е по еден случај. Од 11 нови случаи, има само една реинфекција. Регистрирани се 56 оздравени пациенти. „Во изминатите 24 часа нема регистрирани починати лица. Согласно Регистарот...

Евидентирани 50 нови ковид случаи, 13 се реинфекции

Од направени 523 тестови, позитивни на ковид-19 се 50, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 13 реинфекции. Евидентирани се и 47 оздравени пациенти. Смртни случаи нема. Досега во земјата се направени вкупно 2.179.652 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.850, бројот на оздравени пациенти е...

Бројот на заболени од ковид се намали на 281, денеска 44 нови случаи

Во изминативе 24 часа се регистрирани 44 нови случаи на ковид-19, со што вкупниот број на активни случаи во земјава изнесува 281, информира Министерството за здравство согласно на податоците од Институтот за јавно здравје. Направени се 564 тестови, а регистрирани се 44 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 32. Од вкупниот број на позитивни случаи (44),...

Бројот на заболени од ковид-19 во земјава е 335, денеска 57 нови случаи

Бројот на заболени лица од ковид-19 во земјава е 335, а во изминатово деноноќие се регистрирани 57 нови случаи на ковид-19. Направени се 808 тестови, а најголем дел од регистрираните случаи, вкупно 38 на број, се од Скопје, информираат од Министерството за здравство. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (57), денеска се регистрирани 15 реинфекции. Регистрирани сe 9 оздравени...

Нови 70 ковид-случаи, од нив 51 во Скопје

Од вкупно 70 нови позитивни случаи на ковид-19, 51 се регистрирани во Скопје, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје кои се однесуваат на изминатите 24 часа. Од вкупо 629 направени тестови и 70 позитивни, регистрирани се 18 реинфекции. Во изминатото деноноќие оздравеле 60 пациенти, а не е регистрирано ниту едно починато лице. Според епидемиолошки анализи, во моментов на територијата на...

Нови 72 ковид-позитивни, 70 отсто од активните случаи се во Скопје

Податоците од Институтот за јавно здравје покажуваат дека изминатиов викенд, од направени 871 тест се регистрирани 72 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од новозаразените се од Скопје, каде изминативе три дена биле регистрирани 60 нови ковид случаи. Како што информира Министерството за здравство, од вкупниот број на позитивни биле регистрирани 18 реинфекции. Во текот на викендот, пак, биле регистрирани 161...

Бројот на позитивни на ковид-19 е под 500, денеска има 56 нови случаи

Податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), покажуваат дека во последниве 24 часа во земјава биле направени 529 тестови за ковид-19 и биле регистрирани 56 нови случаи. Од нив 36 се од Скопје, а останатите 20 од другите градови во кои има Центри за јавно здравје, информираат од Министерството за здравство. Во вкупниот број позитивни (56), имало 9 реинфекции, односно...

Регистрирани 10 нови случаи на ковид-19 помалку од вчера, 20 помалку од завчера

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа во земјава биле направени 644 тестови, а биле регистрирани 55 нови случаи на ковид-19. Оваа бројка на нови случаи е за 10 помалку отколку бројката соопштена вчера - 65 нови случаи, а за 20 е помала од бројката соопштена завчера, кога се регистрирани 75 нови случаи. Истовремено, и бројката...

Регистрирани 96 случаи на ковид-19 и три починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 729 тестови, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19: Скопје – 55, Битола – 10, Куманово – 8, Тетово – 6, Прилеп – 4, Кавадарци, Велес, Охрид, Штип и Крива Паланка – по 2, Неготино, Радовиш и Богданци – по...

Регистрирани 81 нов случај на ковид-19, вкупниот број моментално заразени е 378

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 787 тестови, а регистрирани се 81 нови случаи на ковид-19. Најголем број од заразените лица се од Скопје – 56, по што следат Прилеп со 5, Битола, Кратово и Куманово со по 3, Кавадарци, Охрид, Тетово и Штип со по 2 и Берово, Гевгелија и Кичево со по...

Еден починат и 141 нов случај на ковид-19

Во последните 24 часа, регистрирани се 141 нов случај на ковид-19 од направени 866 тестови, пријавено е едно починато лице и 84 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство, повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје. Од новорегистрираните, од Скопје се 79, Прилеп и Кавадарци – по 9, Куманово и Битола – по 7, Охрид – 6, Тетово –...

Евидентирани нови 165 ковид случаи, од нив 39 лица се реинфицирале

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во земјава биле направени 1.088 тестови, а откриени 165 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 39 реинфекции, а регистрирани сe и 384 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се...

За три дена евидентирани 179 нови случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена направени се 1.286 тестови, а регистрирани се 179 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни случаи, регистрирани се 36 реинфекции. Оздравени се 347 пациенти. Во текот на изминатите три дена (09.09 - 11.09) пријавени се две починати лица, по едно лице од Скопје (79г)...

Тројца починати и 34 заразени со ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 223 тестови, а регистрирани се 34 нови случаи на КОВИД-19: Скопје– 26, Битола и Прилеп– по 2, Куманово, Охрид, Неготино и Свети Николе – по 1. Од вкупниот број на позитивни (34), регистрирани се 8 реинфекции. Регистрирани сe 264 оздравени пациенти од: Скопје –...

Регистирирани нови 185 случаи на ковид-19 и пет починати лица

Во последните 24 часа се регистрирани 185 нови позитивни случаи на ковид-19, од направени 892 тестови, информираа од Министерството за здравство. Најголем дел од новозаразените се од Скопје – 96, потоа од Битола - 13 и Берово - 8. Останатите градови каде се регистрирани нови ковид-случаи имаат помалку од 7 новозаразени. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 55 реинфекции. Согласно податоците...

Нови 169 случаи на ковид-19, регистриран еден починат пациент

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа во земјава биле направени 746 тестови, а регистрирани 169 нови случаи на ковид-19. Од нив повеќе од половината се од Скопје – 93, потоа следува Битола со 12 нови случаи, а во останатите градови во кои има Центри за јавно здравје, бројките се 7 нови случаи - Куманово -...

Денеска 222 нови случаи на ковид-19, пријавени се 8 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 954 тестови, а регистрирани се 222 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје: 113, Куманово и Кавадарци – по 14, Битола – 13 и Прилеп – 12, додека во останатите градови се регистрирани под 10 нови случаи. Од вкупниот број на позитивни (222), регистрирана е 41 реинфекција...

Регистрирани се 240 нови случаи на ковид-19, пријавени 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.084 тестови, а регистрирани се 240 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 119, Битола – 23 и Куманово – 14. Од вкупниот број позитивни (240), регистрирани се 58 реинфекции со ковид-19. Регистрирани сe 446 оздравени пациенти во изминатово деноноќие. Во...

Бројот на позитивни на ковид-19 падна под 2.000, пријавени се 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 26.08 до 28.08.2022) во земјава биле направени 1.561 тестови, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од новозаболените лица се од Скопје – 205, по што следат Битола – 34, Охрид – 22, Куманово – 20, Прилеп – 14, Кавадарци...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...